Mercedes-Benz Manufacturing Poland – Milionowy silnik z fabryki w Jaworze

Uruchomiony w 2019 roku na Dolnym Śląsku zakład wyprodukował do stycznia br. milion wysoko zaawansowanych technologicznie i wydajnych czterocylindrowych silników konwencjonalnych (diesel i benzyna), które z Jawora są eksportowane do fabryk Mercedesa na świecie. Silniki “Made in Jawor” napędzają niemal wszystkie modele Mercedesa, od Klasy A, CLA, GLA i B po Klasę C, GLC, E i S.

Jawor jest jedyną w Europie fabryką silników Mercedesa zlokalizowaną poza Niemcami. Inteligentna fabryka, pracująca na zasadach Przemysłu 4.0 i zrównoważonego rozwoju, zatrudnia obecnie ponad 1600 osób, a udział kobiet w załodze jest rekordowo wysoki (46% przy średniej dla tego typu zakładów na poziomie 15 proc.). Zaprojektowana jako zakład neutralny pod względem emisji CO2, zaopatrywana jest w energię odnawialną z pobliskiej  farmy wiatrowej, natomiast energia cieplna pochodzi z biomasy i (śladowych ilości) gazu.

– Jestem dumny z jakości naszych silników, które spełniają najbardziej wyśrubowane normy Mercedesa. Mamy tu kompetentną i zaangażowaną załogę i można powiedzieć, że wspólnie zwiększamy bilans polskiego eksportu. Silniki „Made in Poland” trafiają do naszych fabryk na całym świecie. – mówi Joerg Schmalenbach, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółki zarządzającej zakładem. – Milion samochodowych serc z Jawora to dowód na to, że mamy w Polsce managerów i pracowników, którzy są w stanie spełnić najwyższe wymagania technologiczne i produkcyjne – dodaje.

Mercedes-Benz Group – w 2023 r. sprzedaż wzrosła do 2 491 600 samochodów osobowych i dostawczych

Fabryka w Jaworze produkuje też  baterie elektryczne do hybryd plug-in i aut czysto elektrycznych, m.in. dla Klasy C, E i S oraz EQA i EQB. Łącznie inwestycje Mercedesa w Jaworze to ponad miliard Euro.

Koncern przygotowuje się do kolejnej inwestycji w Jaworze o wartości ponad miliarda Euro. Będzie to fabryka czysto elektrycznych lekkich aut dostawczych.

Mercedes-Benz – nowa gama średniej wielkości vanów wkrótce w sprzedaży

– W sąsiedztwie istniejącego zakładu i z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury za kilka lat będziemy produkować w pełni elektryczne samochody dostawcze, na kompletnie nowej platformie VAN.EA. – mówi Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Planowana fabryka elektrycznych lekkich aut dostawczych to kolejny krok Mercedesa w kierunku elektromobilności i reorganizacji całej sieci produkcji w segmencie pojazdów dostawczych.

Źródło: Mercedes-Benz