Gwiazdy dla Śląska – specjalny Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska w Koszęcinie

W tym roku przypada 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Z tej okazji Klub Zabytkowych Mercedesów Polska zorganizował specjalne spotkanie w dniach 15-17 września 2023 r. W sobotę 16 września klasyczne samochody spod znaku gwiazdy można było podziwiać na rynku i zamku w Toszku oraz w pałacu w Pławniowicach. Kulminacyjnym punktem programu był konkurs elegancji z udziałem publiczności, który odbył się na terenie pałacu w Koszęcinie. Z załogami w zabytkowych Mercedesach podróżowali członkowie zespołu Śląsk przebrani w ludowe stroje.

Początki działalności Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny datuje się na 1953 rok. Od tamtej pory przewinęło się przez niego kilka pokoleń pedagogów oraz tysiące młodych ludzi. Dziś to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych – ambasador polskiej kultury oraz propagator jej ludowego wymiaru. Zespół daje około 200 koncertów rocznie, jest ceniony za bogactwo repertuaru, a za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa śląskiej kultury na tle spuścizny innych regionów kraju.

Zlot She’s Mercedes w Nowym Tomyślu – kobiety w klasycznych Gwiazdach

A ponieważ Klub Zabytkowych Mercedesów Polska jest silnie związany ze Śląskiem – właśnie tutaj został założony, narodził się pomysł uczczenia okrągłej rocznicy zespołu specjalnym zlotem. Wzięło w nim udział prawie 50 samochodów, wyprodukowanych w okresie od lat 30. do lat 90. ubiegłego stulecia.

Mercedes-Benz 540 K Special Roadster z nagrodą Best of Show w konkursie elegancji w Pebble Beach

Podczas wydarzenia można było też oglądać najnowsze elektryczne modele z gwiazdą, dostarczone przez dealera Mercedes-Benz Inter-Car Silesia, i porozmawiać z ekspertami ds. elektromobilności.

Źródło: Mercedes-Benz / Klub Zabytkowych Mercedesów Polska

Zdjęcia: Roman Dębecki, Klub Zabytkowych Mercedesów Polska