Bentley State Limousine – bestia brytyjskiej królowej Elżbiety II i następcy Karola III

Specjalnie zbudowany Bentlay dla brytyjskiej królowej Elżbiety II został zaprezentowany w 2002 roku. W królewskim garażu parkują obecnie dwa takie egzemplarze, z których po śmierci monarchini będzie korzystał jej następca Karol III.

Świat głów państwa ma swoje zasady. Premierzy, prezydenci i królowie preferują auta wyprodukowane w swoich krajach. Nie są to seryjne pojazdy, ale przygotowywane na konkretne zamówienie i spełniające jak najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Elżbieta II podczas oficjalnych wizyt korzystała z samochodów marki Bentley.

Bentley State Limousine powstał w 2002 roku i został przekazany brytyjskiej królowej przy okazji 50 rocznicy panowania na tronie. Jednak jeden egzemplarz okazał się niewystarczający do obsługi monarchini i w 2009 roku na dwór królewski przekazano identyczny drugi pojazd.

Bentley – wyprodukowano 200 tys. egzemplarz luksusowej marki

Bazą do królewskiej limuzyny stał się sedan Arnage, który został odpowiednio zmodernizowany przez dywizję Bentley Mulliner. Auto otrzymało panoramiczny dach oraz luksusowe wnętrze. Zamontowano kuloodporne szyby i wzmocniono nadwozie, co miało zapewnić bezpieczeństwo wyjątkowego pasażera.

Ułatwienie wsiadania i wysiadania zapewniają tylne drzwi, które otwierają się pod kątem 90 stopni. Na pokrywie silnika pojawiły się nowe elementy – podczas podróży po Anglii montowany tam jest figurka św. Jerzego , a podczas wizyty w Szkocji – figurka lwa.

Zmarła królowa Elżbieta II – przypominamy samochody brytyjskiej monarchini

Bentley State Limousine ma długość 6220 mm (o 830 mm więcej od Arnage) i 1770 mm wysokości, przy rozstawie osi 3844 mm. Do napę du zastosowano ośmiocylindrowy silnik widlasty o pojemności skokowej 6,75 l i mocy 500 kW oraz maksymalnym momencie obrotowym 835 Nm, co pozwala na rozwijanie maksymalnej prędkości do 210 km/h. W 2009 roku jednostkę napędowa przystosowano do spalania etanolu.

Ceny tej królewskiej limuzyny oficjalnie nigdy nie ujawniono, ale z nieoficjalnych źródeł wiemy, że jest warta ponad 15 mln dolarów amerykańskich.

Źródło: HM