BMW i5 Flow NOSTOKANA – spotkanie sztuki z innowacyjnością

BMW Group na targach sztuki Frieze w Los Angeles prezentuje połączenie sztuki i innowacyjności: BMW i5 Flow NOSTOKANA. Samochód ten łączy opracowaną przez BMW technologię zmiany kolorów z językiem artystycznym południowoafrykańskiej artystki Esther Mahlangu. To designerskie dzieło z elektrycznie animowanymi segmentami foliowymi pokazuje najnowszy etap rozwoju technologii zmian barw powierzchni pojazdu stworzonej we współpracy z E Ink.

Swoją światową premierę będzie miał podczas otwarcia targów 29 lutego 2024 roku. Ten nowoczesny samochód nawiązuje do BMW Art Car zaprojektowanego przez Esther Mahlangu w 1991 roku. „BMW i5 Flow NOSTOKANA jest hołdem dla historii marki BMW i szczególną kontynuacją naszego zaangażowania w kulturę na całym świecie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łączy w sobie sztukę i design. Tutaj sama technologia staje się sztuką” – mówi Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design.

W 1991 roku Esther Mahlangu – pierwsza kobieta i pierwsza afrykańska artystka – zaprojektowała 12. BMW Art Car stworzony na bazie BMW 525i. „Jej sztuka zainspirowała mnie już wiele lat temu, kiedy dynamiczne zmiany kolorów karoserii BMW były jedynie wstępnym pomysłem” – mówi Stella Clarke,Research Engineer Open Innovations w BMW Group. „Realizacja tego pomysłu teraz i współpraca z Esther Mahlangu to niesamowite doświadczenie”. Charakterystyczne kolory i wzory geometryczne 88-letniej artystki idealnie nadają się do implementacji innowacyjnej technologii w BMW i5. Wszechstronność elektroforetycznych zmian koloru czyni tą w pełni elektryczną limuzynę dynamicznym dziełem sztuki. „Fascynuje mnie to, jak nowoczesna technologia rozszerza moją sztukę i czyni ją dostępną dla zupełnie nowej publiczności” – mówi Esther Mahlangu.

Największy w Europie salon dealerski BMW otwarto w Katowicach

Spotkanie sztuki Esther Mahlangu z innowacyjną, najnowocześniejszą technologią

Nazwa BMW i5 Flow NOSTOKANA nazwane tak po pierwszym synu Esther Mahlangu. Przez jego dach, maskę i tył, a także na bokach biegną w dwóch pasa animowane segmenty foliowe. Podobnie jak w przypadku czytnika e-booków każda folia E Ink zawiera kilka milionów mikrokapsułek. Zawarte w nich kolorowe cząsteczki mogą pod działaniem napięcia elektrycznego zmieniać swoją strukturę i układ. W ten sposób tworzą typowe dla sztuki Esther Mahlangu ciągle zmieniające się kompozycje kolorów i wzorów.

BMW – mistrz Wimbledonu Carlos Alcaraz za kierownicą elektrycznych modeli

Animacjom towarzyszy równie niezwykła ścieżka dźwiękowa skomponowana specjalnie do BMW i5 Flow NOSTOKANA przez Renzo Vitale, Creative Director Sound w BMW Group. Aby połączyć brzmienia marki BMW i południowoafrykańskiej kultury Ndebele, wykorzystał sekwencje dźwiękowe głosu Esther Mahlangu i dźwięku piór, których używała do rysowania. Dźwięki te połączono z odgłosami kolorowych pisaków w studiu projektowym BMW oraz sygnałem reakcji wydawanym przez wyświetlacz dotykowy w BMW i5. W rezultacie tego powstała brzmieniowa mieszanka, która delikatnie rozbrzmiewa na początku każdej zmiany koloru i staje się coraz bardziej intensywna wraz z postępem animacji.

BMW i5 Flow NOSTOKANA jest wyposażone w 1349 indywidualnie sterowanych segmentów zapewniających niezwykle szczegółową prezentację ornamentów. Technologia lasera wykorzystana do cięcia folii oraz projekt elektronicznego sterowania zostały opracowane wspólnie z partnerem E Ink. Dopasowanie do zakrzywionych powierzchni i programowanie animacji to dzieło BMW Group.

Technologia zmiany koloru szybko się rozwija. Zaprezentowane w 2022 r. BMW iX Flow featuring E Ink z aktywowaną przyciskiem zmianą koloru z białego na czarny doczekało się pierwszej wersji wielokolorowej zaledwie rok później. Na 240 segmentach folii BMW i Vision Dee można było wyświetlać do 32 kolorów. Najnowszy etap rozwoju umożliwia teraz uzyskanie jeszcze większej liczby kolorów i wzorów. Jednocześnie segmenty foliowe są teraz bardziej wytrzymałe, co ułatwia ewentualne zastosowanie tej technologii w przyszłej produkcji seryjnej. Na razie jednak BMW i5 Flow NOSTOKANA pozostaje unikatem.

Hołd dla pionierki sztuki i jej dzieł

Esther Mahlangu, światowej sławy artystka, znana jest ze swoich obrazów Ndebele, których ornamenty pierwotnie symbolizowały ważne wydarzenia lub święta. Esther Mahlangu oderwała je od ich pierwotnego znaczenia i po raz pierwszy przeniosła na płótna, dywany lub przedmioty codziennego użytku, zachowując je w ten sposób na przyszłość. BMW i5 Flow NOSTOKANA na nowo interpretuje ten artystyczny język.

Prezentacja designerskiego dzieła BMW na Frieze w Los Angeles jest kontynuacją wieloletniej współpracy z tymi renomowanymi targami sztuki. W tym samym czasie w RPA, po raz pierwszy od ponad 30 lat, oglądać można BMW Art Car, do którego nawiązuje to dzieło. Jest częścią prezentowanej przez Iziko Museums of South Africa i BMW Group w Kapsztadzie  wystawy „Then I Knew I Was Good at Painting”: Esther Mahlangu. Retrospektywę będącą hołdem dla twórczości życia jednej z najważniejszych artystek i ambasadorek kultury RPA oglądać można jeszcze do 11 sierpnia 2024 roku.

W Los Angeles BMW razem z Frieze ponownie zaprezentuje Frieze Music. Od 2019 roku wspólna inicjatywa obu partnerów zgromadziła wielu muzyków na styku muzyki i sztuki. Powrót wydarzenia do Los Angeles zostanie uczczony 29 lutego występem na żywo Sudan Archives w Hammer Museum.

Źródło: BMW