Škoda Superb i Kodiaq – nowe wnętrze

W 2023 roku Škoda Auto zaprezentuje nową generację popularnych modeli Superb i Kodiaq, które mieliśmy już okazję  oglądać kilka miesięcy temu. Jednak wówczas nie pozwolono nam zobaczyć kabiny. W kolejnym etapie promocji producent ujawnił szczegóły.

Na kilku nowych zdjęciach po raz pierwszy widzimy przednie części obu samochodów w pełnej odsłonie, zawierające szereg innowacyjnych rozwiązań. Jednym z najbardziej zauważalnych jest przeniesienie dźwigni zmiany biegów obu modeli na kolumnę kierownicy, gdzie jest ona łatwo dostępna. Konsola środkowa zyskała dzięki temu czystszy wygląd, a pasażerowie na przednich siedzeniach mogą spodziewać się większej przestrzeni.

Za dwuramienną kierownicą znajduje się wirtualny kokpit o przekątnej 10-cali, który w obu modelach uzupełnia wyświetlacz przezierny – producent nie określił jednak jeszcze jego przekątnej. Wolnostojący 13-calowy ekran informacyjno-rozrywkowy wystaje ze środka deski rozdzielczej, dzięki czemu jest większy niż kiedykolwiek wcześniej.

Škoda Scala i Kamiq – zmiany po face liftingu

Kolejną nowością nowych modeli są wielofunkcyjne elementy sterujące Smart Dials, umieszczone pod wylotami wentylacyjnymi w konsoli środkowej. Trzy przyciski obrotowe i przyciskowe są wyposażone w 32-milimetrowy wyświetlacz i umożliwiają szybki dostęp do wielu funkcji samochodu – w zależności od wyposażenia.

Nowa Škoda Superb zadebiutuje w listopadzie 2023 r., producent odkrywa szczegóły

Para zewnętrznych sterowników pokręteł przeznaczona jest do ustawiania temperatury we wnętrzu, odpowiednio do ustawiania ogrzewania lub wentylacji siedzeń. Jednocześnie wyświetlacze informują o funkcji, którą steruje załoga. Centralny sterownik może mieć maksymalnie cztery funkcje, które kierowca może ustawić w menu informacyjno-rozrywkowym. W menu znajdziemy m.in. regulację głośności, intensywności nawiewu, kierunku nawiewu, Climatronic, trybów jazdy czy powiększanie i pomniejszanie mapy nawigacyjnej.

Oprócz tego nowe modele będą oferować także bezprzewodowe ładowanie telefonu o mocy do 15 W i aktywne chłodzenie, zaś Kodiaq będzie w stanie ładować dwa telefony jednocześnie. Nie zabrakło także aż czterech złączy ładujących USB-C o mocy 45 W, a także tradycyjnego złącza USB-C przy lusterku wstecznym o mocy 15 W, przeznaczonego do ładowania kamery pokładowej.

Kodiaq będzie teraz oferowany w fotelach ergonomicznych Top, wyposażonych w funkcję masażu pneumatycznego, natomiast pasażerowie tylnej kanapy mogą spodziewać się nowego schowka w tunelu środkowym. Superb otrzymał opcjonalne ulepszone fotele z funkcją masażu, które mają teraz dziesięć poduszek masujących, kilka programów i podparcie lędźwiowe regulowane w czterech kierunkach.

Producent samochodu nie zapomniał wspomnieć o zastosowaniu zrównoważonych materiałów we wszystkich tekstyliach we wnętrzu, a także w dwóch tradycyjnych elementach Simply Clever – parasolu i skrobaczce do lodu. Kodiaq będzie oferowany w kilku wersjach wyposażenia, z których najważniejszym będzie wnętrze ecoSuite w kolorze czarnym lub brązowym. Wszystkie tekstylia wykonane są w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu, skóra ecoSuite jest garbowana w sposób ekologiczny przy użyciu pozostałości po obróbce ziaren kawy.

W najwyższej wersji wyposażenia L&K wnętrze L&K Suite jest dostępne w wersji czarnej i brązowej, natomiast skóra zastosowana we wnętrzu Brown Suite jest garbowana w sposób zrównoważony przy użyciu wody resztkowej pochodzącej z przetwarzania oliwek.

Źródło: Škoda Auto