Bugatti Chiron – 417 km/h na niemieckiej autostradzie, a za kierownicą czeski miliarder

To z całą pewnością niechlubny rekord, gdyż za kierownica prywatnego samochodu osiągnął go czeski miliarder Radim Passer. Ta „jazda próbna” wydarzyła się na niemieckiej autostradzie A2 pomiędzy Berlinem a Hannowerem. Z całą pewnością nie był to bezpieczny dla innych użytkowników wyczyn, kltóry został powszechnie skrytykowany przez n niemieckie ministerstwo transportu.

Ta nieautoryzowana i niebezpieczna próba odbyła się na ok. 10 km odcinku i została nagrana. Nas wideo udokumentowano wskazania prędkościomierza z GPS. Widać na nim także jak Chiron szybko wyprzedza pojazdy znajdujące się na autostradzie.

Warto jednak dodać, iż nowemu rekordziście towarzyszyła „obstawa” złożona z kilku równie szybkich aut sportowych. Z informacji wynika, że cała trasa była monitorowana, a towarzyszące próbie auta „przecierały trasę” i na bieżąco informowano dwuosobową załogę o sytuacji na drodze. Wybrano także porę dnia, o której był najmniejszy ruch na tym odcinku. Czeski miliarder-rekordzista podkreśla, iż podczas próby dotrzymane były maksymalne warunki bezpieczeństwa.

SSC Tuatara – najszybsze auta świata z rekordem 533 km/h

To nie jest pierwsza taka próba 58-letniego czeskiego miliardera. W 2015 roku w podobnym wydarzeniu osiągnął prędkość 402,5 km/h i wówczas była to największa prędkość jaką zmierzono podczas jazdy samochodem na autostradzie.

Bugatti za 33,15 mln euro – najdroższe auta na świecie

Przed obecna próba samochód został przetransportowany do Francji, gdzie serwis Bugatti po dokladnym sprawdzeniu wszystkich elementów pojazdu uznał, że może on bezpiecznie przemieszczać się z prędkością 400 km/h.

Niemieckie ministerstwo transportu skrytykowało taką nieodpowiedzialną jazdę na autostradzie przy otwartym ruchu kołowym. Zgodnie z niemieckimi przepisami zalecana jest jazda z taką prędkością, która pozwala kierowcy na pełną kontrolę nad pojazdem. Chociaż od lat dyskutuje się o wprowadzeniu ograniczeń maksymalnej prędkości do 130 km/h, to jednak wciąż możliwa jest jazda bez ograniczeń.

Źródło: YouTube