Volkswagen Samochody Dostawcze – Multivan 6.1 czy nowy Multivan

Ponad 70 lat temu z linii produkcyjnej fabryki Volkswagena w Wolfsburgu zjechał pierwszy Volkswagen Transporter zwany popularnie Bulli. I choć został zaprojektowany jako samochód czysto dostawczy, już po paru latach zaprezentowano jego wersję osobową „Fenster-bus” później występującą pod bardziej znaną nazwą – „Samba”. I to właśnie Samba stała się punktem wyjścia dla modelu, który dziś znamy jako Volkswagen Multivan.

Multivan na przestrzeni lat miał już kilka generacji, a w roku 2021 na rynku pojawiła się jego najnowsza, przełomowa dla marki wersja. Pomimo wejścia zupełnie nowego modelu, w salonach marki Volkswagen Samochody Dostawcze cały czas kupić można sprawdzonego Multivana 6.1.

Multivan to zawsze – niezależnie od generacji – symbol jakości, elastyczności, funkcjonalności, przestronności i swobody podróżowania. Czym zatem różnią się od siebie Multivan 6.1 i nowy Multivan?

Volkswagen Multivan 6.1 jest samochodem o bardziej klasycznym designie, bazującym na doskonale znanej serii Transporter 6.1. Dzięki swemu DNA wywodzącemu się wprost z samochodów dostawczych jest pojazdem o mocnym charakterze, w którym siedzi się dość wysoko i którym można pociągnąć przyczepę o całkowitej masie dopuszczalnej 2300 kg. To jednak cały czas Multivan, którego przeznaczeniem jest przede wszystkim przewóz osób, dlatego jego wnętrze jest elastyczne, wszechstronne i przemyślane. Fotele pasażerów mają możliwość przesuwania, demontowania, składania oraz obracania. Multivan 6.1 na swój pokład zabiera standardowo 7 osób. Nie bez znaczenia jest również możliwość zamówienia tego modelu ze specjalnym rozkładanym stolikiem zamontowanym na jednym z boków wnętrza, dzięki czemu Multivan 6.1 na czas podróży stać się może pokojem konferencyjnym lub….. miejscem zabaw dla dzieci.

Volkswagen Group Polska – Carla Wentzel nowym prezesem zarządu

Dostępny na rynku od roku 2021 nowy Multivan to samochód przełomowy dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze. Jako pierwszy w tej rodzinie nie bazuje na standardowej wersji Transportera – jest zupełnie nową, odrębną konstrukcją. Nowy Multivan to przede wszystkim auto rodzinne, osobowe i bardziej miejskie. Z powodzeniem jednak może być również samochodem firmowym, którym podróżuje kadra menedżerska lub shuttle busem. Odpowiada przy tym wszystkim wymaganiom współczesnego, zmieniającego się świata. Jest produkowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, jest wysoce scyfryzowany, posiadający rozbudowane możliwości indywidualizacji, a jego wersją z napędem PHEV poruszać się można odcinkowo z zerową emisyjnością.

Volkswagen Samochody Dostawcze i Szczyrk Mountain Resort – poznaj uroki wypoczynku w Beskidach

Bazujący na nowoczesnej platformie MQB model poszczycić się może aż 25 systemami asystującymi i bezpieczeństwa oraz najwyższą oceną bezpieczeństwa – pięcioma gwiazdkami NCAP. Wnętrze nowego Multivana – podobnie jak Multivana 6.1, jest przestronne i elastyczne. Modułowe, pojedyncze fotele z możliwością ich łatwego wyjęcia i obracania, są jednak lżejsze o 25%. Dostępny jest też przesuwany, montowany pośrodku na szynach stolik wielofunkcyjny, który z łatwością można wyjąć lub przesunąć pomiędzy fotele kierowcy i pasażera. Ten siedmioosobowy samochód ma też odsuwane drzwi po obu stronach pojazdu. Ponadto jako pierwszy w rodzinie oferuje panoramiczny szklany dach i wyświetlacz head-up.

A czy różnią się napędy obu modeli? Dostępny cały czas w sprzedaży Multivan 6.1 Highline wyposażony jest w wysokoprężny silnik 2.0 TDI o mocy 204 KM, oraz w automatyczną skrzynię biegów DSG.

Natomiast nowy Multivan, będąc samochodem bardziej rodzinnym i miejskim, oferuje nowoczesny napęd hybrydowy PHEV o łącznej mocy systemowej 218 KM lub napęd benzynowy o mocy 204 KM. Dla obecnie dostępnych wersji silnikowych nie przewiduje się napędu na cztery koła, choć w terminie późniejszym, w wersji hybrydowej PHEV napęd 4×4 będzie dostępny. Podobnie w terminie późniejszym pojawi się wersja z silnikiem wysokoprężnym o mocy 150 KM. Innowacją w nowym Multivanie jest automatyczna skrzynia biegów DSG z systemem shift-by-wire, czyli bez fizycznego połączenia wybieraka biegów ze skrzynią.

Pomimo różnic w designie czy w rodzajach napędu, oba Multivany poszczycić się mogą najnowszymi i najwyższej klasy rozwiązaniami infotainment zwiększającymi komfort jazdy. Są to na przykład kokpit cyfrowy z ekranem o wysokiej rozdzielczości wyświetlający mapy nawigacji czy Volkswagen We Connect – usługa, która zmienia smartfon w pilota zdalnego sterowania samochodem. Ponadto zarówno Multivan 6.1 Highline, jak i nowy Multivan posiadają nowoczesny system radiowo-nawigacyjny z dotykowym ekranem, który w przypadku Multivana 6.1 ma przekątną 9,2 cala, a w przypadku nowego Multivana 10 cali. Oba modele mają też możliwość indukcyjnego ładowania telefonów oraz nowoczesne reflektory przednie: w nowym Multivanie są to światła matrycowe, dostępne standardowo w wersji Style a w pozostałych opcjonalnie, natomiast Multivan 6.1 standardowo wyposażony jest w reflektory LED .

Dobrze znany, jednak na wskroś nowoczesny i wyposażony w najlepsze rozwiązania Multivan 6.1 oraz najnowszy Multivan są teraz dostępne w salonach Volkswagen Samochody Dostawcze od ręki. Kupując Multivana 6.1 w tej chwili, można w ramach wyprzedaży 2023 zyskać aż 20% rabatu, a decydując się na nowego Multivana otrzymać można 10% rabatu. Oba modele zapewniają dodatkowo 5 lat gwarancji na auto oraz pakiet przeglądów w atrakcyjnej cenie. Z ofertą zapoznać się można w najbliższym salonie marki lub na stronie www.od-reki.vwdostawcze.pl

Źródło: Volkswagen