Rolls-Royce Motor Cars – wyjątkowy rok 2022 dla projektantów R-R Bespoke

Rolls-Royce Bespoke świętuje najbardziej udany rok w 118-letniej historii marki. Klienci z całego świata eksplorowali w zasadzie nieograniczone możliwości oferowane przez program personalizacji Bespoke, co przełożyło się na rekordową wartość zamówień przypadającą na pojedynczy rok.

W 2022 roku marzenia klientów zostały wyrażone przez rzadkie, cenne i przepełnione emocjami przedmioty luksusu. Kolektyw Bespoke kierowany życzeniami i upodobaniami zamawiających stworzył kilka najbardziej unikalnych przykładów mistrzostwa m.in. badając tajemnicę zorzy polarnej, symbolikę storczyków, opalizującą elegancję pereł, najnowsze trendy w modzie – a to zaledwie kilka inspiracji dla wspaniałych dzieł sztuki.

Każdy Rolls-Royce ręcznie budowany w Goodwood jest samochodem Bespoke tworzonym w odpowiedzi na życzenia klientów. Złożenie zamówienia na Rolls-Royce’a jest bardzo osobistym – a w niektórych przypadkach również bardzo intymnym – procesem, zatem wielu klientów woli zachować swoje arcydzieła wyłącznie dla siebie nie chcąc wystawiać ich na widok publiczny. Dlatego też dziesięć poniższych przykładów to jedynie mały wycinek wspaniałych dzieł zaprojektowanych i ręcznie tworzonych w domu marki – Home of Rolls-Royce. Wśród nich znajdują się najlepsze przykłady możliwości rzemieślniczych Bespoke z 2022 roku, które odzwierciedlają status Rolls-Royce’a jako prawdziwego „domu luksusu” – House of Luxury.

PHANTOM ‘THE SIX ELEMENTS’

Każdy z sześciu Phantomów z serii pokazuje jak wyjątkowe możliwości daje przestrzeń tzw. „galerii” (Phantom Gallery). W sześciu samochodach z cyklu „The Six Elements” znajduje się unikalne malowidło stworzone przez uznanego na świecie brytyjskiego artystę Sachę Jafri’ego.

Sacha Jafri, rozpoznawalny dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi “magicznego realizmu”, stworzył prace pełne emocji i koloru prezentujące esencję najpotężniejszych sił natury: ziemi, ognia, wiatru, wody i powietrza oraz szóstego elementu jakim jest ludzkość.

Rolls-Royce prezentuje Spectre, pierwszy w pełni elektryczny model marki

Ten unikalny projekt pozwolił zebrać 1,2 mln USD na cele charytatywne; do każdego Phantoma przynależała również unikalna praca w wersji cyfrowej.

Rolls-Royce – 20 lat w Goodwood (2003-2023) i 20 wyjątkowych modeli

WRAITH AURORA BOREALIS

Inspirację dla dwóch egzemplarzy Bespoke modeli Wraith był zapierający dech spektakl świetlny rozgrywający się na polarnym niebie. W samochodach tych udało się uchwycić esencję tego niezwykłego show przygotowanego przez naturę.

By oddać eteryczny przepych tego cudu natury, zespół Bespoke Collective stworzył dwa nowe odcienie barw – Aurora Blue oraz Borealis Green – odwzorowujące piękno blasku nocy polarnej. Każdy samochód został wyposażony w wielokolorową rozświetlaną podsufitkę z konstelacjami niebieskich i zielonych „gwiazd”. Na odpowiednie rozmieszczenie świateł członkowie Bespoke Collective poświęcili wiele godzin, czego efektem jest przywołanie eterycznej urody zorzy polarnej.

GALERIA PAISLEY W PHANTOMIE

W jedynej takiej “galerii” widnieje dzieło reinterpretujące kręty motyw graficzny paisley (znany również jako tzw. turecki wzór) zdobiący przez wieki luksusowe przedmioty. W tym przypadku jest to ręczny haft nićmi w kolorach Navy Blue, Arctic White oraz Forge Yellow, którymi wykonano 90000 pojedynczych przeszyć łączących ścieg podstawowy z satynowymi obramówkami, dzięki czemu uzyskano określoną strukturę. Całość zadania zajęła 40 godzin pracy. Każda wyhaftowana część wzorów składa się z trzech idealnie ze sobą połączonych elementów dopasowanych do siebie co do milimetra.

CULLINAN FROZEN LAKES

Te egzemplarze Bespoke modelu Cullinan pozwalają pasażerom zanurzyć się w magicznej atmosferze zimowej krainy. Deska rozdzielcza i stoliki piknikowe są ręcznie ozdobione motywem inspirowanym popękanym lodem – do nałożenia wielu warstw ręcznego malunku użyto różnych kolorów, a potem pokryto lakierem i polerowano do uzyskania trójwymiarowego efektu – proces ten wymagał ponad tydzień pracy. Uzyskanie podobnego efektu na dedykowanej rozświetlonej podsufitce to dodatkowe 18 godzin.
Karoseria została wykończona lakierami Crystal over Midnight Sapphire oraz Blue Crystal over Arctic, co przypomina ostrość, blask i głębię pokrywy lodowej.

GALERIA SAPPHIRE ASTRUM W PHANTOMIE

Unikalna galeria w egzemplarzu Phantom Astrum prezentuje motyw wybuchającej gwiazdy, której promienie wykonane ze srebra rozciągają się promieniście od diamentu obsadzonego w platynie, a koniec każdego ozdobiony jest szafirem. Grawer tła w kolorze Bleu de Nuit daje efekt ornamentu giloszowego – mocny szafirowy lakier wzmacnia przepiękne kolory cennych kamieni. Obudowany w srebro zegar znajdujący się na desce rozdzielczej jest również ozdobiony ornamentem giloszowym pokrytym pasującym lakierem Sapphire Blue, co nadaje blatowi zegarka wrażenia głębi i opalizowania.

EGZEMPLARZE MODELU GHOST Z KOLEKCJI PEBBLE BEACH

Te dwa egzemplarze modelu Ghost zostały zaprojektowane, aby podkreślić możliwości personalizacji Bespoke podczas słynnego na cały świat spotkania Pebble Beach w Kalifornii i są przykładem olśniewającego charakteru dwóch migotliwych wykończeń – Crystal over Sagano Green oraz migotliwego lakieru z płatkami miki położonego na farbę o barwie Sequoia Green.

Tę wyróżniającą się głębię koloru uzyskano dzięki położeniu 6 warstw lakieru i ręcznym polerowaniu każdej z nich. Przed dwoma ostatnimi bezbarwnymi warstwami nakładana jest warstwa lakieru Crystal z niewielkimi cząsteczkami koloru w danej specyfikacji, co daje wielowymiarowy migoczący oraz lustrzany efekt.

PHANTOM ORCHID – PONADCZASOWA ELEGANCJA

Wygląd tego jedynego Phantoma został zainspirowany singapurskim storczykiem – symbolem piękna, trwania i siły. Centralnym punktem tego zamówienia jest wykonana ręcznie praca artystki Helen Amy Murray umieszczona w „galerii” Phantoma – trójwymiarowe orchidee z jedwabiu. Motyw storczyków pojawia się także na stolikach z tyłu oraz na tabliczkach progowych. Lakierowi w kolorze Singapore Orchid Pearl White nadano odcień fioletu i wmieszano cząsteczki szkła, co pozwoliło uzyskać perłowy połysk podkreślony przez linię coachline w kolorze Orchid.

DAWN FUX BRIGHT YELLOW

Ten promieniście żółty egzemplarz Bespoke modelu Dawn dołącza do długiej listy specjalnych zamówień złożonych przez wiernego kolekcjonera i wieloletniego klienta, Michaela Fuxa. Wspaniały kolor – Fux Bright Yellow – stworzony specjalnie dla tej specyfikacji, pojawia się na wielu elementach samochodu, w tym jako odcień lakieru karoserii, skórzanej tapicerki, przeszywanej, dwubarwnej kierownicy oraz w środku felg.

 PHANTOM PLATINO

Phantom Platino, zegar Bespoke umieszczony w “galerii”, Rolls-Royce Bespoke Collective, 2022 Nazwa tego arcydzieła programu Bespoke nawiązuje do srebrzysto-białego wykończenia platyny. We wnętrzu samochodu wykorzystano dwie tkaniny. Pierwsza z nich, specjalnie wyprodukowana we włoskiej tkalni, charakteryzuje się nie tylko trwałością, ale przede wszystkim dostojnym luksusowym wyglądem. Druga zaś została wyprodukowana z włókna bambusowego i wybrana ze względu na błyszczące wykończenie. Na obu tkaninach widnieje specjalnie stworzony deseń będący abstrakcyjną interpretacją figurki Spirit of Ecstasy. Motyw ten pojawia się również w “galerii”.

CULLINAN INSPIRED BY FASHION

Na kolekcję Bespoke “ Cullinan – Inspired by Fashion” składają się cztery samochody, których wygląd został inspirowany różnymi aspektami mody. Rzucający się w oczy łączy ze sobą paletę kontrastujących kolorów Lime Green, Gunmetal, Wildberry oraz Arctic White na zewnątrz, zaś we wnętrzu akcenty w kolorach Lime Green lub Peony Pink. Karoseria Fu-Shion została wykończona w kolorach Military Green, Burnout Grey, Forge Yellow oraz Tempest Grey, które kontrastują z występującymi we wnętrzu odcieniami Mandarin lub Forge Yellow.

Specjalnie dla tej kolekcji projektanci stworzyli „Starlight Tailgate” rozświetlaną klapę bagażnika z 192 delikatnie świecącymi punktami umieszczonymi w perforowanej skórze tapicerki. Dzięki temu, gdy klapa bagażnika jest otwarta, rozświetlone niebo podsufitki „wychodzi” poza wnętrze samochodu.

Bespoke TO Rolls-Royce, a 2022 rok był w tym obszarze przełomowy, ponieważ wartość zamówień Bespoke pobiła historyczny rekord. Potwierdzając status Rolls-Royce’a jako prawdziwego “Domu Luksusu” i podążając za wyobraźnią naszych klientów, stworzyliśmy wiele wyjątkowych dzieł, a każde z nich jest bardzo osobiste i wykonane zgodnie z oczekiwaniami swojego właściciela.”  – powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive, Rolls-Royce Motor Cars.

Źródło: Rolls-Royce / Auto Fus