Rolls-Royce Arcadia Droptail – oaza spokoju w personalizowanym nadwoziu

Rolls-Royce Motor Cars prezentuje samochód Rolls-Royce Arcadia Droptail z dedykowanym nadwoziem ucieleśniającym ideę spokoju. Arcadia Droptail jest uosobieniem cichej zuchwałości, celebrującym czystość formy i naturalne materiały, jednocześnie służącym jako odważna deklaracja osobistego gustu klienta.

Arcadia Droptail, samochód zamówiony przez osobę, która ma wyraźny związek z architekturą i wzornictwem, jest świadectwem wrażliwości i osobistych kodów luksusu klienta zdefiniowanych przez czystość i subtelną powściągliwość, co ma odzwierciedlać niezachwianą wiarę, że destylacja tego, co złożone ujawni fundamentalną esencję.

Nazwa tego nadwozia pochodzi od mitycznego królestwa Arkadii, miejsca przedstawianego w starożytnej mitologii greckiej jako “niebo na ziemi” – krainy słynącej z niezwykłego naturalnego piękna i doskonałej harmonii. Podobnie jak miejsce, które zainspirowało jego nazwę, Arcadia Droptail został zwizualizowany przez klienta jako spokojna przestrzeń charakteryzująca się redukcją, głębią materiału i wrażliwością dotykową, która służyłaby jako schronienie przed złożonością życia biznesowego.

Aby uchwycić ideę spokoju, projektanci Coachbuild rozpoczęli eksplorację wzornictwa, rzeźby i architektury pochodzących z ulubionych regionów klienta na całym świecie. Obejmowało to analizę precyzji i bogactwa modernistycznych tropikalnych ogrodów podniebnych w Singapurze, Indonezji i Wietnamie, a także brytyjskiej architektury “biomimetyczną”, w której celebruje się organiczne formy i uczciwość materiałową.

Hołd dla Droptaila

By spełnić ambicję klienta, który chciał oddać cześć formie Droptaila, projektanci zespołu Rolls-Royce Coachbuild wypracowali łagodny, naturalny dwutonowy zestaw kolorystyczny dla karoserii samochodu. Ambicją klienta było zdefiniowanie ponadczasowej bieli, przy pierwszym spojrzeniu wyglądającej jako jednolity kolor, ale budzący ciekawość, gdy przyglądać się mu w naturalnym oświetleniu. By osiągnąć ten cel, głównym kolorem jest lita biel infuzowana cząsteczkami aluminium i szkła. Ten zabieg stworzył nie tylko musujący połysk pod wpływem światła rzuconego na karoserię. Przy bliższym przyjrzeniu się daje wrażenie bezdennej głębi w lakierze. Specjaliści Rolls-Royce’a opracowali bardziej fasetowany, efektowny metalik wykorzystujący większe cząsteczki aluminium.

Rolls-Royce Motor Cars – najbardziej zjawiskowe, trudne technicznie i kreatywnie ambitnych zamówienia Bespoke w 2023 roku

Najważniejszym wyróżnikiem w porównaniu z pozostałymi trzema nadwoziami Droptaili z tej serii jest pomalowanie na jednolity srebrny kolor z palety Bespoke włókna węglowego użytego do budowy dolnych sekcji Droptaila, a nie pozostawienie go w całości lub częściowo odsłoniętego. Ten zabieg wizualnie “podnosi” samochód z profilu, aby zintensyfikować jego lekkość i dynamiczną sylwetkę.

Rolls-Royce Dawn – zmierzając ku zachodowi słońca

Podczas gdy paleta kolorów karoserii samochodu Arcadia Droptail jest bogata w subtelne detale, jej głównym celem jest celebrowanie formy i proporcji nadwozia. Klient był szczególnie zafascynowany czystą, monolityczną powierzchnią Droptaila i odważnym wykorzystaniem tzw. negatywnej rzeźby – cechy te są wzmacniane przez stonowane kolory lakieru, które odbijają światło słoneczne i rzucają efektowne cienie, podkreślając wiele subtelnych szczegółów projektowych Droptaila.

We wnętrzu drewno ma znaczenie

Wygląd zewnętrzny samochodu Rolls-Royce Arcadia Droptail celebruje jego kształty, zaś wnętrze jest bardzo osobistym przykładem smaku klienta, odzwierciedlającym styl, w którym urządził swoje rezydencje i przestrzenie biznesowe na całym świecie.

Drewno ma kluczowe znaczenie dla wystroju wnętrza samochodu Arcadia Droptail i dla samego klienta, którego bardzo specyficzne oczekiwania koncentrowały się na fakturze, usłojeniu, kolorze i bogactwie samego materiału.

Fornir Santos Straight Grain został ostatecznie wybrany jako najbardziej nowoczesny, z bogatą teksturą i wizualną oryginalnością, która wywodzi się z unikalnego, zazębiającego się wzoru słojów.

Zastosowanie tego twardego drewna o wysokiej gęstości we wnętrzu modelu Droptail stanowiło poważne wyzwanie dla rzemieślników marki. Santos Straight Grain ma jeden z najdelikatniejszych rodzajów słojów ze wszystkich gatunków drewna używanych w Rolls-Royce’ach – jeśli nie jest traktowany z największą ostrożnością, łatwo pęka podczas obróbki i “sprawdza się ” (pęknięcia, które pojawiają się równolegle do słojów) podczas procesu suszenia. Pomimo wyzwań związanych z pracą z tym delikatnym materiałem, Santos Straight Grain jest stosowany w całej serii Droptail. Aby uzyskać idealną kompozycję o złożonej geometrii, rzemieślnicy Rolls-Royce’a wykorzystali łącznie 233 kawałki drewna w całym egzemplarzu Arcadia Droptail, z czego 76 kawałków zastosowano tylko na tzw. tylnym pokładzie.

Biorąc pod uwagę, że Arcadia Droptail będzie używana również w klimacie tropikalnym, szczególną uwagę zwrócono na opracowanie systemu ochrony i procesu testowania zewnętrznych powierzchni drewnianych. Początkowo rozważano powłoki stosowane na superjachtach, ale odrzucono je ze względu na to, że wymagają one regularnego serwisowania i ponownego nakładania. Zamiast tego opracowano dedykowany lakier, który wymaga tylko jednej aplikacji przez cały okres eksploatacji samochodu.

Aby zweryfikować tę powłokę, specjaliści Rolls-Royce opracowali unikalny protokół testowy, w którym kawałki forniru zostały poddane katorżniczemu cyklowi wewnątrz specjalistycznej maszyny symulującej globalne ekstremalne warunki pogodowe, który był powtarzany przez 1000 godzin na 18 różnych próbkach, zanim specjaliści marki byli zadowoleni z wytrzymałości kawałków. Łącznie praca z elementami drewnianymi i powłoką ochronną zajęła ponad 8000 godzin.

Studium bieli we wnętrzu

Skórzane wnętrze zostało wykończone w dwóch odcieniach Bespoke, nazwanych na cześć klienta i zarezerwowanych wyłącznie do jego użytku. Głównym kolorem skóry jest odcień Bespoke White, kontynuujący motyw lakieru zewnętrznego, podczas gdy kontrastująca skóra ma kolor opalenizny Bespoke, opracowany w celu idealnego uzupełnienia wybranego drewna.

Wnętrze obejmuje również wykwintny panel szalowy, który cechuje wszystkie cztery egzemplarze Droptaila i jest największą ciągłą sekcją drewnianą, jaką kiedykolwiek widziano w samochodzie Rolls-Royce. W modelu Arcadia Droptail jest on wykonany z tego samego forniru Santos Straight Grain o otwartych porach, co tylny pokład, dopasowanego książkowo pod tym samym kątem 55°, z indywidualnie ukształtowanymi listwami biegnącymi płynnie do okładzin drzwi. Narzędzia CAD zostały wykorzystane do odwzorowania położenia każdego kawałka drewna i choć wydaje się, że panel składa się tylko z dwóch lustrzanych sekcji forniru, sam panel składa się z 40 sekcji, z których każda została cyfrowo odwzorowana przed przymocowaniem do samochodu.

Zastosowanie drewna w skomplikowanych krzywiznach wnętrza Droptaila wymagało od inżynierów Rolls-Royce’a opracowania całkowicie nowej konstrukcji nośnej dla kilku komponentów. Robiąca wrażenie geometria deski rozdzielczej, okładzin drzwi i centralnego wspornikowego podłokietnika “cokołu” musiała być niezwykle sztywna, aby zapewnić stabilność drewnianych elementów po ich ułożeniu na miejscu. Inżynierowie wykorzystali techniki nakładania warstw włókna węglowego stosowane w wyścigach Formuły 1, aby opracować niewiarygodnie sztywną podstawę, na którą można było nałożyć drewno, zapewniając, że pozostanie ono bezpieczne niezależnie od dynamicznych ekstremów, jakich doświadcza samochód.

Zegarek Bespoke – precyzyjny instrument

Na desce rozdzielczej pokrytej fornirem Santos Straight Grain znajduje się zegar stworzony i opracowany przez projektantów i rzemieślników Rolls-Royce Coachbuild. Ten przykład haute horlogerie to najbardziej złożona tarcza zegara Rolls-Royce’a, jaką kiedykolwiek stworzono: sam montaż trwał pięć miesięcy i był poprzedzony ponad dwuletnimi pracami rozwojowymi.

Zegar zawiera wykwintny geometryczny wzór giloszowy z surowego metalu ze 119 fasetami. Jest to symboliczny ukłon w stronę dziedzictwa marki; ponieważ klient po raz pierwszy zobaczył jeszcze niefinalną wersję samochodu pod koniec 2023 roku – roku, w którym Rolls-Royce obchodził 119-lecie istnienia. Specjalnie zaprojektowana tarcza zegara zawiera również częściowo polerowane, częściowo szczotkowane wskazówki i 12 “kapeluszy” – lub znaczników godzin – każdy o grubości zaledwie 0,1 mm. Aby zapewnić czytelność zegarka, specjaliści wyposażyli każdą z tarcz w mostek wypełniający i pomalowali je ręcznie przy użyciu kamery zdolnej do powiększenia obrazu nawet 100-krotnie.

Standardy testowania i walidacji w Rolls-Royce wymagały od specjalistów marki skorzystania z szerokiej palety materiałów. Dla przykładu, zamiast anodowania minutnika czasomierza, co jest powszechną praktyką w produkcji zegarków, został on wykończony powłoką ceramiczną wybraną ze względu na jej stabilność w czasie, a także walory estetyczne. Niewielkie obszary powłoki zostały wytrawione laserowo, aby odsłonić lustrzane wykończenie znajdującego się pod nią aluminium. Podobnie jak każdy element czasomierza, w tym monogram Bespoke “double R”, zostały one indywidualnie obrobione z litego elementu stali nierdzewnej i ręcznie wypolerowane przed montażem.

Motywy z zegarka pojawiają się na zegarach, dzieląc się materiałami, technikami i wykonaniem. Charakteryzują się one tym samym powtarzającym się wzorem giloszowym, a także szczotkowanym i polerowanym jasnym wykończeniem oraz matowymi białymi wstawkami, przypominającymi kolorystykę samochodu.

Arcadia Droptail – elegancka przestrzeń w kanonie Droptaila

Chociaż każdy klient Rolls-Royce’a jest inny, każdy z nich ma potężną siłę przekonywania. Wymagania tego konkretnego klienta były jasno określone od samego początku. Jednak przełożenie złożonej, wysoce osobistej wrażliwości na spójny, wykonalny projekt wymagało znacznego nakładu pracy. To właśnie tutaj proces Coachbuild, z jego bezprecedensową inwestycją czasu – w sumie ponad cztery lata – i wyjątkowo bliskimi relacjami między klientem a marką, przyniósł niezliczone korzyści.

Ta wyjątkowa wersja modelu Rolls-Royce’a Droptail odzwierciedla zaufanie tego niezwykłego klienta, jasność wizji i długoterminową relację z Rolls-Royce Motor Cars. Wyjątkowość projektu polega zarówno na niezwykle minimalistycznym wykonaniu, jak i ogromnych umiejętnościach projektantów Rolls-Royce Coachbuild w uchwyceniu wrażliwości i duszy jednostki.

“Rolls-Royce Coachbuild to pokaz wyżyn umiejętności tej niesamowitej marki i niezrównana koncepcja w segmencie luksusu. W ramach tego działu najbardziej wpływowe osoby na świecie współpracują z naszymi projektantami, inżynierami i rzemieślnikami, aby wcielić w życie zupełnie nowe pomysły. Wspólnie tworzą wykwintne samochody, które nie tylko stają się cenioną częścią osobistej historii klienta, ale także dodają do dumnej historii Rolls-Royce Motor Cars. Klienci dbają o każdy aspekt tych arcydzieł, które są tworzone przez najbardziej utalentowany zespół ekspertów w branży luksusowej. Arcadia Droptail jest przykładem tego podejścia. Ten samochód jest głęboko związany z osobowością i preferencjami klienta, a dzięki uchwyceniu jego charakteru mogliśmy stworzyć inspirujący projekt przy wsparciu nowatorskiego rzemiosła i inżynierii, które pokazują światu nasze ambicje i niezrównane możliwości”. – powiedział Chris Brownridge, dyrektor generalny, Rolls-Royce Motor Cars.

Źródło: Rolls-Royce