Klasyk tygodnia – Słowacy mają Patak Roadster, który nie wymaga prawa jazdy

Słowacka spółka Patak Motors przedstawiła prototyp małego miejskiego roadstera w stylu retro, który ma być autem dla młodych kierowców i nie wymaga „dorosłego” prawa jazdy. Może podobać się design nadwozia i wnętrza, który nawiązuje stylem do legendarnych angielskich roadsterów.

Patak Rodster ma długość 3360 mm, szerokość 1395 mm o wysokość 1360 mm. Ze względu na ograniczenie przepisami dopuszczający pojazd ruchu na terenie Słowacji bez konieczności posiadania prawa jazdy, moc jednostki napędowej nie może przekraczać 20 KM.

Producent zamierza oferować do wyboru jedną z dwóch rodzajów jednostek napędowych. Benzynowy silnik jednocylindrowy marki Yamaha, współpracujący z przekładnią bezstopniową CVT lub elektryczny, który zapewni na jednym doładowaniu akumulatorów dojazd do 100 lub 250 kilometrów. Jednak pierwszy jeżdżący prototyp napędzany jest silnikiem benzynowym.

Czeski Gordon – premiera nowego roadstera w stylu retro

Zaprojektowano stylowe wnętrze, w którym zastosowano drewnianą okleinę oraz klasyczną kierownicę. Ze względu na maksymalne ograniczenie kosztów nie możemy oczekiwać bogatego wyposażenia. W standardzie otrzymamy jednak ogrzewanie, a za dopłatą klimatyzację. Wersja ze sztywnym dachem otrzyma elektrycznie sterowane szyby boczne. W wyposażeniu nie będzie takich powszechnych obecnie elementów jak m.in. poduszki powietrzne, wspomaganie kierownicy czy system kontroli trakcji.

Legendarny Morgan po 84 latach zakończył produkcję klasycznych roadsterów

Twórcy nowego roadstera wciąż pracują nad jego dopracowaniem. W 2023 roku zamierzają auto poddać homologacji, a najpóźniej w 2024 roku rozpocząć produkcję seryjną. Znane są już natomiast ceny. Wersja benzynowa oferowana będzie za 16 900 euro, a elektryczna za 22 900 euro. Producent już udostępnił konfigurator i przyjmuje rezerwacje.

Źródło: Patak Motors