Volvo – czystsze powietrze w kabinach dzięki przełomowej technologii oczyszczania

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Alergicznej astma, alergie i zanieczyszczenie powietrza dokuczają na świecie setkom milionów osób.

Dlatego decydujemy się na zastosowanie przełomowej technologii, która pozwoli pasażerom Volvo oddychać czystszym powietrzem. Naszym zdaniem czyste powietrze w kabinie to nie tylko zdrowie, ale i bezpieczeństwo, dlatego będziemy konsekwentnie pracować nad usprawnieniami także w tym zakresie.

Zaawansowany system oczyszczania powietrza (Advanced Air Cleaner), dostępny w nowych modelach serii 90 i 60 otrzymał właśnie certyfikat ‘asthma & allergy friendly’ („przyjazny dla osób z alergią i astmą”) przyznawany przez niezależną firmę Allergy Standards Limited (ASL). Zgodnie z pomiarami system Volvo eliminuje z napływającego do kabiny powietrza nawet 99,9 procent wywołujących alergie pyłków roślin.

„Wpływając na poprawę jakości powietrza w kabinach naszych aut, wpłyniemy na ograniczenie niekorzystnych dla zdrowia efektów wywołanych przez zanieczyszczenie powietrza, alergeny i pyłki”, zaznacza dr. Maria Bernander, ekspertka Volvo Cars. „Oprócz zalet zdrowotnych, według ostatnich badań czyste powietrze wpływa także korzystnie na poziom koncentracji u kierowców”.

Volvo Car Poland – nowy salon sprzedaży na poznańskim Franowie

Co więcej, kierowcy najnowszych modeli Volvo* będą mogli na bieżąco kontrolować jakość powietrza na zewnątrz, odczytując dane wyświetlane na ekranie centralnym. To pierwsza w branży samochodowej aplikacja tego typu.

Volvo Car Poland – punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych u dealerów

„Regularne badania i rozwój nowych rozwiązań dotyczących oczyszczania powietrza zwiększają naszą konkurencyjność, co pozwala zapewnić wyższy komfort i zdrowszą atmosferę podczas jazdy”, powiedział Anders Löfvendahl, nasz ekspert od spraw jakości powietrza w kabinie.

Samochody wyposażone w technologię oczyszczania powietrza są także zaopatrzone w zaprezentowany w 2020 roku pionierski czujnik mierzący poziom cząsteczek PM 2,5 w kabinie, pozwalający konsumentom porównać go z poziomem na zewnątrz.

Poziom obecności cząsteczek PM 2,5 to powszechna metoda pomiaru jakości powietrza. Wiele miast na świecie dotkniętych jest wysokim stężeniem PM 2,5, przekraczającym zalecenia WHO, która podkreśla konieczność redukcji tego poziomu.

Wydajny filtr syntetyczny i funkcja jonizacji powietrza w systemie Advanced Air Cleaner w modelach serii 90 i 60 wyłapują nawet 95 procent cząsteczek PM 2,5.

Co więcej, Advanced Air Cleaner jest w stanie usunąć ponad 97 procent wirusów unoszących się w powietrzu wpadającym do środka oraz obniżyć o 95 procent ich poziom już występujący w kabinie. Wyniki najnowszych badań austriackiego instytutu OFI wykazały, że technologia filtrowania i jonizacji jest bardzo skuteczną ochroną przed unoszącymi się w powietrzu wirusami.

  • Wspomniane wyposażenie może być opcjonalne. Specyfikacja pojazdu i konkretna oferta handlowa może być różna w zależności od rynku lub nie być (jeszcze) dostępna w danym kraju.
  • Oferta Volvo dotycząca jakości powietrza obejmuje takie rozwiązania jak system Advanced Air Cleaner, czujnik cząsteczek PM 2,5 i zaawansowany filtr z funkcjami oczyszczania oraz odczyt odnośnych danych na ekranie centralnym.
  • System Advanced Air Cleaner został przetestowany przez ASL pod kątem wychwytywania cząsteczek pochodzących z tymotki łąkowej, brzozy i pyłków ambrozji oraz przez OFI pod kątem wirusów Phi6 i MS2.
  • Samochody wyprodukowane od kwartału Q2 2022, bez uwzględnienia wszystkich odmian XC40.

Źródło: Volvo