Mercedes-Benz – nowa gama średniej wielkości vanów wkrótce w sprzedaży

Latem Mercedes-Benz Vans zaprezentował nową serię modeli średniej wielkości do użytku prywatnego i komercyjnego. Teraz wielkimi krokami zbliża się start sprzedaży. Portfolio vanów średniej wielkości charakteryzuje się nowym designem z zewnątrz i w środku, a także zwiększonym komfortem i funkcjonalnością, szczególnie dzięki większej liczbie inteligentnych opcji łączności cyfrowej oraz ulepszonym systemom bezpieczeństwa i wspomagania. Wszystkie modele będzie można zamawiać od stycznia 2024 r. w sieci dealerskiej.

W odniesieniu do nowego portfolio vanów średniej wielkości przyjęto zróżnicowane podejście strategiczne.
W przypadku pojazdów dostawczych, w tym eVito i Vito, firma koncentruje się mocniej na aspekcie premium. Z kolei element luksusu będzie w przyszłości podstawą strategii dla wszystkich nowo opracowanych vanów średniej wielkości przeznaczonych do użytku prywatnego, podobnie jak dla wszystkich samochodów osobowych Mercedes-Benz. Celem jest pełne wdrożenie tej zmiany wraz z wprowadzeniem od 2026 roku modułowej i skalowalnej architektury Van Electric – w skrócie VAN.EA. Nowe średniej wielkości vany do użytku prywatnego – EQV, Klasa V i Klasa V Marco Polo – stanowią ważny etap na tej drodze.

„Chcemy oferować najbardziej pożądane samochody i usługi – od minivanów i kamperów po pojazdy dostawcze. Nasze nowe modele vanów średniej wielkości stanowią kolejny krok w kierunku osiągnięcia tego celu. Bardziej ekskluzywne, luksusowe pozycjonowanie EQV, Klasy V i Klasy V Marco Polo oraz wzmocniony charakter premium eVito i Vito pozwolą nam w większym stopniu skoncentrować się na wysokomarżowych regionach i sektorach” – powiedział Klaus Rehkugler, dyrektor sprzedaży i marketingu Mercedes-Benz Vans.

Nowości w skrócie

Klienci mogą spodziewać się licznych udoskonaleń modeli średniej wielkości vanów Mercedes-Benz:

Nowy design nadwozia i kokpitu: odświeżona stylistyka nadaje modelom EQV, Klasie V i Klasie V Marco Polo, a także eVito i Vito, bardziej wyrazisty charakter w swoich segmentach. Wszystkie modele otrzymały nowy front z wydatną osłoną chłodnicy i charakterystycznie zaprojektowanym zderzakiem. Dostępne są także eleganckie adaptacyjne reflektory MULTIBEAM LED (w standardzie lub jako opcja w zależności od linii wyposażenia), nowo zaprojektowane tylne światła LED, a także nowe kolory lakieru i wzory kół. W zależności od wybranej linii wyposażenia w EQV, Klasie V i Klasie V Marco Polo osłonę chłodnicy może otaczać też pasek świetlny LED. Topowa Klasa V EXCLUSIVE po raz pierwszy zyskała także na masce podkreślającą status pionową gwiazdę Mercedesa. EQV, Klasa V i Klasa V Marco Polo mają również nową chromowaną listwę ozdobną z napisem Mercedes-Benz z tyłu.

Mercedes-Benz eVito

Wewnątrz także zaszły istotne zmiany. W EQV, Klasie V i Klasie V Marco Polo znalazł się panoramiczny kokpit z dwoma wyświetlaczami o przekątnej 31,24 cm (12,3 cala). Zarówno eVito, jak i Vito są wyposażone
w intuicyjny wyświetlacz centralny o przekątnej 26,04 cm (10,25 cala) oraz nowy zestaw wskaźników
z kolorowym wyświetlaczem o przekątnej 13,97 cm (5,5 cala). Wszystkie modele są także wyposażone
w nowe, stylowe nawiewy, kierownicę nowej generacji umożliwiającą sterowanie multimediami bez odrywania rąk oraz nową konsolę środkową, w której można zainstalować bezprzewodową ładowarkę do smartfona.

Mercedes-Benz Classic – start Gullwingiem w 1000 Miglia 2024 za 150 tys. euro

Nowy poziom komfortu i funkcjonalności: dalsze nowości we wszystkich modelach vanów średniej wielkości obejmują bezkluczykową funkcję uruchamiania KEYLESS i opcjonalne ogrzewanie kierownicy. Po raz pierwszy EQV, Klasa V i Klasa V Marco Polo są wyposażone także w oświetlenie ambiente w 64 kolorach, zapewniające jeszcze bardziej indywidualną, przytulną atmosferę, a także przyciemnione oświetlenie tylne, przydatne podczas jazdy nocą. W modelach Vito Tourer, Mixto i eVito Tourer po raz pierwszy dostępna jest elektryczna pokrywa tylna EASY-PACK, ułatwiająca wygodny załadunek
i rozładunek. Ponadto wszystkie modele komercyjne z automatyczną skrzynią biegów są po raz pierwszy wyposażone w elektryczny hamulec postojowy. To tylko kilka wybranych przykładów udoskonaleń.

Mercedes-Benz eVito

System multimedialny MBUX: aby zapewnić klientom niezrównane wrażenia cyfrowe
i interaktywne, nowa gama vanów średniej wielkości jest standardowo wyposażona w system multimedialny MBUX (Mercedes Benz User Experience) najnowszej generacji – po raz pierwszy dostępny w Vito i eVito. Z kolei kierowcy EQV, Klasy V i Klasy V Marco Polo skorzystają dzięki nowemu MBUX z dodatkowych funkcji, takich jak kontrola komfortu ENERGIZING.

Różnorodność inteligentnych, cyfrowych dodatków: system multimedialny MBUX w połączeniu z kontem Mercedes me] oferuje także szeroką gamę cyfrowych dodatków, dzięki którym codzienne życie staje się jeszcze łatwiejsze, a praca wydajniejsza. Z różnych funkcji można korzystać przed, w trakcie i po podróży. Należą do nich bezpłatne usługi, takie jak zarządzanie eksploatacją, pomoc w razie wypadku i awarii, a także usługi zdalne, takie jak możliwość blokowania i odblokowywania drzwi oraz otwierania i zamykania okien za pośrednictwem aplikacji Mercedes me. Inne pomocne usługi obejmują nawigację z bieżącymi informacjami o ruchu drogowym, komunikację Car-to-X oraz rozszerzone funkcje MBUX z wykorzystaniem asystenta głosowego „Hej Mercedes”, który może wyszukiwać online pobliskie interesujące miejsca, w tym restauracje czy hotele.

Mercedes-AMG SL 63 S E PERFORMANCE – najpotężniejszy, najbardziej innowacyjny SL wszech czasów

Ponadto zarówno w modelach do użytku komercyjnego, jak i prywatnego po raz pierwszy można skorzystać
z widoku satelitarnego, a dzięki nawigacji społecznościowej klienci indywidualni mają teraz także możliwość udostępniania swojej lokalizacji lub szacowanego czasu przybycia swoim kontaktom. Usługa cyfrowa Mercedes me Charge jest dostępna również dla EQV, a w przyszłości będzie dostępna dla eVito. Oferuje ona klientom dostęp do jednej z największych publicznych sieci ładowania w Europie z ponad 500 000 punktów ładowania, w tym do europejskiej sieci szybkiego ładowania IONITY. Mercedes me Charge umożliwia ładowanie energią elektryczną ze źródeł odnawialnych na wszystkich stacjach.

Dzięki MBUX po raz pierwszy EQV i eVito zostały zintegrowane z ekosystemem pojazdów elektrycznych, obejmującym inteligentną nawigację z aktywnym zarządzaniem zasięgiem oraz usługi i aplikacje w chmurze. Gwarantuje to bezstresową jazdę dzięki przejrzystości i maksymalnej przewidywalności. Na przykład klimatyzację przed wejściem można skonfigurować według indywidualnych wymagań, ustawienia ładowania można dostosować, a nawigację można obsługiwać za pomocą funkcji Electric Intelligence i Mercedes me Charge.

W połączeniu z MBUX, Klasa V Marco Polo jest również wyposażona w jednostkę sterującą do kampera MBAC (Mercedes-Benz Advanced Control), która przekształca ją w prawdziwy inteligentny dom na kołach. Mercedes-Benz Vans dodał dwie nowe funkcje do inteligentnego modułu łączności. Jeśli samochód kempingowy stoi na lekko nierównym podłożu, poziom zawieszenia pneumatycznego AIRMATIC można wygodnie regulować za pomocą przycisku. Nowy tryb kempingowy umożliwia wyłączenie różnych funkcji pojazdu, które nie są potrzebne podczas pobytu na kempingu lub na wsi – takie jak na przykład światła powitalne.

Mercedes-Benz V-Klasse

Systemy wspomagania kierowcy oferują jeszcze większe wsparcie w każdej sytuacji: zalety nowych średniej wielkości vanów uzupełniają systemy bezpieczeństwa i wspomagania z dodatkowymi, a w niektórych przypadkach udoskonalonymi funkcjami. Na przykład aktywny asystent układu hamulcowego obejmuje teraz funkcję rozpoznawania ruchu poprzecznego i może również ostrzegać o pojazdach nadjeżdżających z boku lub z przeciwka oraz o niebezpiecznych manewrach wyprzedzania, a także interweniować, aby zahamować w sytuacji awaryjnej i zapewnić wsparcie podczas skręcania.

Gama systemów dostępnych standardowo jest obszerna. EQV, Klasa V i Klasa V Marco Polo oferują
w standardzie ATTENTION Assist, asystenta świateł drogowych z czujnikiem deszczu, aktywnego asystenta utrzymywania odległości DISTRONIC, aktywnego asystenta hamowania z funkcją ruchu poprzecznego, asystenta martwego pola, aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu, inteligentnego asystenta ograniczenia prędkości i pakiet parkowania. eVito i Vito są standardowo wyposażone w ATTENTION ASSIST, asystenta świateł drogowych z czujnikiem deszczu, tempomat, aktywnego asystenta hamowania z funkcją ruchu poprzecznego, asystenta martwego pola, aktywnego asystenta utrzymania pasa ruchu, inteligentnego asystenta ograniczenia prędkości i kamerę cofania.

Mercedes-Benz EQV

Po raz pierwszy dostępne są adaptacyjne reflektory MULTIBEAM LED z asystentem świateł drogowych PLUS. Dalsze systemy są zgrupowane w nowym pakiecie wspomagania kierowcy. Dostępny jest jednocześnie nowy pakiet parkowania z kamerą 360 stopni, zapewniający wygodne i szybkie parkowanie.

Szeroka gama układów napędowych: klienci kupujący w pełni elektryczne modele EQV i eVito Tourer mogą wybierać pomiędzy dwoma rozmiarami akumulatorów (90 i 60 kWh) o mocy szczytowej 150 kW (204 KM) i mocy ciągłej 70 kW (95 KM) (wartości tymczasowe WLTP: EQV: zużycie energii w cyklu mieszanym: 30,6 – 27,4 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km; eVito Tourer: zużycie energii w cyklu mieszanym: 30,1 – 26,9 kWh/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km). eVito w wersji furgon jest wyposażony w akumulator o pojemności 60 kWh, o mocy szczytowej 85 kW (116 KM) i mocy ciągłej 70 kW (95 KM) (wartości tymczasowe WLTP: furgon eVito: zużycie energii w cyklu mieszanym: 26,9 – 21,2 kWh/ 100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 0 g/km). EQV oferuje zasięg do 326–363 km, eVito Tourer do 332–370 km, a eVito furgon do 242–314 km – dzięki wydajnemu hamowaniu regeneracyjnemu i zoptymalizowanemu zarządzaniu temperaturą, ta ostatnia funkcja dodatkowo zwiększa wydajność i zasięg w czasie rzeczywistym. Wszystkie modele elektryczne średniej wielkości vanów umożliwiają ładowanie prądem zmiennym (AC) w domu lub na publicznych stacjach ładowania z mocą do 11 kW. Mogą także ładować się prądem stałym (DC) na stacjach szybkiego ładowania z mocą do 110 kW (EQV, eVito Tourer) lub 80 kW (eVito furgon) w standardzie13.

Sprawdzony i wydajny silnik wysokoprężny OM654 jest dostępny dla Klasy V, Klasy V Marco Polo i Vito.
W Klasie V i Klasie V Marco Polo silnik jest dostępny w trzech poziomach mocy: 120 kW (163 KM), 140 kW (190 KM), 174 kW (237 KM). W Vito oferowany jest w czterech poziomach mocy: 100 kW (136 KM), 120 kW (163 KM), 140 kW (190 KM), 174 kW (237 KM, tylko M1) (wartości tymczasowe WLTP: Klasa V: zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 8,8 – 6,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 231 – 181 g/km; Klasa V Marco Polo: zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 9,0 – 7,4 l /100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 236 – 195 g/km; Vito: zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 8,7-6,8 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 227 – 178 g/km). Ponadto już w roku 2024 – po raz pierwszy w Europie – dla Klasy V, Vito Tourer i Vito Mixto będzie dostępny jako miękka hybryda nowy silnik benzynowy M254.

Automatyczna skrzynia biegów 9G-TRONIC w połączeniu z różnymi wariantami zawieszenia i kilkoma trybami jazdy sprawia, że wszystkie modele zapewniają zarówno zwinność, jak i komfort jazdy. Warianty spalinowe są standardowo dostępne z napędem na tylną oś; modele z silnikiem diesla mogą być również wyposażone w opcjonalny napęd na wszystkie koła. Modele elektryczne mają napęd na przednią oś. Szczegółowe dane techniczne i parametry zostały zamieszczone w tabelach.

Znacząco ulepszone wyposażenie standardowe i uproszczone pakiety wyposażenia oferowane w momencie wprowadzenia na rynek

Mercedes-Benz Vans kompleksowo unowocześnił wyposażenie standardowe i jeszcze dokładniej dostosował konfigurację pakietów wyposażenia do konkretnych życzeń klientów. Funkcjonalne elementy wyposażenia, często kupowane razem, są obecnie coraz częściej połączone w pakiety. Znacząco upraszcza to dotychczas czasochłonny proces wybierania wielu indywidualnych opcji.

Mercedes-Benz V-Klasse

Podstawowe dane techniczne

Mercedes-Benz Klasa V

SilnikOM654 diesel
Ułożenie/liczba cylindrówR4
Pojemność1950 cm3
Średnica x skok82.0 x 92.3 mm
Moc silnika120 kW (163 KM)140 kW (190 KM)174 kW (237 KM)
Maks. moment obrotowy380 Nm440 Nm500 Nm (+30 Nm)
Maks. prędkość193 km/h

(napęd na tylną oś)

188 km/h

(napęd na wszystkie koła)

204 km/h

(napęd) na tylną oś

199 km/h

(napęd na wszystkie koła)

220 km/h

(napęd na tylną oś)

215 km/h

(napęd na wszystkie koła)

Przyspieszenie
0 – 100 km/h
10.7 s9.5 s7.4 s
Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

229 – 181 g/km231 – 189 g/km231 – 190 g/km
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

8.7 – 6.9 l/100 km8.8 – 7.2 l/100 km8.8 – 7.2 l/100 km
Klasa emisjiEuro 6e
Pojemność baku (rezerwa)57 (10) l
Pojemność zbiornika AdBlue®24 l
Skrzynia biegów9G-TRONIC
Napędna tylną oś (standard) / na wszystkie koła (opcja)
Warianty zawieszeniadostępne cztery warianty zawieszenia:

Komfortowe

Sportowe

AGILITY CONTROL

AIRMATIC

Tryby jazdytrzy tryby jazdy do wyboru:

Eco

Comfort

Sport

Mercedes-Benz EQV

Silnikelektryczny
Bateria90 kWh60 kWh
Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

0 g/km0 g/km
Zużycie energii w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

30.3 – 27.6 kWh/100 km30.6 – 27.4 kWh/100 km
Zasięg wg WLTP

(tymczasowe wartości)

326 – 363 km213 – 236 km
Standard ładowaniaCCSCCS
Maks. moc ładowania, ACmaks. 11 kWmaks. 11 kW
Min. czas ładowania, AC< 10 h (0 – 100%)< 06:30 h (0 – 100%)
Maks. moc ładowania, DCmaks. 110 kW (standard)maks. 80 kW (standard)
Min. czas ładowania, DC110 kW: ~40 min. (10 – 80%)80 kW: ~35 min. (10 – 80%)
Napięcie układu ładowania DC400 V
Napięcie znamionowe352 V
Napędna przednią oś
Moc szczytowa/ciągła150 kW (204 KM) / 70 kW (95 KM)
Maks. moment obrotowy365 Nm
Maks. prędkość140 km/h (standard), 160 km/h (opcja)
Bateria wysokiego napięcialitowo-jonowa
ProducentCATL
Współczynnik oporu powietrza0.34
Warianty zawieszeniadostępne dwa warianty zawieszenia:

Standardowe Plus

AIRMATIC

Tryby jazdycztery tryby jazdy do wyboru:

MR (Max Range)

E (Eco)

C (Comfort)

S (Sport)

Mercedes-Benz Klasa V Marco Polo

SilnikOM654 diesel
Ułożenie/liczba cylindrówR4
Pojemność1950 cm3
Średnica x skok82.0 x 92.3 mm
Moc silnika120 kW (163 KM)140 kW (190 KM)174 kW (237 KM)
Maks. moment obrotowy380 Nm440 Nm500 Nm (+30 Nm)
Maks. prędkość193 km/h

(napęd na tylną oś)

188 km/h

(napęd na wszystkie koła)

204 km/h

(napęd na tylną oś)

199 km/h

(napęd na wszystkie koła)

220 km/h

(napęd na tylną oś)

215 km/h

(napęd na wszystkie koła)

Przyspieszenie
0 – 100 km/h
10.7 s9.5 s7.4 s
Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WlTP

(tymczasowe wartości)

233 – 195 g/km236 – 206 g/km236 – 206 g/km
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

8.9 – 7.4 l/100 km9.0 – 7.9 l/100 km9.0 – 7.9 l/100 km
Klasa emisjiEuro 6e
Pojemność baku (rezerwa)57 (10) l
Pojemność zbiornika AdBlue®24 l
Skrzynia biegów9G-TRONIC
Napędna tylną oś (standard) / na wszystkie koła (opcja)
Warianty zawieszeniadostępne cztery warianty zawieszenia:

Komfortowe

Sportowe

AGILITY CONTROL

AIRMATIC

Tryby jazdytrzy tryby jazdy do wyboru:

Eco

Comfort

Sport

Mercedes-Benz V-Klasse Marco Polo

Mercedes-Benz Vito furgon, Mixto, Tourer

SilnikOM654 diesel
Ułożenie/liczba cylindrówR4
Pojemność1950 cm3
Średnica x skok82.0 x 92.3 mm
Moc silnika100 KW (136 KM)120 kW (163 KM)140 kW (190 KM)174 kW (237 KM)

(tylko M1)

Maks. moment obrotowy330 Nm380 Nm440 Nm500 Nm (+30 Nm)
Maks. prędkość181 km/h
(napęd na tylną oś)178 km/h
(napęd na wszystkie koła)
193 km/h
(napęd na tylną oś)190 km/h
(napęd na wszystkie koła)
204 km/h
(napęd na tylną oś)201 km/h
(napęd na wszystkie koła)
220 km/h
(napęd na tylną oś)215 km/h
(napęd na wszystkie koła)
Przyspieszenie
0 – 100 km/h
11.2 s10.3 s9.5 s7.4 s
Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WlTP

(tymczasowe wartości)

225 – 178
g/km
225 – 178
g/km
227 – 183
g/km
227 – 183
g/km
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

8.6 – 6.8
l/100 km
8.6 – 6.8
l/100 km
8.7 – 7
l/100 km
8.7 – 7
l/100 km
Klasa emisji
Pojemność baku (rezerwa)
Pojemność zbiornika AdBlue®
Skrzynia biegów9G-TRONIC / TSG3809G-TRONIC / TSG3809G-TRONIC9G-TRONIC
Napędna tylną oś (standard) / na wszystkie koła (opcja)na tylną oś (standard) / na wszystkie koła (opcja)na tylną oś (standard) / na wszystkie koła e (opcja)na tylną oś (standard) / na wszystkie koła (opcja)
Warianty zawieszeniadostępne cztery warianty zawieszenia:

Standardowe

Komfortowe (tylko M1)

Standardowe Plus

Sportowe (tylko M1)

AIRMATIC

Tryby jazdytrzy tryby jazdy do wyboru:

Eco

Comfort
Sport

Mercedes-Benz eVito

Mercedes-Benz eVito furgon

Silnikelektryczny
Bateria60 kWh
Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

0 g/km
Zużycie energii w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

26.9 – 21.2 kWh/100 km
Zasięg wg WLTP

(tymczasowe wartości)

242 – 314 km
Standard ładowaniaCCS
Maks. moc ładowania, ACMaks. 11 kW
Min. czas ładowania, AC< 6.5 h (0 – 100%)
Maks. moc ładowania, DCmaks. 50 kW (standard)
Min. czas ładowania, DC50 kW (standard): ok. 50 min. (10 do 80%)
80 kW (opcja): ok. 35 min. (10 do 80%)
Napięcie układu ładowania DC400 V
Napięcie znamionowe352 V
Napędna przednią oś
Moc szczytowa/ciągła85 kW (116 KM) / 70 kW (95 KM)
Maks. moment obrotowy360 Nm
Maks. prędkość80 km/h (standard)

100 km/h (opcja)
120 km/h (opcja)

Bateria wysokiego napięcialitowo-jonowa
ProducentCATL
Współczynnik oporu powietrza0.34
Warianty zawieszeniaStandardowe
Tryby jazdycztery tryby jazdy do wyboru:

MR (Max Range)

E (Eco)

C (Comfort)

S (Sport)

Mercedes-Benz eVito Tourer

Silnikelektryczny
Bateria90 kWh60 kWh
Emisja CO2 w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

0 g/km0 g/km
Zużycie energii w cyklu mieszanym wg WLTP

(tymczasowe wartości)

30.1 – 26.9 kWh/100 km30.1 – 26.9 kWh/100 km
Zasięg wg WLTP

(tymczasowe wartości)

332 – 370 km217 – 239 km
Standard ładowaniaCCSCCS
Maks. moc ładowania, ACmaks. 11 kWmaks. 11 kW
Min. czas ładowania, AC< 10 h (0 – 100%)< 6.5 h (0 – 100%)
Maks. moc ładowania, DCmaks. 110 kW (standard)maks. 80 kW (standard)
Min. czas ładowania, DC110 kW: ~40 min. (10 – 80%)80 kW: ~35 min. (10 – 80%)
Napięcie układu ładowania DC400 V
Napięcie znamionowe352 V
Napędna przednią oś
Moc szczytowa/ciągła150 kW (204 PS) / 70 kW (95 PS)
Maks. moment obrotowy360 Nm360 Nm
Maks. prędkość140 km/h (standard)

160 km/h (opcja)

Bateria wysokiego napięcialitowo-jonowa
ProducentCATL
Współczynnik oporu powietrza0.34
Warianty zawieszeniadostępne dwa warianty zawieszenia:

Standardowe Plus

AIRMATIC

Tryby jazdycztery tryby jazdy do wyboru:

MR (Max Range)

E (Eco)

C (Comfort)

S (Sport)

Źródło: Mercedes-Benz