Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2024 –

W dniach 24–26 maja 2024 r. BMW Group Classic we współpracy z luksusowym hotelem Villa d’Este będzie gospodarzem legendarnej imprezy Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Tegoroczna impreza Concorso d’Eleganza Villa d’Este obejmuje następujące klasy konkursowe, w których uznanym członkom jury zaprezentowanych zostanie około 50 najbardziej spektakularnych pojazdów ze swoich epok:

KLASA A – THE DAWN OF THE PERFORMANCE AGE

KLASA B – SHAPED BY THE WIND: THE EVOLUTION OF AERODYNAMICS

KLASA C – „THE BEST CAR IN THE WORLD” FOR 120 YEARS: ROLLS-ROYCE CELEBRATES AN HISTORIC BIRTHDAY

KLASA D – „FASTER!” THE ARMS RACE ON THE ROAD

KLASA E – THE BEST OF ITALIAN GRACE AND PACE: MASERATI AT 110 KLASA F – GENTLEMAN DRIVERS: STYLE FOR THE FORTUNATE FEW KLASA G – TIME CAPSULES: CARS THAT THE OUTSIDE WORLD FORGOT

KLASA H – THE NEED FOR SPEED: SUPERCAR STARS OF THE VIDEO GENERATION

 Nagrody zostaną również wręczone w specjalnej kategorii spektakularnych samochodów koncepcyjnych różnych producentów.

Parada Concorso d’Eleganza na tarasie Villa d’Este odbędzie się jak zwykle w sobotę. Jury wybierze najlepszy pojazd imprezy – Best of Show, który w niedzielę wieczorem zostanie uhonorowany wyróżnieniem Trofeo BMW Group. Oprócz nagrody głównej uczestnicy i pojazdy biorące udział w Concorso będą walczyć o zwycięstwo w poszczególnych kategoriach o nagrodę publiczności Coppa d’Oro oraz o szereg innych wyróżnień, takich jak Trofeo del Presidente, które wręczy Helmut Käs, szef BMW Group Classic i prezes Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Skoro mowa o nagrodach, Jonas Kaufmann – gwiazda tenoru i ambasador marki BMW Group Classic – po raz kolejny wręczy nagrodę Trofeo Il Canto del Motore za najlepsze brzmienie silnika wybrane przez jury.

Goście i przedstawiciele mediów mogą również spodziewać się dwóch wyjątkowych światowych premier: sportowego, jedynego w swoim rodzaju modelu z morskim akcentem oraz rockandrollowego jednośladu.

BMW iX5 Hydrogen po raz pierwszy w Polsce

Nie zabraknie również dzieł sztuki na czterech kołach – nad jeziorem Como pojawi się amerykańska malarka abstrakcyjna Julie Mehretu i 20. model BMW Art Car będący w drodze na 24-godzinny wyścig Le Mans. Do artystki dołączy Franciscus van Meel, dyrektor generalny BMW M GmbH, który zaprezentuje jej dzieło. BMW M jest tradycyjnie reprezentowane w różnych lokalizacjach Concorso przez szereg nowych produktów.

BMW i5 Flow NOSTOKANA – spotkanie sztuki z innowacyjnością

4 maja 2024 r. firma Rolls-Royce Motor Cars obchodzi 120. rocznicę pierwszego spotkania Henry’ego Royce’a i Charlesa Stewarta Rollsa. Dwaj panowie o skrajnie różnych doświadczeniach i umiejętnościach – inżynier i sprzedawca – połączyli swoje siły, aby stworzyć „najlepszy samochód na świecie”. Użyczyli swoich nazwisk całej dynastii samochodów, która w skali globalnej zdefiniowała i nadal definiuje superluksusową gałąź motoryzacji.

Samochody te wykraczają poza granice świata motoryzacji, czyniąc markę Rolls-Royce globalnym wzorem doskonałości we wszystkich aspektach. Praktycznie wszystkie opracowywane od 1904 roku produkty, usługi, urządzenia i technologie aspirowały do bycia „Rolls-Royce’em” w swojej branży lub sektorze. Standardy ustanowione przez nich 120 lat temu nadal napędzają innowacje i usprawnienia – także w stworzonej przez nich firmie.

BMW Group Classic świętuje 25. urodziny BMW Z8 – tego legendarnego roadstera będzie można zobaczyć na Concorso w wielu różnych lokalizacjach.

W 2023 roku impreza Concorso d’Eleganza Villa d’Este Public Day – Il festival odniosła ogromny sukces, przyjmując około 10 000 gości i również w tym roku znalazła się w programie. W niedzielę 26 maja odwiedzający będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć paradę pojazdów na Concorso d’Eleganza Villa d’Este w pięknych ogrodach Villa Erba. Dzień festiwalowy będzie obejmować również imponującą mieszankę kultury, muzyki i atrakcji motoryzacyjnych dla całej rodziny: od wystawy specjalnej „Motorsport Icons” obejmującej różne marki – w tym prezentacji wszystkich samochodów z serii BMW Art Car, które do tej pory brały udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans – po szereg współczesnych nowinek motoryzacyjnych i innowacji technicznych BMW Group. W rozmowie z Adrianem van Hooydonkiem, starszym wiceprezesem BMW Group Design, Julie Mehretu opowie o współpracy przy 20. modelu BMW Art Car. Będzie można zrobić sobie zdjęcie z ambasadorami marki BMW Group Classic, księciem Bawarii Leopoldem (GER) i Bruno Spenglerem (CAN) oraz zdobyć ich autografy.

W sobotę 25 maja na terenie Villa Erba po raz trzeci odbędzie się impreza Amici & Automobili – Wheels & Weisswürscht. Każdego roku (począwszy od roku 2022) przy tej okazji spotyka się około 150 niezwykłych pojazdów najróżniejszych marek. W 2023 roku łącznie 6000 odwiedzających spotkało się wspólne podczas wydarzenia.

Zanim na dobre zacznie się Concorso d’Eleganza Villa d’Este, w centrum wydarzeń ponownie znajdzie się tradycyjna już impreza Prelude Tour. Późnym popołudniem 23 maja w porcie w Cernobbio pojawią się zabytkowe samochody, gdzie zostaną zaprezentowane publiczności.

„W tym roku Concorso d’Eleganza Villa d’Este ponownie będzie obfitować w spektakularne wydarzenia” – mówi Helmut Käs, szef BMW Group Classic. „Pokażemy magię i urok mobilności w całej jej różnorodności, jednocześnie łącząc kultową przeszłość świata motoryzacji z jego teraźniejszością i przyszłością. Chcemy, aby każdy znalazł tu coś dla siebie”.

„Concorso d’Eleganza Villa d’Este stanowi wyjątkową i uznaną na świecie imprezę, którą jako gospodarze bardzo cenimy” – mówi Davide Bertilaccio, dyrektor generalny Villa d’Este Group. „Uosabia harmonijne połączenie dziedzictwa, poważania i nieprzemijającego wdzięku, czyli cech, za które od dawna jesteśmy cenieni. Wydarzenie to zapowiada się jako niezwykły hołd dla kunsztu motoryzacyjnego z dawnych lat znajdujący idealną oprawę na historycznych terenach Villa d’Este. Jesteśmy dumni, że możemy umacniać naszą współpracę z BMW Group Classic i promować tę najnowszą odsłonę doskonałości”.

Zdobywca nagrody Trofeo BMW Group – Best of Show otrzyma specjalny zegarek A. Lange & Söhne: wyjątkowy 1815 CHRONOGRAPH z 18-karatowego białego złota z tarczą z litego różowego złota i ręcznie wygrawerowanym herbem Concorso d’Eleganza Villa d’Este na kopercie na zawiasach. Niemiecki producent zegarków poprzez zapoczątkowane w 2012 roku partnerstwo z Concorso d’Eleganza Villa d’Este skupia się na historycznych powiązaniach między sportami motorowymi a odmierzaniem czasu. Partnerstwo to wyraża się również we wspólnym zaangażowaniu w tradycję, rzemiosło i innowacje mechaniczne.

Organizatorzy jeszcze raz dziękują wieloletnim partnerom: A. Lange & Söhne, Vranken Pommery oraz wwwe GmbH.

Bilety na Concorso d’Eleganza Villa d’Este w sobotę 25 maja są już wyprzedane.

Bilety na Amici & Automobili – Wheels & Weisswürscht (25 maja, Villa Erba) oraz na Concorso d’Eleganza Villa d’Este Public Day – Il festival (26 maja, Villa Erba) można zamówić tutaj.

Źródło: BMW