Nissan Ariya – rozpoczęła się niesamowita wyprawa autem elektrycznym – od bieguna do bieguna

Otoczeni przez pokryty lodem Ocean Arktyczny brytyjscy podróżnicy – Chris i Julia Ramsey – rozpoczęli dzisiaj długo wyczekiwaną ekspedycję „Od bieguna do bieguna”. Po przeprowadzeniu kompleksowej oceny bezpieczeństwa, zespół wyruszył z północnego bieguna magnetycznego (lokalizacja z 1823 roku).

Wyprawa zakłada przejazd w kierunku południowym i pokonanie 27 000 km przez Amerykę Północną, Środkową i Południową, a jej ostatecznym celem jest dotarcie w grudniu do najbardziej odległego miejsca na Ziemi, czyli antarktycznego bieguna południowego.

Do tej pory żaden pojazd nie przejechał trasy między biegunami naszego globu, a zespół wyprawy „Od bieguna do bieguna” podejmuje to wyzwanie w samochodzie w 100% elektrycznym. Chris i Julie chcą pokazać, jak ogromne możliwości mają samochody elektryczne. Para ma nadzieję przyczynić się do zwiększenia popularności tego rodzaju aut, co pozytywnie przełoży się na walkę ze zmianami klimatu.

Polecamy – myEVreview – wszystko o pojazdach elektrycznych, ich wady i zalety oraz opinie użytkowników

Przygotowany do wyprawy Nissan ARIYA został poddany niewielkim modyfikacjom, aby mógł poradzić sobie w ekstremalnie trudnym terenie. Istotną zmianą jest również podniesienie zawieszenia i poszerzenie nadkoli tak, aby mogły pomieścić ogromne 39-calowe koła, które sprawią, że samochód będzie wręcz „płynął” po głębokim śniegu i morskim lodzie. Akumulator i napęd wyprawowego crossovera ARIYA nie zostały zmienione – pozostawiono rozwiązania standardowe. To samo dotyczy układu e-4ORCE czyli opracowanej przez Nissana zaawansowanej technologii elektrycznego napędu na wszystkie koła.

Nissan – nowe podejście do rozwoju zelektryfikowanych układów napędowych

Podczas przejazdu przez odległe regiony polarne, para podróżników będzie holować za samochodem innowacyjną jednostkę do generowania energii ze źródeł odnawialnych. Składa się ona z wysuwanej turbiny wiatrowej i składanych paneli słonecznych. Prototypowy układ wykorzysta silne wiatry i długie godziny światła dziennego, aby doładowywać akumulator trakcyjny wyprawowego Nissana ARIYA. Chris i Julie będą mogli w tym czasie udać się na zasłużony odpoczynek. Zespół ma nadzieję, że innowacyjny układ doładowywania akumulatora pozostawi po sobie pozytywne dziedzictwo i stanie się inspiracją do przejścia na samochody elektryczne w przyszłych polarnych ekspedycjach.

Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że po czterech latach planowania i ciężkiej pracy możemy oficjalnie wyruszyć w podróż «Od bieguna do bieguna»” – powiedział Chris podczas startu wyprawy.

„Razem z Julie odbyliśmy kilka wypraw w samochodach elektrycznych przez ostatnie 10 lat, ale «Od bieguna do bieguna» to zdecydowanie nasze największe i najbardziej ekscytujące wyzwanie. Musieliśmy zmienić nasz sposób myślenia, stać się bardziej innowacyjni i kreatywni, a także nawiązać współpracę z partnerami o podobnym podejściu, by sprawić, żeby ta wyprawa stała się rzeczywistością. ARIYA – zmodyfikowana pod naszą wyprawę – bardzo dobrze się prowadzi i świetnie poradziła sobie przejeżdżając pierwsze 5000 km do punktu startowego. Dzięki niej mamy większą pewność, że poradzimy sobie w każdych warunkach, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć w nadchodzących miesiącach” – dodał.

„Bardzo się cieszymy, że możemy dzielić się z wami naszą wyprawą i przybliżyć wam cudownych ludzi, społeczności i projekty, które napotkamy na naszej drodze, aby w pozytywny sposób przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Chcielibyśmy, żebyście wszyscy stali się częścią wyprawy «Od bieguna do bieguna», dlatego zachęcamy was do obserwowania naszych kanałów w mediach społecznościowych” – dodała Julie.

Źródło: Nissan