Rolls-Royce Motor Cars – najbardziej zjawiskowe, trudne technicznie i kreatywnie ambitnych zamówienia Bespoke w 2023 roku

Rolls-Royce w wersji Bespoke to coś więcej niż tylko cenny przedmiot. Dla zamawiającego jest to realizacja ambicji; wizja, która się urzeczywistniła; spełnienie marzeń. W 2023 roku życzenia te zainspirowały członków Rolls-Royce Bespoke Collective do przekraczania granic bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Tegoroczne zlecenia otworzyły nowe możliwości w zakresie wykorzystania rzadkich i pięknych materiałów, skomplikowanych technik rzemieślniczych, wykończeń powierzchni i innych innowacyjnych technologii. Wśród nich znalazły się ręcznie perforowane skórzane siedzenia, podsufitki Starlight z hipnotyzującymi niebiańskimi animacjami i trójwymiarowymi elementami rzeźbiarskimi, oszałamiające grawerowane dzieła sztuki, opracowywanie nowych lakierów i pierwsze w historii zlecenie na zapach Bespoke.

Rolls-Royce Black Badge Wraith Black Arrow – ostatnie w historii egzemplarze modelu Wraith

Zlecenia czerpały inspirację z wydarzeń na nieboskłonie, tajemnic kosmosu, urzekających lokalizacji geograficznych, dziedzictwa rodzinnego, ważnych kolorów dla klientów i wielu innych. Poniżej znajduje się tylko kilka spektakularnych przykładów, które stanowią trwały hołd dla wizji, wyobraźni i ambicji Rolls-Royce Bespoke Collective oraz niezwykłych klientów, którzy zdecydowali się uczcić swoje osobiste historie w dziełach sztuki Bespoke.

Rolls-Royce Dawn – zmierzając ku zachodowi słońca

PHANTOM ROSE BLOSSOM

Ten jedyny na świecie Phantom Extended przywołuje piękno i spokój letniego ogrodu. Haftowana grafika celebruje różę Phantom, która kwitnie na dziedzińcu w siedzibie marki, Home of Rolls-Royce. Ten wyjątkowy kwiat został zilustrowany w tzw. ROSE BLOSSOM galerii i na wyściółce drzwi. Ponadto kwiaty są przedstawione na podsufitce Starlight, której wykonanie zajęło ponad 200 godzin. Wśród kwiatów można zobaczyć cztery gatunki motyli – pazia jaskółczego, pawie oczko, modraszka zwyczajnego i księcia Burgundii. Urzekający motyw kwiatowy jest kontynuowany w misternej i szczegółowej intarsji różanej na panelu pasażera i w tylnej części samochodu – w przestrzeni dzielącej fotele.

PHANTOM SYNTOPIA

Phantom Syntopia, najbardziej skomplikowane technicznie zamówienie Bespoke w historii, zostało stworzone we współpracy z holenderską projektantką mody i Haute Couturière Iris van Herpen. Eksploruje piękno płynnego ruchu w stałych materiałach w motywie “Weaving Water”, który rozciąga się na grafikę w tzw. galerii, stoliki piknikowe, przedni panel pasażera, maskę i podsufitkę Bespoke Starlight. Samo wykonanie podsufitki Starlight “Weaving Water” zajęło prawie 700 godzin, wykorzystując pojedynczy arkusz skóry nałożony na tkaninę "płynnego metalu" w celu uzyskania trójwymiarowego efektu. Obejmuje ona 162 delikatne "perły" ze szklanej organzy, nakładane w siedzibie Rolls-Royce’a przez członków zespołu Iris van Herpen. Tylne siedzenia są tapicerowane specjalnie stworzoną tkaniną z mieszanki jedwabiu z motywem Weaving Water. Aby zapewnić długotrwałe, wyrafinowane doznania sensoryczne, Bespoke Collective zastosował mechanizm uwalniający zapach, umieszczony w zagłówkach.

KOLEKCJA BLACK BADGE GHOST ÉKLEIPSIS COLLECTION

Kolekcja eksploruje urzekającą grę światła i ciemności, gdy Księżyc zasłania Słońce podczas całkowitego zaćmienia. W pełni skrojona na miarę podsufitka Starlight zawiera animowaną sekwencję odtwarzającą moment całkowitego zaćmienia: krąg 940 światłowodowych “gwiazd” reprezentuje koronę wokół sylwetki Księżyca, otoczoną przez kolejne 192 "gwiazdy". Animacja pozostaje widoczna przez dokładnie siedem minut i 31 sekund – najdłuższy możliwy czas trwania całkowitego zaćmienia Słońca. Podświetlana deska rozdzielcza przed pasażerem zawiera 1 846 laserowo wytrawionych "gwiazd" na symbolicznej osi czasu całkowitego zaćmienia. Zwieńczeniem projektu jest zegarek Bespoke z brylantem o szlifie 0,5 karata osadzonym w ramce, przypominającym efekt “Diamond Ring”.

BLACK BADGE CULLINAN BLUE SHADOW

Prywatna kolekcja Black Badge Cullinan Blue Shadow jest inspirowana linią Kármána, niewidzialną granicą 62 mil nad powierzchnią Ziemi, gdzie kończy się nasza atmosfera, a zaczyna przestrzeń kosmiczna.
Podsufitka Starlight zawiera misterny haft przedstawiając powierzchnię Księżyca, wykonany z 250 000 pojedynczych ściegów w pięciu różnych kolorach nici. Jest on otoczony przez 1 183 migoczących światłowodowych “gwiazd” – 799 białych i 384 niebieskich – z których każda została umieszczona ręcznie. Skórzane fotele po raz pierwszy posiadają artystyczne perforacje. Dzieło sztuki, utworzone z 75 000 drobnych perforacji, naśladuje wzory chmur wirujących nad kontynentami i oceanami widzianymi z kosmosu.

 

GHOST CHAMPAGNE ROSE

Ghost Champagne Rose celebruje kolor ważny dla klientki, zainspirowany jej cyfrową osobowością @ChampagneRose. Stworzenie jednolitego koloru zarówno na wykończeniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym, jest wyjątkowo skomplikowane; materiały pochłaniają i odbijają światło w różny sposób, a oko dostrzega niewielkie różnice, jeśli dokładnie ten sam kolor zostanie zastosowany na wszystkich powierzchniach. W związku z tym Bespoke Collective opracował liczne formuły odcienia “Champagne Rose”, z których każda została subtelnie dostosowana do specyficznych właściwości powierzchni każdego materiału – prawdziwe techniczne i artystyczne „tour de force”.

MANCHESTER GHOST

Ten jedyny w swoim rodzaju Ghost upamiętnia kluczowy historyczny związek Manchesteru z marką. To właśnie w miejskim hotelu Midland 4 maja 1904 roku Charles Rolls i Henry Royce spotkali się po raz pierwszy i uzgodnili, że zbudują "najlepszy samochód na świecie". Podświetlana deska rozdzielcza zawiera 10 000 laserowo wytrawionych kropek przedstawiających widok Manchesteru z lotu ptaka, z największą kropką pokazującą lokalizację hotelu Midland. Projekt obejmuje również tzw. pszczołę z Manchesteru – emblemat miasta od ponad 150 lat, symbolizujący ciężką pracę i zbiorowe wysiłki. Pojawia się ona jako motyw linii nadwozia i delikatny haft na przednich i tylnych siedzeniach.

GHOST AMBER ROADS

Ta wspaniała kolekcja, składająca się z zaledwie 12 egzemplarzy, inspirowana jest bursztynem, znanym jako “Złoto Północy”, którym handlowano na szlakach zwanych “Bursztynowymi Szlakami” przez ponad 3500 lat. Te historyczne szlaki handlowe zostały przedstawione na podsufitce Bespoke Starlight i podświetlanym panelu przednim. Dwukolorowe wykończenie zewnętrzne i paleta wewnętrzna oddają ciepły, lśniący charakter bursztynu. Kawałek polerowanego bursztynu jest umieszczony w centralnym pokrętle, aby nadać mu dodatkowy wymiar dotykowy.

BLACK BADGE WRAITH BLACK ARROW PRIVATE COLLECTION

Stworzona z okazji zakończenia produkcji modelu Wraith, ta prywatna kolekcja obejmuje ostatnie 12 egzemplarzy ostatniego w historii Rolls-Royce’a V12 coupé. Projekt nawiązuje do rekordu prędkości ustanowionego przez kapitana George’a Eystona 16 września 1938 roku na Bonneville Salt Flats w Utah. 2 117 światłowodowych “gwiazd” na podsufitce Bespoke Starlight Headliner przedstawia Drogę Mleczną i konstelacje dokładnie tak, jak wyglądałyby tamtej nocy. Złożony wzór po wewnętrznej stronie drzwi, składający się z ponad 320 laserowanych elementów intarsji, naśladuje popękaną, nieregularną powierzchnię Salt Flats. Unikalna grafika przedstawiająca silnik V12 Wraitha, wygrawerowana na pojedynczym arkuszu powlekanego na czarno aluminium, aby odsłonić błyszczący metal pod spodem, upamiętnia dziedzictwo tej ikony Rolls-Royce’a.

THE PEARL CULLINAN

Zamówiony dla właściciela przez jego rodzinę z okazji ważnych urodzin, ten wspaniały Cullinan odzwierciedla pasję klienta do pereł i obejmuje jedne z najbardziej wyszukanych zastosowań masy perłowej, jakie kiedykolwiek widziano w samochodzie Rolls-Royce. Zewnętrzne wykończenie oddaje kolory najcenniejszej perły w kolekcji właściciela. Stoliki Picnic Tables mają spektakularny okrągły wzór wykonany z 1 351 oddzielnych kawałków masy perłowej, z których każdy został indywidualnie wybrany i ręcznie inkrustowany. Motyw na desce rozdzielczej przedstawia arabski symbol “ojca” inkrustowany stalą nierdzewną. Podsufitka Bespoke Starlight przedstawia niebo w miejscu urodzenia właściciela w noc jego narodzin.

PHANTOM CINQUE TERRE

Ten jedyny w swoim rodzaju Phantom celebruje wyjątkowy krajobraz i dziedzictwo winiarskie włoskiego regionu Cinque Terre. Grafika w galerii stanowi wyimaginowane połączenie elementów z pięciu liguryjskich wiosek położonych na klifach, naszkicowanych cyfrowo, a następnie ręcznie malowanych aerografem. Podsufitka Bespoke Starlight zawiera mapę Włoch, wyhaftowaną 14 338 pojedynczymi ściegami, z pięcioma widocznymi “gwiazdami” oznaczającymi lokalizacje wiosek. Tylne drzwi ozdobione są delikatnym haftem z gałązek winogron, z których każda składa się z 9 215 ściegów i wykorzystuje dwie różne techniki do uzyskania połysku i tekstury. Motyw winogron pojawia się również jako misterna, platerowana złotem i stalą nierdzewną inkrustacja na tylnych stolikach piknikowych, a także na linii nadwozia.

BLACK BADGE CULLINAN LUCID NIGHTS

Te trzy spektakularne samochody, stworzone wyłącznie na rynek w Korei, są inspirowane scenerią, atmosferą i dynamizmem Seulu w nocy. Odważne kolory zewnętrzne, przypominające oświetlone neonami ulice Seulu, obejmują odważną limonkową zieleń, soczystą czerwień Indy i żywy fiolet Tucana.

Źródło: Rolls-Royce / Auto Fus