Mercedes-Benz – kolejne młode klasyki w 2024 roku kończą 30 lat

Miłośnicy klasycznych samochodów nie mogą już doczekać się wiosny 2024 roku i rozpoczęcia kolejnego sezonu zlotów. Otwarte dla wszystkich marek spotkania z cyklu „Klasyki i kawa”, które ponownie zagoszczą pod Muzeum Mercedes-Benz, z pewnością będą cieszyć się dużą popularnością.

Na muzealnym parkingu nierzadko pojawia się wtedy nawet kilkaset aut. Widzieć i być widzianym, rozmawiać o samochodach i swojej pasji, a to wszystko przy kawie lub chłodnym napoju: ta relaksująca mieszanka sprawiła, że plenerowe imprezy przy muzeum w Stuttgarcie od lat odnoszą ogromny sukces. Wiele aut przyjeżdżających na ten i podobne zloty ma już status pojazdu zabytkowego. W nadchodzącym roku do grona modeli Mercedes-Benz, które mogą kwalifikować się do włączenia do ewidencji zabytków, dołączą auta wprowadzone na rynek w 1994 roku.

Mercedes-Maybach EQS SUV – nowa definicja motoryzacyjnej doskonałości w dobie elektromobilności

Kluczową rolę w zapewnienia optymalnego stanu technicznego klasycznych pojazdów z gwiazdą odgrywa bogata oferta oryginalnych części zamiennych Mercedes-Benz. Główny nacisk kładzie się tu na części istotne dla prowadzenia i bezpieczeństwa. W 2024 roku po raz pierwszy do ewidencji pojazdów zabytkowych będą mogły zostać wpisane kolejne znaczące modele Mercedesa z serii modelowych 124, 140 i 202. Dla każdej z nich bezpośrednio u producenta dostępnych jest kilka tysięcy części zamiennych.

Mercedes-Benz – 10 lat i 10 milionów samochodów z systemem awaryjnego hamowania przed pieszym

Mercedes-Benz Klasy S z serii modelowej 140 – Limuzyna i Coupé

Wczesne Klasy S z serii 140 już od kilku lat mogą mieć status samochodu zabytkowego. Od przyszłego roku dołączą do nich pierwsze egzemplarze wersji po liftingu, którą pokazano na salonie motoryzacyjnym w Genewie w marcu 1994 r. Modyfikacje zapewniły Limuzynie bardziej dynamiczny wygląd. W tym samym czasie, także w Genewie, zaprezentowano S 420 Coupé – nowy bazowy wariant w gamie luksusowych coupé z gwiazdą.

Mercedes-Benz S-Klasse (W 140)

Mercedes-Benz Klasy E z serii modelowej 124 – Limuzyna i Kabriolet

Seria modelowa 124 to popularny klasyk o wysokich walorach użytkowych. Do wyboru jest szeroka gama wersji, w tym Limuzyna, Kombi, Coupé i Kabriolet. W 2024 roku status pretendenta do wpisania do ewidencji aut zabytkowych uzyskają kolejne odmiany – w tym bardzo szczególne, zasilane ośmiocylindrowymi silnikami wersje E 60 AMG (280 kW/381 KM) oraz E 500 Limited (235 kW/320 KM), ta ostatnia wyprodukowana w liczbie zaledwie 500 sztuk. Samochodem dla entuzjastów jest też E 200 Kabriolet, który znajdował się w ofercie od marca 1994 roku. Czteromiejscowy kabriolet wszedł do produkcji w lipcu 1993 roku.

Mercedes-Benz E 60 AMG (W 124)

Mercedes-Benz Klasy C z serii modelowej 202 – C 36 AMG

Seryjna produkcja C 36 AMG rozpoczęła się w styczniu 1994 roku. Flagowy wariant tej serii marka zaprezentowała kilka miesięcy wcześniej na międzynarodowym salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie nad Menem. Mocny sześciocylindrowy silnik o mocy 206 kW (280 KM) w kompaktowej limuzynie: to połączenie sprawiło, że samochód odniósł imponujący sukces. Do 1997 roku wyprodukowano go w liczbie 5221 egzemplarzy.

Mercedes-Benz C 36 AMG (W 202)

Źródło: Mercedes-Benz