Marka Alfa Romeo podczas Tribe Days świętuje 100. rocznicę powstania toru Monza

Tegoroczne Grand Prix Włoch daje marce Alfa Romeo okazję do świętowania nierozerwalnej więzi, jaka łączy ją z legendarnym torem Monza, miejscem, w którym na kartach historii sportów motorowych zapisały się doniosłe wydarzenia.

W tym roku przypada 100. rocznica powstania słynnego na całym świecie toru, na którym 3 września 1950 roku Alfa Romeo zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzowski w Formule 1, dzięki Nino Farinie startującemu za kierownicą Alfetty 158.

Alfa Romeo świętuje tę ważną rocznicę, organizując swój pierwszy „Tribe Days”, międzynarodowe wydarzenie, które zgromadzi fanów marki z całej Europy. Co ciekawe, liczba uczestników wydarzenia nie została wybrana w sposób przypadkowy.

Aby zaprezentować 112-letnią sportową historię włoskiej marki trwającej od 1910 roku, w wydarzeniu weźmie udział 112 członków oficjalnych klubów Alfy Romeo, a każdy z nich będzie reprezentowany przez kultowy samochód marki. Pomysł zaangażowania fanów Alfy zrodził się 24 czerwca podczas spotkania klubów Alfy Romeo, które zgromadziło w Muzeum w Arese przedstawicieli klubów z całego świata. Jak zawsze, odzew ze strony klubowiczów był entuzjastyczny.

Oprócz tego, na spotkaniu pojawi się 100 samochodów Giulia GTA oraz ich właściciele, aby uczcić 100 lat istnienia toru Monza, który był świadkiem niezapomnianych sukcesów Alfy Romeo w sportach motorowych. Giulia GTA jest jednym z najbardziej udanych modeli w historii marki i jej wybitnym osiągnięciem pod względem sportowego charakteru.

To właśnie na torze Monza świętowano wiele jej sportowych sukcesów: po prezentacji na Salonie Samochodowym w Amsterdamie, debiut w wyścigach miał miejsce na 1000 km Monza w 1965 roku z dwoma samochodami zgłoszonymi w kategorii prototypów, oczekującymi na homologację w klasie Turismo. O ile to pierwsze doświadczenie można uznać za test, prawdziwy debiut nastąpił podczas wyścigu „4 Ore di Monza”, jednego z najważniejszych wydarzeń na świecie dla samochodów Turismo, w którym Giulia Sprint GTA (De Adamich i Zeccoli na pokładzie) zdominowała wyścig, plasując się przed sześcioma innymi Giuliami GTA.

Cztery kolejne zwycięstwa świętowano podczas wyścigu „4 Ore di Monza”, . Później marka zwyciężała jeszcze wiele razy, od Coppa Piemonte po Inter-Europa, nie zapominając o sukcesach, których bohaterami były modele  Giulia Sprint GTA-SA i GTA 1300 Junior.

Alfa Romeo świętuje swoje 112. urodziny z fanami z całego świata

Wydarzenie „Tribe Days” odbędzie się w dwóch najważniejszych dla marki miejscach: w Muzeum Alfy Romeo w Arese, gdzie uczestnicy zanurzą się w legendarnej historii marki i będą mogli podziwiać cenne okazy samochodów z kolekcji muzealnej, oraz na torze Balocco Proving Ground, gdzie wezmą udział w jazdach testowych, paradach i ćwiczeniach na torze, podczas których zaprezentują w całej okazałości dynamiczne możliwości swoich samochodów Alfa Romeo.

Dwie kultowe parady Alfy Romeo

Najbardziej ikonicznym i oczekiwanym punktem programu Alfa Romeo „Tribe Days” będą z pewnością dwie parady. Pierwsza z nich odbędzie się w najbliższe sobotnie popołudnie na torze Monza.
112 zabytkowych modeli Alfy Romeo zostanie zaprezentowanych na tym samym torze, na którym w ten sam weekend do walki staną bolidy F1.

Alfa Romeo Tonale – rozpoczęto przyjmowanie zamówień na wersję z silnikiem wysokoprężnym

Podczas drugiej parady, zaplanowanej na niedzielny poranek, 112 zabytkowych modeli Alfy Romeo oraz 100 samochodów Giulia GTA wyruszy z Muzeum Alfy Romeo w Arese i przejedzie ulicami Mediolanu i przez najsłynniejsze miejsca stolicy Lombardii. Parada przejedzie wzdłuż Arco della Pace, placu zamkowego Castello Sforzesco, symbolu, którym dumnie szczyci się logo Alfa Romeo, a następnie skieruje się w stronę Piazza Duomo, Piazza Della Scala, Via Montenapoleone, Piazza Cavour, Piazza della Repubblica i Dworca Centralnego. Parada z pewnością zatrzyma się w miejscu, gdzie na początku XX wieku znajdował się zakład Portello, pierwszy zakład produkcyjny Alfy Romeo, a dzisiaj  mieści się siedziba pierwszego reprezentacyjnego salonu, charakteryzującego się nową identyfikacją marki Alfa Romeo. Na koniec, parada dotrze na tor wyścigowy Monza, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli obejrzeć wyścig Grand Prix i kibicować zespołowi Alfa Romeo F1 Team ORLEN na specjalnie przygotowanych dla nich miejscach na trybunach Ascari i Biassono.

Specjalna grafika bolidu C42 zaprojektowana przez Centrum Stylu Alfy Romeo

Tradycyjnie z okazji Grand Prix Włoch, bolid C42 pojawi się na torze w specjalnej grafice nadwozia  przygotowanej przez Centrum Stylu Alfa Romeo specjalnie z okazji tego wydarzenia. Projektanci Alfy Romeo na nowo zinterpretowali historyczne elementy ukośnego napisu oraz legendarnego biscione z lat 50. XX wieku, czyli legendarnego węża rodziny Viscontich, które występowały już w oficjalnych malowaniach bolidów marki.

Oba te elementy są teraz lepiej widoczne, ponieważ zostały umieszczone centralnie na pokrywie silnika i są większe, a dzięki niespotykanemu dotąd rozwiązaniu różnią się,  patrząc od prawej do lewej strony. W ten sposób, w zależności od punktu, z którego patrzymy, napis zmienia się.
Z okazji tego niezwykłego wydarzenia, historyczne okrągłe logo również pojawiło się z przodu samochodu. Oba logotypy są wyrazem hołdu dla miasta i regionu, z których wywodzi się Alfa Romeo. Nierozerwalna więź zapisana jest w rozwinięciu nazwy marki – Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

„Monza Days” w Muzeum Alfy Romeo

Jak zwykle podczas Grand Prix Włoch, w Muzeum w Arese zaplanowano bogaty kalendarz wydarzeń i imprez skierowanych do wszystkich entuzjastów i pasjonatów samochodów Alfy Romeo. Wydarzenia rozpoczną się w środę 7 września. Od 19:30 do 20:30, mistrzowie Formuły 1 kierowcy Valtteri Bottas i Zhou Guanyu spotkają się z fanami i entuzjastami F1 i będą rozdawać autografy. Muzeum będzie czynne do  godz. 21:00. Zarówno sesje treningowe i kwalifikacyjne w sobotę 10 września, jak i wyścig w niedzielę 11 września, będą transmitowane na żywo na dużym ekranie w Sali Giulia. W sobotę i niedzielę o godz. 17.00 kibice będą mogli dumnie przejechać swoją Alfą Romeo, w dowolnym roczniku i modelu, po wewnętrznym torze Muzeum.

Informacje i rezerwacje tutaj.

Źródło: Alfa Romeo