GDDKiA – węzeł Emilia znów otwarty

Po dwumiesięcznym wyłączeniu z ruchu węzeł Emilia (A2/DK91) ponownie będzie funkcjonował. Jego zamknięcie było konieczne, aby mogło powstać rondo, które w przyszłości pozwoli skomunikować drogę ekspresową S14 z autostradą A2 i drogą krajową nr 91.

Zakończenie prac związanych z budową ronda poprawi połączenie autostrady A2 m.in. z DK91. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy tej części województwa łódzkiego, ale również podróżujący tymi trasami z innych regionów.

Dotychczas kierowcy jadący DK91 od strony Łodzi musieli korzystać z sąsiedniego węzła Zgierz (A2/DW702). Z kolei jadący od strony Łęczycy mogli wjechać na autostradę A2 na węźle Wartkowice lub przez centrum Zgierza dojechać do węzła o tej samej nazwie. Zatem uruchomienie węzła Emilia znacznie poprawi komfort jazdy i zmniejszy ruch na ulicach Zgierza.

GDDKiA – transport, jakiego jeszcze nie było do budowy drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Babica

Jak poruszać się po nowym rondzie

Na obecną chwilę nowe rondo zapewni taką samą komunikację autostrady A2 z DK91, jak przed wyłączeniem węzła z ruchu.  Kierowcy jadący z Poznania lub Warszawy będą mogli zjechać na DK91 zarówno w kierunku Łodzi, jak i do Łęczycy. Analogicznie w przeciwnym kierunku. Na tym etapie nie będzie jednak możliwości zawracania na rondzie. Pojawi się ona dopiero po zakończeniu budowy S14.

GDDKiA – bliżej do budowy drogi ekspresowej S17 z Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego

S14 coraz bliżej finału

Rondo, które powstało w obrębie węzła Emilia, jest częścią budowy odcinka drogi ekspresowej S14 między węzłami Aleksandrów Łódzki i Słowik. Obecnie prace zaawansowane są w ponad 80 proc. Ich zakończenie przewidywane jest na II kwartał przyszłego roku. Wówczas rondo zostanie uruchomione w pełnym zakresie, tzn. skomunikuje autostradę A2 i DK91 z drogą ekspresową S14, będzie można na nim wybierać dowolny kierunek, jak również zawracać.

Źródło: GDDKiA