Czeskie autostrady – elektroniczne winiety w 2022 roku

Kierowcy planujący wyjazd do kraju naszych południowych sąsiadów muszą pamiętać o obowiązkowych opłatach za przejazd autostradą. Także w 2022 roku opłaty będą realizowane przez system elektroniczny, co ułatwi ich zakup.

Opłatę za przejazd czeską autostradą można zrealizować w e-shopie, samoobsługowym punkcie sprzedaży oraz na stacjach paliw i uprawnionych punktach sprzedaży zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Nadal obowiązują trzy kategorie winiet dla samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony: opłata roczna – 1500 CZK, opłata za okres 30 dni – 440 CZK i opłata za okres 10 dni – 310 CZK.

GDDKiA – A1 z trzema pasami. Druga jezdnia autostrady przejezdna

Zwolnione są pojazdy z napędem wodorowym, elektrycznym i hybrydowym o emisji szkodliwych spalin nie przekraczających CO2 do 50 g/km. Automatycznie do centralnego systemu kontroli trafią numery rejestracyjne takich pojazdów zarejestrowanych na terenie Czeskiej Republiki. Natomiast właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą zobowiązani są do wypełnienia specjalnego formularza i z elektronicznym podpisem przesłania go na adres: epodatelna@edalnice.cz

Źródło: edalnice.cz