Porsche – 75 lat samochodów sportowych

Dokładnie 75 lat temu, 8 czerwca 1948 r., narodziła się marka Porsche. Właśnie wtedy 356 „No. 1” Roadster zostało dopuszczone do ruchu. Tak spełniło się marzenie Ferry’ego Porsche – marzenie o samochodzie sportowym, jakiego dotąd nie było. To dowód ducha przedsiębiorczości, który do dziś charakteryzuje producenta samochodów sportowych ze Stuttgartu-Zuffenhausen.

Od 75 lat Porsche jest „napędzane marzeniami”. Wczoraj firma świętowała swoją przykładną historię sukcesu podczas pięciu aktów, wspólnie z pionierami oraz współtowarzyszami podróży odbywającej się na przestrzeni minionych dziesięcioleci. Oliver Blume, gospodarz i prezes zarządu Porsche AG, o godzinie 22:00 (CET) na Porscheplatz w Zuffenhausen, w samym sercu marki, rozpoczął spektakularny pokaz na żywo. „Duch pionierstwa i pasja – oto czym jest Porsche. Łączymy tradycję z innowacyjnością. Zawsze z odwagą patrzymy w przyszłość – ale nigdy nie zapominamy, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Od 75 lat nieustannie odkrywamy siebie na nowo. A przy tym pozostajemy wierni sobie i swoim wartościom. Tylko dzięki nieustannym zmianom Porsche pozostaje sobą” – podsumował Blume.

Na zakończenie swojego wystąpienia Blume zapowiedział doktora Wolfganga Porsche, który od wielu lat pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. Doktor Porsche, członek rodziny założycielskiej firmy, został przywieziony na scenę sportowym samochodem, który zapoczątkował legendę Porsche – modelem 356 „No. 1” Roadster. Za kierownicą siedział były kierowca wyścigowy Mark Webber. „Porsche sprawia, że marzenia się spełniają. Nie raz udało nam się zaskoczyć i zainspirować naszych klientów. Fascynującym designem. Pionierską techniką. Imponującą jakością. I tak od 75 lat” – powiedział dr Wolfgang Porsche przed 800 zaproszonymi gośćmi podczas pierwszego aktu pt. „Dziedzictwo”.

W kolejnych czterech aktach współcześni świadkowie, ambasadorzy i przedstawiciele Porsche na przestrzeni 75-letniej historii marki odnieśli się do tematów „Ducha czasu”, „Osiągów”, „Pionierskiego ducha” oraz „Marzeń”. Pomiędzy przemówieniami Olivera Blumego, dra Wolfganga Porsche, szefa designu Michaela Mauera, szefa ogólnej architektury pojazdów dra Franka-Steffena Wallisera oraz ambasadora marki Timo Bernharda publiczność podziwiała spektakularne pokazy sceniczne z wykorzystaniem muzyki, światła i choreografii. Wydarzeniu towarzyszyły przejazdy samochodów sportowych powiązanych z danymi aktami. Cały wieczór miał ilustrować, jak ważne dla Porsche są marzenia. Marzenia, które spełniały się dzięki odważnym, pełnym pasji pionierom i były źródłem niezapomnianych chwil. Marzenia zakotwiczone w DNA Porsche od 75 lat.

Porsche Mission X: nadjeżdża kolejne marzenia

W Porsche innowacyjne samochody koncepcyjne zawsze wyznaczały kurs ku przyszłości. Teraz producent sportowych aut kontynuuje tę tradycję z najnowszym studium Mission X. To spektakularna reinterpretacja hipersamochodu, z otwieranymi do góry i do przodu drzwiami w stylu Le Mans oraz wysokowydajnym, efektywnym napędem elektrycznym. Radykalnie stylizowany dwumiejscowy pojazd świętował swoją premierę 8 czerwca 2023 r., w przeddzień otwarcia wystawy „75 lat samochodów sportowych Porsche” w Porsche Museum w Stuttgarcie-Zuffenhausen. „Porsche Mission X to technologiczny drogowskaz dla sportowych aut przyszłości. I kontynuator misji naszych kultowych samochodów sportowych z minionych dziesięcioleci: podobnie jak wcześniej 959, Carrera GT oraz 918 Spyder, Mission X zapewnia decydujący impuls dla ewolucyjnego rozwoju koncepcji pojazdów przyszłości” – powiedział Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG. „Odwaga, by marzyć, i samochody marzeń to dla nas dwie strony tej samej monety: Porsche pozostaje sobą wyłącznie dzięki nieustannym zmianom”.

Porsche Parade 2023 – kolejna edycja pod znakiem jubileuszowej liczby 75

Michael Mauer, szef Style Porsche, dodał: „Mission X jednoznacznie demonstruje przywiązanie do rdzenia Porsche. Nieprzerwana, doskonalona ekspresja naszej marki i tożsamości jej produktu jest ważnym kompasem w rozwoju naszych modeli na drodze do seryjnej produkcji. Koncepcyjne studium Mission X ucieleśnia symbiozę niepowtarzalnego wyścigowego DNA oraz całościowego wrażenia luksusu”. Szczegółowe informacje na temat MissionX.

Porsche przekazuje 1 800 000 euro na rzecz fundacji Make-A-Wish

Od 75 lat Porsche spełnia marzenia miłośników samochodów sportowych na całym świecie. Producent wywiązuje się również ze swojej odpowiedzialności społecznej – nawet poza bramami fabryki. Na przykład w ramach współpracy z organizacją non-profit Make-A-Wish i międzynarodowymi firmami Porsche stara się spełniać marzenia i życzenia ciężko chorych dzieci oraz młodych ludzi na całym świecie. Aby uczcić swoją rocznicę, przekazuje 1 800 000 euro na spełnienie 356 życzeń w ciągu najbliższych trzech lat – w nawiązaniu do oznaczenia pierwszego modelu Porsche. Spełnianie życzeń bliskich sercu najmłodszych i związana z tym ekscytacja mogą zapewnić im oraz ich rodzinom pozytywne emocje i dać nadzieję w trudnym czasie. Realizację pierwszych 75 życzeń zaplanowano na 2023 rok. Producent samochodów sportowych planuje dzielić się historią życzeń i ich spełnienia z opinią publiczną. Make-A-Wish to globalna organizacja działająca od 1980 r., która jak dotąd spełniła marzenia ponad 500 tys. dzieci w przeszło 50 krajach świata.

Rusza trasa Porsche – Napędzani marzeniami – jako mobilna wystawa w specjalnie zaprojektowanej ciężarówce Heritage Truck

Specjalna wystawa otwiera kosmos pełen marzeń

W ramach jubileuszowego pokazu w Porsche Museum w Stuttgarcie-Zuffenhausen uroczyście otwarto specjalną wystawę „Napędzani marzeniami. 75 lat samochodów sportowych Porsche”. Podczas podróży przez kosmos Porsche odwiedzający mają okazję z bliska przyjrzeć się ewolucji marki na przestrzeni 75 lat historii jej sportowych aut. Do 7 stycznia 2024 r. goście mogą poznawać ekscytujące opowieści o duchu pionierstwa, wyczynach inżynierii oraz odwadze. Pomiędzy prologiem a epilogiem specjalna wystawa obejmuje wiele wątków dotyczących teraźniejszości i przyszłości, skupiając się przy tym na ludziach, którzy stoją za marką – tych, którzy tak jak Ferry Porsche wierzyli w swoje marzenia, w osiąganie wspaniałych rzeczy i realizację wielkich pomysłów. A ponieważ wiele marzeń rodzi się nocą i nigdy się nie kończy, niczym kosmos, Porsche Museum przedstawia bohaterów specjalnej wystawy na nocnym niebie.

 

Kamień milowy Porsche w jubileuszowym roku

Linię produkcyjną w głównej siedzibie firmy w Stuttgarcie-Zuffenhausen opuściło pięciomilionowe Porsche – to 911 Targa 4 GTS w kolorze Nightbluemetallic. W jubileuszowym roku „75 lat samochodów sportowych Porsche” producent świętuje również okrągłe 60. urodziny modelu 911. Od czasu prezentacji na międzynarodowym salonie samochodowym (IAA) we Frankfurcie, we wrześniu 1963 r., 911 nie przestaje wzbudzać entuzjazmu. Ze swoim kultowym designem oraz niezrównanymi wrażeniami z jazdy zdążyła już zapisać w zbiorowej pamięci fanów samochodów sportowych na całym świecie – i wciąż to robi. Pięciomilionowy egzemplarz Porsche trafia do rąk nabywcy z Belgii.

Historia sukcesu na ponad 400 stronach

W sprzedaży jest już dostępna oficjalna książka upamiętniająca 75-lecie marki. „Driven by Dreams: 75 Years of Porsche Sports Cars” (z ang. „Napędzani marzeniami: 75 lat samochodów sportowych Porsche”) to wspólny projekt wydawnictw Delius Klasing i Edition Porsche Museum, który zabiera czytelników w pasjonującą podróż w czasie. Na ponad 400 stronach mogą oni zapoznać się z 75 inspirującymi historiami o ludziach, których marzenia i pomysły doprowadziły do osiągnięcia czegoś wyjątkowego. Czytelnicy dowiedzą się na przykład, co dyrektor generalny Porsche Oliver Blume i szef działu projektowania Michael Mauer sądzą o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – oraz o czasie samym w sobie. Obaj czekają między innymi na rok 2048 i setną rocznicę Porsche. Oprawiona w płótno książka jest dostępna w językach niemieckim i angielskim. Jej cena detaliczna w Niemczech wynosi 75 euro. Więcej informacji

Specjalne pokazy i uroczystości na całym świecie

W dniach 10 i 11 czerwca 2023 r. Porsche świętowalo rocznicę swoich samochodów sportowych podczas Festiwalu Marzeń na Hockenheimringu. Odwiedzający mogli zapoznać się tam z całym światem Porsche. Na torze nie zabrakło jubileuszowej ciężarówki „Napędzani marzeniami”, zaprojektowanej specjalnie na rocznicę. Mobilna wystawa odwiedzi jeszcze szereg innych krajów. Na Dreamers Plaza, w centrum festiwalu na Hockenheimringu, o swoich marzeniach będą opowiadać takie gwiazdy jak supermodelka Toni Garrn czy legenda rajdów Walter Röhrl.

Od 13 do 16 lipca 2023 r. urodziny producenta samochodów sportowych staną się głównym motywem Festiwalu Prędkości w Goodwood. Największe tego rodzaju święto motorsportu na świecie co roku przyciąga do West Sussex na południowym wybrzeżu Anglii około 180 000 fanów z całego globu. Aby godnie uczcić 75. rocznicę marki, wizytówką festiwalu stanie się rzeźba Porsche autorstwa artysty Gerry’ego Judaha. Dwa i pół miesiąca później, w dniach od 28 września do 1 października 2023 r., na torze WeatherTech Raceway Laguna Seca w Kalifornii odbędzie się Porsche Rennsport Reunion. Tor wyścigowy w pobliżu Monterey już po raz siódmy będzie gościć to kultowe spotkanie. Odwiedzający mogą spodziewać się tam ekscytującej gamy najciekawszych samochodów sportowych z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Porsche.

Źródło: Porsche