StarDrive Poland 2023 – doroczny zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów w Koninie

Wielkimi krokami zbliża się święto entuzjastów zabytkowych samochodów Mercedes-Benz i klasycznej motoryzacji. W dniach 15-18 czerwca 2023 r. odbędzie się StarDrive Poland 2023 – kolejny, już 21. zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów. Tym razem załogi z Polski i kilku innych europejskich krajów zjadą do Konina. W sobotę w godzinach 12:00-15:00 na tamtejszym Placu Wolności odbędzie się tradycyjny Konkurs Elegancji.

Na imprezie nie zabraknie przedstawicieli dwóch słynnych modeli, które obchodzą w tym roku swoje 60. urodziny: roadstera Pagoda (W 113) oraz limuzyny 600 (W 100). A najstarszy zgłoszony samochód biorący udział w zlocie ma prawie 90 lat!

Konin to niepozorne miasto w samym centrum Polski. Legenda głosi, że powstało z wdzięczności księcia Leszka, któremu dzikie konie uratowały w tym miejscu życie. Miasto przez wiele lat pełniło rolę przystanku w transporcie polskiego bursztynu z Bałtyku na południe Europy. Pamiątką po tym szlaku jest stojący do dziś najstarszy słup drogowy w Polsce – z 1151 roku. W XX wieku Konin był głównie znany z ciężkiego przemysłu, a po transformacji ustrojowej zlokalizowano tu przedsiębiorstwa produkujące kawior. Obecnie Konin jest siedzibą europejskiego potentata i jednego ze światowych liderów w produkcji kawioru.

XX Zlot Zabytkowych Mercedesów StarDrive Poland 2022 w Toruniu – fotorelacja

Już w najbliższy czwartek, 15 czerwca, Konin zalśni blaskiem kilkudziesięciu gwiazd. W tym roku liczące nieco ponad 70 tys. mieszkańców miasto będzie gościć 21. zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska – StarDrive Poland 2023. Wydarzenie zbiega się z powstaniem w ostatnim czasie pierwszego salonu Mercedes-Benz w Koninie.

Muzeum Mercedes-Benz – Classics & Coffee – tu spotykają się starsze i młodsze klasyki

W piątek załogi wyruszą w rajd turystyczny z zadaniami, połączony ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji. W sobotę odbędzie się główna atrakcja zlotu – Konkurs Elegancji. W godzinach 12:00-15:00 zabytkowe Mercedesy zaprezentują się widzom na konińskim Placu Wolności wraz z załogami, które tradycyjnie wystąpią w strojach oddających klimat epoki danego modelu. To wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć wiele unikalnych samochodów z gwiazdą i poznać ich właścicieli. Jury będzie oceniać nie tylko stan zachowania samochodów oraz ich zgodność z fabryczną specyfikacją, ale także stylizacje uczestników i sposób ich prezentacji. Imprezę poprowadzi dziennikarz motoryzacyjny Patryk Mikiciuk, a gościem specjalnym w jury będzie aktor Rafał Zawierucha, który dołączy do Jerzego Kossowskiego, wieloletniego redaktora naczelnego magazynu „Automobilista”, dziennikarza motoryzacyjnego Jacka Balkana oraz Piotra Korytkowskiego, Prezydenta Miasta Konina. Wręczenie pucharów nastąpi na wieczornym balu komandorskim, uświetnionym koncertem muzyki jazzowej, swingowej i soulowej oraz degustacją kawioru.

Do tegorocznej edycji zlotu Star Drive zgłosiło się aż 85 załóg – nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Czech i Litwy. Łącznie organizatorzy spodziewają się 35 różnych modeli Mercedes-Benz z kilku grup wiekowych, począwszy od aut przedwojennych aż po bardziej współczesne pojazdy z lat 80. i początku lat 90. ubiegłego stulecia. Najstarszy zgłoszony pojazd wyprodukowano w 1934 roku, a zatem blisko 90 lat temu. Imponująco przedstawia się również spektrum mocy: najsłabszy samochód ma rozwijać 38 KM, a najmocniejszy – ponad 600 KM. Na liście zapisów nie zabraknie dwóch legendarnych modeli Mercedes-Benz, które świętują w tym roku swoje okrągłe, 60. urodziny: roadstera Pagoda (W 113) oraz limuzyny 600 (W 100).

Źródło: Mercedes-Benz