Volvo Car Poland – punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych u dealerów

Volvo Car Poland zapowiada uruchomienie sieci powszechnie dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Stacje pojawią się u autoryzowanych dealerów Volvo w całym kraju.

Ze stacji będą mogli korzystać nie tylko klienci Volvo, ale także inni kierowcy aut elektrycznych dowolnej marki. Stacje pojawiły się już u dealerów Volvo w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie, a wkrótce – także w Poznaniu.

Zakończenie pierwszego etapu budowy stacji planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2022 roku. Do tego czasu powstanie 31 stacji ładowania prądem zmiennym o mocy do 22 kW. Później pojawi się ponad 50 stacji szybkiego ładowania prądem stałym 175 kW. W tej chwili działa już ponad trzy czwarte planowanych stacji ładowania prądem zmiennym. Wszystkie stacje będę widoczne w sieci Plugsurfing, czołowej europejskiej platformie stacji publicznych.

Inwestycja w infrastrukturę ma na celu zapewnienie możliwie łatwego dostępu do publicznych stacji ładowania. Stanie się to poprzez łatwiejszą eksploatację i zapewnienie dostępu do jak największej liczby ładowarek. Plany dotyczące rynku polskiego to zaledwie jeden z przykładów współpracy Volvo Cars z platformą Plugsurfing w kluczowych obszarach. To jeden z pierwszych rynków w Europie – obok Włoch, Belgii i Hiszpanii – gdzie u dealerów Volvo pojawią się stacje szybkiego ładowania.

Volvo Car Poland – nowy salon sprzedaży na poznańskim Franowie

Prezes Volvo Car Poland, Emil Dembiński, podkreślił: „Sprzedajemy samochody elektryczne, więc chcemy zapewnić naszym klientom wygodną możliwość ich ładowania. Wiemy, że samochody zazwyczaj podłączane są do instalacji domowych. Jednak w przypadku dalszych wyjazdów dostępność stacji szybkiego ładowania jest kluczowa. Nasi dealerzy mają dobre lokalizacje przy głównych trasach w dużych miastach. Stacje ułatwią życie właścicielom aut elektrycznych i hybrydowych, a ponieważ nie ograniczamy dostępu do nich jedynie do aut Volvo, posłużą wszystkim kierowcom”.

Volvo Cars testuje bezprzewodowe ładowanie aut elektrycznych

W 2017 roku koncern Volvo Cars zobowiązał się do wprowadzenia napędu elektrycznego w całej gamie swoich modeli, a od roku 2019 wszystkie modele Volvo dostępne są w wersji hybrydowej typu plug-in. Firma zobowiązała się także do 2025 roku (w porównaniu do roku 2018) zmniejszyć o 40% przypadający na jeden samochód poziom emisji CO2, wynikający z całego łańcucha dostaw i procesu produkcji, włączywszy w to sieć dealerską. W roku 2040 Volvo Cars zamierza osiągnąć zerowy poziom śladu węglowego w swoim łańcuchu wartości.

W tej chwili Volvo oferuje pełną gamę modeli zelektryfikowanych (hybryd klasycznych, typu plug-in i aut w pełni elektrycznych), przy czym ponad 25% sprzedaży stanowią hybrydy plug-in. Do 2025 roku połowę samochodów na rynku będą stanowiły auta w pełni elektryczne, zaś do roku 2030 z oferty zupełnie znikną wersje napędzane silnikami spalinowymi.

Źródło: Volvo