Togg T10X – pierwszy turecki samochód z napędem elektrycznym dla Erdogana

Turcja zaprezentowała swój pierwszy w historii samochód osobowy z napędem elektrycznym. Właścicielem pierwszego egzemplarza samochodu marki Togg został turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, który wraz z małżonką podczas uroczystości w Ankarze otrzymał dwa egzemplarze – w kolorze czerwonym i ciemno niebieskim.

Kolejny turecki samochód, model T10X, ma trafić do prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. W najbliższych dniach tureckie samochody trafią także do zainteresowanych mieszkańców, którzy zostali wybrani w drodze loterii, którą ogłoszono, gdy zainteresowanie okazało się nadspodziewanie duże – poinformowały lokalne media.

„Dzisiaj jesteśmy świadkami spełnienia 60-letniego marzenia naszego narodu” – powiedział Erdogan przed pałacem prezydenckim w Ankarze. Już w latach 60-tych ubiegłego wieku próbowali wyprodukować w Turcji własny samochód, który miał nosić nazwę Devrim (Rewolucja). Ale projekt upadł.

Pierwszy prototyp tureckiego samochodu osobowego Erdogan zaprezentował w grudniu 2019 roku. Samochód jest produkowany przez założone w 2018 roku konsorcjum pięciu firm o nazwie Togg. W zeszłym miesiącu firma rozpoczęła zamówienia online na pierwsze samochody, a zainteresowanie było tak wielkie, że właścicieli pierwszych 20 000 samochodów musiał wyłonić komputer w drodze loterii. W sumie zamówiono już 177 000 samochodów T10X, ogłosił minister przemysłu Mustafa Varank.

Polecamy – myEVreview – wszystko o pojazdach elektrycznych, ich wady i zalety oraz opinie użytkowników

Cena modelu ze standardowym wyposażeniem zaczyna się od 953 000 lirów tureckich (w przeliczeniu ok. 212 316 zł). Samochód sprzedawany jest z dwoma rodzajami akumulatorów, mocniejszy powinien wystarczyć na około 520 km, a słabszy na 310 km. Według dziennika Hürriyet, na stacjach szybkiego ładowania do 80 procent baterii powinno zostać naładowanych w mniej niż pół godziny.

Nissan Ariya – rozpoczęła się niesamowita wyprawa autem elektrycznym – od bieguna do bieguna

Nowa fabryka samochodów została zbudowana w Gebze koło miasta Bursa w północno-zachodniej Turcji, które jest krajowym centrum produkcji samochodów. Do tej pory były to wyłącznie marki zagraniczne, w tym samochody z tureckich spółek joint venture z Renault i Fiatem i Chryslerem.

Źródło: Togg