Rolls-Royce Dawn – zmierzając ku zachodowi słońca

Rolls-Royce Motor Cars obwieszcza koniec produkcji kabrioletu Dawn i jednocześnie koniec wspaniałej, pełnej przepychu ery. To dobry moment, by pochylić się nad najlepiej sprzedającym się kabrioletem w historii marki, któremu udało się zająć swoje własne, wyjątkowe miejsce w panteonie wspaniałych samochodów Rolls-Royce’a.

Po sukcesie modelu Phantom VII oraz spokrewnionych z nim Phantoma Coupé i Phantoma Drophead Coupé, do marki Rolls-Royce zaczęli napływać coraz młodsi, pewni siebie i lubiący towarzystwo klienci. Ci nowi konsumenci superluksusu potrzebowali samochodu, który, podobnie jak pierwsze przełomowe modele Rolls-Royce’a wyprodukowane w Goodwood, oddawałby blask i romantyzm superluksusowej motoryzacji, ale czynił to w sposób całkowicie zgodny z ich współczesnymi gustami i stylem życia.

Rolls-Royce Motor Cars uznał, że w ofercie marki jest miejsce na spełnienie pragnień tych klientów. W związku z tym projektanci stanęli przed wyzwaniem stworzenia nie tylko godnego partnera dla Phantoma Drophead Coupé, ale też zupełnie nowego rodzaju superluksusowego kabrioletu. Czegoś więcej, niż tylko pięknego samochodu – nowy model powinien był przywoływać na myśl romantyzm i splendor, które stanowią o legendzie Rolls-Royce’a, a jednocześnie oferować nowemu pokoleniu współczesne wyrażenie podróży z otwartym dachem.

Ponadto, musiał być całkowicie nowy. Trzy lata wcześniej Rolls-Royce wypuścił na rynek model Wraith z nadwoziem typu coupé, ale nigdy nie rozważano możliwości jego ponownego wykorzystania. Zamiast tego, projektanci marki znaleźli inspirację we wcześniejszej, w ogromnej i bogatej historii firmy. W latach 1950-1954 Rolls-Royce wyprodukował zaledwie 28 egzemplarzy modelu Silver Dawn drophead coupé. Nazwa Dawn, z jej konotacjami nowych początków i możliwości, a także wspaniałych widoków, została jednogłośnie zatwierdzona jako idealny kandydat do reinkarnacji w XXI wieku.

Rolls-Royce Black Badge Wraith Black Arrow – ostatnie w historii egzemplarze modelu Wraith

Uwodzicielsko elegancki oryginał doskonale uosabiał ducha swojej epoki, uwiecznionego w wyrażeniu “la dolce vita” – “słodkie życie”. Przypominał, aby delektować się każdą chwilą i żyć w pełni teraźniejszością. Hasło “la dolce vita” stało się symbolem dobrego towarzystwa i spokojnej refleksji ¬ tego, jak duże znaczenie ma poświęcenie czasu na rozkoszowanie się przyjemnościami życia w całym jego pięknie i bogactwie.

Wykwintna elegancja połączona z luksusowym komfortem

W słynnym filmie Federico Felliniego, “la dolce vita” było życiem pełnym pasji, przygód i romansów. Było zmysłowe i sensualne, stanowiło celebrację dekadencji, odpuszczania sobie, przyjemności we wszystkich jej formach. To właśnie tego ducha Rolls-Royce chciał uchwycić w swoim nowym modelu bez dachu.

Rolls-Royce Phantom Syntopia – najbardziej technologicznie skomplikowane dzieło Bespoke

Śmiałość tej wizji została odzwierciedlona w stylistyce modelu Dawn. Jego czysta, prosta forma została zainspirowana modą z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jej glamour polegał na blasku uzyskanemu poprzez usunięcie zbędnych linii i faktur oraz skupieniu się na tym, jak ubiór wzmacnia sylwetkę. Podobnie, giętkie, opływowe nadwozie Dawna otacza pasażerów niczym kołnierz płaszcza, zapewniając im komfortowe, prywatne i szykowne wrażenia w kabinie.

Pod jednym istotnym względem Dawn zerwał z długoletnią konwencją projektowania samochodów. Prawie bez wyjątku kabriolety są projektowane w konfiguracji 2+2, z pełnowymiarowymi siedzeniami dla kierowcy i jednego pasażera z przodu oraz dwoma mniejszymi siedzeniami dla okazjonalnych pasażerów lub dzieci z tyłu. Brak miejsca z tyłu, a zwłaszcza miejsca na nogi, zmniejsza komfort i praktyczność samochodu – to niedociągnięcie, na które Rolls-Royce nie chciał się zgodzić. Dawn był więc w pełni czteromiejscowy, z wygodnymi, indywidualnymi siedzeniami dla wszystkich pasażerów.

Prostota projektu Dawn’a kryła w sobie wiele złożonych wyzwań inżynieryjnych, przede wszystkim skomplikowany mechanizm dachowy, nazwany “Cichym Baletem” ze względu na jego precyzję, elegancję i bezgłośne działanie. Krótko rozważano możliwość zastosowania w kabriolecie sztywnego dachu. Ostatecznie jednak projektanci marki zdecydowali, że dach Dawna powinien być wykonany z tkaniny, aby zachować romantyzm słuchania kropli deszczu na płótnie. Zamiast tego, unikalna mieszanka materiałów, w tym tkanin, kaszmiru i wysokowydajnych kompozytów akustycznych, sprawiła, że Dawn jest najcichszym kabrioletem na świecie: z zamkniętym dachem Dawn dorównuje modelowi Wraith.

Program testowania modelu

W typowym stylu Rolls-Royce’a inżynierowie spędzili miesiące na optymalizacji kabrioletu poprzez wyczerpujący program testowy – ani nie eliminując całkowicie przepływu powietrza, ani nie dopuszczając do kabiny jego uciążliwych poziomów. Aby to osiągnąć, obiektem testów był zmodyfikowany manekin wyposażony w perukę z długich, fruwających włosów. Był on podwożony przez setki godzin, podczas gdy bank czujników i kamer wiernie rejestrował, jak włosy były przemieszczane przez poruszające się powietrze. Uzyskane w ten sposób dane pozwoliły inżynierom uczynić Dawna światowym liderem w dziedzinie komfortu aerodynamicznego przy otwartym dachu.

Podwozie, co oczywiste, zapewnia charakterystyczne dla marki wrażenia z jazdy określane jako “Magic Carpet Ride”, łącząc reakcję i zaangażowanie z niemal nadnaturalną gładkością. Dowód? Pewien amerykański dziennikarz przejeżdżał przez obszar, w którym wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,6 w skali Richtera, po którym nastąpił wstrząs wtórny o sile 2,7; Nie wpłynęły one jednak na płynność jazdy. Kierowca dowiedział się o wstrząsach dopiero, gdy następnego dnia rano przeczytał o nich w prasie.1

Rolls-Royce Black Badge Dawn

W 2017 roku Rolls-Royce dodał do swojej rodziny wariant modelowy Dawn w wersji Black Badge. Podobnie jak poprzedzające go Ghost i Wraith, alter ego Dawna czerpało swój charakter z serii ulepszeń inżynieryjnych i projektowych. Odwołując się do ducha buntownika, który przyciąga tak wielu do tej mrocznej wersji marki, Black Badge Dawn stworzył swoje własne, wyjątkowe miejsce w panteonie Rolls-Royce’a – charakteryzujące się romantyzmem.

Trwałe dziedzictwo

Poza atrakcyjnością, Dawn wniósł ducha “la dolce vita” do współczesnej obietnicy marki Rolls-Royce, a to dzięki połączeniu uwodzicielskiego designu, współczesnych materiałów i wrażeń z jazdy na świeżym powietrzu. Przyciągnięcie do marki zupełnie nowego pokolenia zapewniło Dawnowi pewne dziedzictwo.

Źródło: Rolls-Royce / Auto Fus