GDDKiA – kolejne usprawnienia dla kierowców na autostradzie A1

Skończyły się prace na blisko 16-kilometrowym odcinku autostrady A1 od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Ostatnim akcentem było oddanie do użytku łącznicy węzła Piotrków Trybunalski Zachód na kierunku Warszawa – Łódź. Oznacza to osiągnięcie jego pełnej funkcjonalności.

To jednak nie koniec udogodnień. Zakończenie prac wiąże się także ze zniesieniem ograniczenia prędkości do 100 km/h, które dotychczas obowiązywało na tym odcinku.

Pozytywne zmiany

Należy zaznaczyć, że pierwotnie na węźle Piotrków Trybunalski Zachód istniała możliwość przejazdu z Warszawy i Łodzi wyłącznie w kierunku Katowic. Z kolei jadąc z Katowic, można wybrać jeden z dwóch kierunków – na Łódź lub Warszawę. W wyniku budowy autostrady węzeł zyskał dwie dodatkowe relacje – z Łodzi do Warszawy, którą udostępniliśmy ponad pół roku temu, oraz z Warszawy w stronę Łodzi. To bardzo istotna i pożądana zmiana dla kierowców. Jadący drogą ekspresową S8 z Warszawy w kierunku Łodzi i Gdańska nie muszą dojeżdżać już do kolejnego węzła (Piotrków Trybunalski Południe). Teraz na węźle Piotrków Trybunalski Zachód mogą swobodnie zjechać na autostradę A1 w kierunku północnym.

Następne kilometry pełnoprawnej autostrady

W związku z zakończeniem prac, na odcinku A1 między węzłem Tuszyn i węzłem Piotrków Trybunalski Południe od dzisiaj wprowadzana będzie maksymalna prędkość, z jaką można poruszać się na autostradzie, czyli 140 km/h. Dotychczas, mimo że kierowcy mieli do dyspozycji pełną szerokość obu jezdni, obowiązywało ograniczenie do 100 km/h. Wynikało to z faktu, że był to formalnie plac budowy.

GDDKiA – limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Identyczne zmiany zostaną wprowadzone na 7-kilometrowym odcinku Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego. Oznacza to, że na terenie województwa łódzkiego będziemy mieli kolejne 23 km autostrady, po której będziemy mogli poruszać się z maksymalną prędkością 140 km/h. Następnych takich zmian należy spodziewać się w połowie wakacji na odcinku Kamieńsk – Radomsko (16,7 km).

GDDKiA – nowa Zakopianka w oczekiwaniu na wariant społeczny

W województwie śląskim znika dziś obowiązujące dotychczas ograniczenie prędkości do 100 km/h na prawie 17 km odcinku autostrady A1 pomiędzy granicą województw a węzłem Częstochowa Północ. Tym samym autostrada A1 w województwie śląskim od granicy państwa z Republika Czeską w Gorzyczkach do granicy z województwem łódzkim osiągnie już swoją docelową długość – prawie 167 km.

Źródło: GDDKiA