GDDKiA – dwa pasy ruchu z S2 na S17 w kierunku Lublina

Drogowcy rozpoczęli wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na S17 Warszawa Wschód (Zakręt) – Lubelska. W pierwszej kolejności udostępnimy przejazd na wprost DK92 pod węzłem Warszawa Wschód. W środę (21 grudnia) kierowcy wjadą na jezdnię S17 w kierunku Lublina. W czwartek (22 grudnia) około południa udostępniona zostanie jezdnia w stronę Warszawy oraz dwa pasy ruchu na łącznicy węzła Lubelska z S2 POW na S17.

W miniony weekend rozpoczęło się odśnieżanie i odladzanie wyłączonych z ruchu części węzła Lubelska oraz odcinka S17 pomiędzy węzłami Lubelska i Warszawa Wschód. We wtorek (20 grudnia 2022 r.) wykonawca planuje udostępnić do ruchu część węzła Warszawa Wschód. Kierowcy przejadą nowym przebiegiem DK92, na poziomie -1. W środę (21 grudnia) oddane zostaną do ruchu: jezdnia S17 relacji Warszawa – Lublin oraz Mińsk Mazowiecki – Lublin. Natomiast w czwartek, 22 grudnia, udostępniona będzie jezdnia S17 na kierunku Lublin – Warszawa oraz dwa pasy na łącznicy węzła Lubelska, z S2 POW (od Warszawy) w stronę Lublina. Zlikwidowana zostanie również obecna czasowa organizacja ruchu w obrębie węzła Lubelska.

Czasowo zamknięta zostanie łącznica prowadząca ruch z A2 od strony Terespola na S17 w kierunku Lublina. Dla pojazdów jadących w tym kierunku będzie obowiązywał objazd przez węzeł Warszawa Wschód. Takie rozwiązanie umożliwi bezpieczne poprowadzenie dwóch pasów na łącznicy z S2 w kierunku Lublina. Przypomnijmy, że pod koniec października br. wprowadzono dwa pasy ruchu na łącznicy węzła prowadzącej z S17 od strony Lublina na S2 POW do Warszawy.

Powtórny przetarg na wybór wykonawcy, który wprowadzi kolejne zmiany na węźle Lubelska

Przetarg na opracowanie docelowego projektu stałej organizacji ruchu na węźle Lubelska został unieważniony. Wpłynęła tylko jedna oferta, która ponad dwukrotnie przekroczyła budżet zamawiającego. Nowe postępowanie planujemy ogłosić na początku 2023 roku. Zadaniem przyszłego wykonawcy będzie opracowanie analiz i prognoz ruchu, a także budowa m.in. przewiązki, która umożliwi przywrócenie ruchu na łącznicy relacji A2 Terespol – S17 Lublin. Powstanie ona pomiędzy jezdnią zbiorczo-rozprowadzającą a jezdnią główną S17 w kierunku Lublina, na wysokości łącznicy zjazdowej z S2 na S17.

S17 Lubelska – Warszawa Wschód (Zakręt)

Udostępnienie do ruchu trasy głównej S17 nie oznacza zakończenia wszystkich robót. Będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h. Wykonawca będzie jeszcze prowadził pozostałe do realizacji prace.

GDDKiA – czy znajdą się chętni na dzierżawę MOP-ów na A1

W ramach prowadzonych przeglądów i odbiorów zarówno GDDKiA, jak i Inżynier kontraktu stwierdzili nieprawidłowy stan nawierzchni. Wykonawca usunął usterki i ma przedstawić ekspertyzę przyczyny ich powstania, co pozwoli podjąć decyzję o dalszych działaniach. Zabezpieczyliśmy dodatkową gwarancję, którą przedłożył wykonawca.

Po zakończeniu prac, dokonaniu odbiorów i uzyskaniu decyzji pozwolenia na użytkowanie, wprowadzimy drugi i ostatni etap zmian w organizacji ruchu. Udostępnimy docelowy przekrój drogi ekspresowej i zawrotkę na końcu S17 (będzie można na końcu zrealizowanego odcinka S17 zjechać łącznicą w kierunku Warszawy). Prace są uzależnione od warunków atmosferycznych i uzyskania decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Źródło: GDDKiA