Strażacki Nissan 180 z 1941 roku odrestaurowany po 82 latach

Pomimo zmian we flocie pojazdów tokijska straż pożarna zachowała wóz strażacki z 1941 roku, który jednak zapłacił za swój wiek i przez lata przechowywania stał się nieruchomy. Strażacy zwrócili się do Nissana z prośbą o poddanie go kompletnemu remontowi.

Według japońskiej strony internetowej marki, samochód ciężarowy Nissan 180 stał się pierwszym masowo produkowanym wozem strażackim rodzimej marki.  W 1941 roku otrzymała go remiza strażacka Kamata zlokalizowana w tokijskiej dzielnicy Ōta.

W latach wojny pomagał gasić pożary spowodowane nalotami, a następnie został przydzielony do remizy Takanawa w maju 1945 r., która później stała się dzisiejszą remizą Nihonenoki, uważaną za najstarszą czynną remizę strażacką w Tokio. Tutaj specjalny Nissan 180 był używany do października 1964 roku.

W tym samym czasie igrzyska olimpijskie zawitały do ​​Tokio i wycofany z eksploatacji Nissan był wykorzystywany do celów promocyjnych. Następnie przez wiele był eksponatem Muzeum Straży Pożarnej w Tokio. Z okazji 80-lecia remizy Takanawa, w 2013 roku na prośbę mieszkańców została przeniesiona ponownie do swojej pierwotnej siedziby.

Klasyk tygodnia – Škoda Hispano-Suiza – auto, które narodziło się po raz drugi

Już wtedy tokijscy strażacy oszacowali, że naprawa podwozia będzie kosztować nawet 800 000 jenów, a pełne oddanie do eksploatacji kolejne 5 000 000 jenów. Niezbędne koszty były jednym z powodów, dla których wóz strażacki pozostawał zamknięty przez osiem lat. W końcu strażacy zwrócili się jednak bezpośrednio do Nissana, który w 2021 roku przejął projekt renowacji auta.

Auto Nostalgia 2023 – klasyki w blasku słońca (fotorelacja)

Samochód został przejęty przez dział Nissan Masterpiece Restoration Club, którego celem jest ratowanie i renowacja ważnych samochodów z własnej historii. Tutaj czterech ochotników przejęło kontrolę nad strażacką wersją 180, którzy pracowali nad nią z pomocą swoich kolegów przez dwa lata. Nie tylko udało im się naprawić silnik i podwozie, zgodnie z historycznymi dokumentami, które posiadał Nissan, ale także naprawili hamulce i instalację elektryczną samochodu, aby działały wycieraczki, kierunkowskazy czy czerwone światła ostrzegawcze

Szef renowacji, inżynier Toshiaki Kawai, powiedział o projekcie: „Nawet w naszej firmie nie ma zbyt wielu możliwości pracy z przedwojennymi pojazdami Nissana, więc starania mające na celu odrestaurowanie zabytkowego pojazdu, który odegrał aktywną rolę w wojnie i ochronie bezpieczeństwa regionu było bardzo cennymi doświadczeniami”.

Ukończony samochód zostanie zaprezentowany publiczności na Tokyo International Fire Fighting Disaster Prevention Exhibition, która odbędzie się w dniach 15-18 czerwca 2023 roku, a następnie Nissan 180 powróci do remizy strażackiej w Nihonenoki, gdzie ponownie będzie funkcjonował jako pojazd wystawowy.

Źródło: Nissan