GDDKiA – nie bądź obojętny na kradzieże elementów infrastruktury drogowej

Co jakiś czas podnosimy problem kradzieży elementów infrastruktury drogowej. Ogrodzenie drogi, bariery, elementy oświetlenia, znaki drogowe to elementy wyposażenia, które bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Niestety dla niektórych to też sposób na łatwy zarobek, który kogoś innego może kosztować życie. Reagujmy, kiedy jesteśmy świadkami kradzieży.

Co ginie najczęściej

Ogrodzenie dróg ekspresowych i autostrad ma uniemożliwić wtargnięcie dzikich zwierząt na drogę. Zderzenie z sarną, jeleniem czy dzikiem przy prędkościach ponad 100 km/h zazwyczaj kończy się tragicznie. W ostatnich miesiącach doszło do wielu kradzieży elementów ogrodzenia przy drogach szybkiego ruchu w województwie lubuskim. Skradzione zostały bramy wjazdowe, siatki i słupki. Dla przykładu, na odcinku drogi ekspresowej S3 od węzła Nowa Sól Południe do węzła Gaworzyce ogrodzenie zostało zdekompletowane na odcinku o długości niemal 1,5 km, tracąc tym samym swoją funkcję zabezpieczającą.

Kradzione są również inne elementy infrastruktury drogowej mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Na DK18 złodzieje ukradli elementy odwodnienia drogi na odcinku blisko 400 m. Brak sprawnego odwodnienia nawierzchni stanowi szczególne zagrożenie dla kierujących pojazdami.

GDDKiA – autostrady – stan realizacji

Zginęły również poręcze balustrad na wiadukcie, znaki drogowe, bariery energochłonne, transformatory, systemy zasilania znaków aktywnych, siatki przeciwśnieżne i wiele innych.

GDDKiA – Lublin i Rzeszów połączone drogą ekspresową S19

Ponadto w ostatnich dniach dokonano kradzieży trzech lamp oświetlających oddane w ubiegłym roku do użytku rondo na skrzyżowaniu DK22 i DK24, pozostawiając odsłonięte kable elektryczne.

Mienie drogowe oznakowane

W 2011 roku, w celu przeciwdziałania kradzieżom, oznakowaliśmy specjalnymi mikrocząsteczkami ok. dwadzieścia tys. elementów infrastruktury drogowej. Prowadziliśmy również akcję informacyjną o tym, że mienie drogowe zostało oznakowane. I choć dzięki takiemu znakowaniu znacznie łatwiej jest „namierzyć” skradzione elementy i dotrzeć do osoby, która je ukradła, doświadczenie pokazuje, że nie wszystkich złodziei to jednak zniechęca. Dlatego dalej będziemy podejmować działania, które mają na celu zabezpieczenie infrastruktury drogowej przed kradzieżą.

Nie bądźmy obojętni!

Każda kradzież może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Jesteś świadkiem takiego zdarzenia? Nie zwlekaj! Zgłoś sprawę na Policję lub dzwoniąc pod numer 19111 (informacja drogowa). Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie!

Źródło: GDDKiA