Rolls-Royce Ghost Amber Roads inspirowany złotem północy

Rolls-Royce zaprezentował najnowsze dzieło programu Bespoke – Ghost „Amber Roads” w rejonie miejscowości Kaltene na Łotwie. Ta niezwykła kolekcja, na którą składa się zaledwie 12 egzemplarzy, została zainspirowana bursztynem znanym jako „złoto północy”, czyli skamieniałą żywicą, która przez tysiąclecia stanowiła ceniony kamień jubilerski: przez ponad 3,5 tys. lat handlowano bursztynem wzdłuż szlaków („Amber Roads”) łączących Bałtyk (gdzie odnajdywano bursztyn wyrzucany przez sztormowe morze) z terenami śródziemnomorskimi.

Tworząc koncepcję Ghosta „Amber Roads” projektanci, inżynierowie i rękodzielnicy z zespołu Rolls-Royce Bespoke Collective zaczerpnęli inspirację z kolorów, faktur i odcieni tego cennego materiału. Z myślą o kolorze wykończeniu karoserii w dwóch odcieniach powstały dwa nowe kolory lakieru oddające ciepło bursztynu i jego świetlistość – Lyrical Copper i Cornish White towarzyszące odcieniowi Bronze.

Po otwarciu przeciwstawnie ustawionych do siebie drzwi, podróżujących witają plakietki progowe wypełnione subtelnym bursztynowym światłem. Wnętrze jest wykończone w kolorach Dark Spice lub Seashell z przeszyciami w kolorach Armagnac oraz Mandarin. Kawałek wypolerowanego bursztynu jest wmontowany w centralnie umieszczone pokrętło nadając mu dodatkowy wymiar.

Wewnątrz samochodu znajduje się również charakterystyczna dla marki rozświetlana podsufitka Starlight Headliner, która na biało i bursztynowo wyświetla historyczne szlaki handlowe łączące północ z południem Europy. Podsufitka jest wykonywana ręcznie kosztem minimum 18 godzin. Nazwa „Amber Roads” jest również delikatnie zaznaczona na rozświetlanej desce rozdzielczej przed fotelem pasażera.

Rolls-Royce Motor Cars – wyjątkowy rok 2022 dla projektantów R-R Bespoke

Ghost “Amber Roads” zadebiutował na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, w pobliżu miejscowości Kaltene na Łotwie. W tym pasie wybrzeża, uważnie przeczesując plażę, wciąż można znaleźć kawałki bursztynu.

Rolls-Royce – klucze do R-R zaprojektowane przez studentów krakowskiej ASP

Nicholas Rhodes, projektant Bespoke, podkreślił “Bursztyn jest wyjątkowym materiałem. Jak żaden inny kamień jubilerski, jest skamieliną, a zatem stanowi namacalny łącznik z życiem na Ziemi sprzed tysięcy lat. Dzięki swojemu minimalistycznemu charakterowi, Ghost stał się niejako czystym płótnem, na którym mogliśmy uchwycić to poczucie ponadczasowości, prostoty i trwałego piękna. Ogromnie cieszę się, że te dzieła Bespoke będą zachwycać właścicieli, gdy zechcą się udać na swoje własne wyprawy przez kontynent.”

Źródło: Rolls-Royce