Autem do Słowacji – uwaga na wzmożone kontrole samochodów

Problem z nielegalnymi uchodźcami z Syrii spowodował wprowadzenie przez władze Słowacji tymczasowych kontroli granicznych. Szczególnie dotyczy to dróg na trasie Słowacja-Czechy. Tam codziennie straż graniczna i policja odnotowuje najwięcej przypadków zatrzymania nielegalnych imigrantów.

To nowy szlak emigracyjny z celem w Niemczech, który wiedzie przez m.in. Słowację i Czechy. Z tego względu podjęto radykalne rozwiązania w postaci wzmożonych kontroli na dawnych przejściach granicznych i drogach dojazdowych. Od 29 września 2022 roku do 8 października 2022 roku przywrócono stałe kontrole na granicach pomiędzy Słowacją i Czechami. Podobne obostrzenia zamierza wprowadzić również Austria.

Polacy podróżujący samochodami na południe Europy przez wyżej wymienione kraje mogą spodziewać się policyjnych kontroli. Sprawdzana jest tożsamość podróżnych. Najwięcej przypadków przemytu ludzi wykrywanych jest w pojazdach dostawczych. Te objęte są szczególną kontrolą.

Lista przejść na których można przekroczyć granicę Słowacji:

Mosty u Jablunkova – SvrčinovecStarý Hrozenkov – Drietoma
Šance – Čadca-MilošováBřezová – Nová Bošáca
Bílá – KlokočovStrání – Moravské Lieskové
Bílá – Bumbálka – MakovVelká n./Veličkou – Vrbovce
Velké Karlovice – MakovSudoměřice – Skalica
Střelná – Lysá pod MakytouHodonín – Holíč
Nedašova Lhota – Červený KameňLanžhot – Brodské
Brumov-Bylnice – Horné SrnieBřeclav (D2) – Brodské

Czeskie autostrady – elektroniczne winiety w 2022 roku

Dokładne kontrole powodują często długie korki na granicy.

GDDKiA – opłaty za autostrady w Polsce i w Europie

Jeżeli ktoś wybiera się do Słowacji musi pamiętać o obowiązkowej opłacie autostradowej. Aktualnie obowiązują tam elektroniczne winiety, które można zakupić na m.in. stacjach benzynowych, wyznaczonych punktach sprzedaży oraz przez internet. Przypominamy, że opłata roczna dla samochodu osobowego to 50 euro, 30-dniowa – 14 euro, a 10-dniowa – 10 euro.