Lancia świętuje 115 lat swojej historii oraz 60. urodziny prezydenckiej Lancii Flaminia

W Pałacu Kwirynalskim, marka Lancia świętowała 115 lat swojej historii i 60. urodziny Lancii Flaminia zarezerwowanej dla prezydenta Włoch. To historii pełnej elegancji i włoskiego stylu, pomysłowych innowacji i ponadczasowego designu.

„To jest wyjątkowy dzień dla marki Lancia i dla Włoch. Ten wyjątkowy podwójny jubileusz napawa nas dumą”, powiedział Luca Napolitano, dyrektor generalny marki Lancia. „Pałac Kwirynalski dał nam możliwość połączenia obchodów z okazji 115. rocznicy istnienia marki z 60. urodzinami prezydenckiej Flaminii. Są to dwie bardzo znaczące uroczystości dla marki Lancia i jej wspaniałych samochodów, będących wynikiem inwencji twórczej tak wielu inżynierów i projektantów. Dzięki ponadczasowemu stylowi, są one prawdziwymi ambasadorami włoskiej marki na całym świecie. Wykorzystując tę wspaniałą historię, jesteśmy gotowi zrealizować nasz 10-letni plan na rzecz bardziej zrównoważonej mobilności”.

Lancia – 115 lat ponadczasowej włoskiej elegancji

Marka Lancia została założona w Turynie w listopadzie 1906 roku przez Vincenza Lancię i Claudia Fogolina, pracowników Fiata i entuzjastów motoryzacji. Vincenzo był już dobrze znany w świecie motoryzacji, odnosząc liczne sportowe zwycięstwa za kierownicą samochodów marki Fiat.

Pierwszym modelem wyprodukowanym w 1908 roku była Lancia 12 KM, samochód zdecydowanie niekonwencjonalny jak na ówczesne czasy. Miał niskie i lekkie podwozie wyposażone w wał napędowy zamiast łańcuchów i szybko stał się prawdziwym sukcesem ze sprzedażą ponad 100 sztuk. Sława Lancii rosła, a marka przetrwała I wojnę światową, po której pojawiły się inne, wyróżniające się wysoką jakością modele, w tym Lambda, Augusta i Aprilia.

Fiat 500 – 2,5 mln egzemplarz wyprodukowany w tyskiej fabryce Stellantis

Po II wojnie światowej, w 1950 roku Lancia zaprezentowała model Aurelia, pierwszy na świecie samochód z silnikiem V6. Model zwyciężał w licznych zawodach, a Gianni Lancia, syn Vincenzo, zdecydował się założyć specjalny dział zajmujący się wyścigami, który skupiałby się na rywalizacji na drogach. Później nazwano go Scuderia Lancia.

Lancia Ypsilon w wersji mild-hybrid

W 1956 roku marka zaczęła produkcję samochodów klasy Premium: ikonami lat 60. były Flaminia i Flavia, ta ostatnia była pierwszym włoskim modelem z silnikiem pod maską i napędem na przednie koła.

Na początku lat 70. odrodził się dział sportowy, który dzięki modelom Stratos, 037, a później Delta zdominował świat rajdów na ponad 20 lat. Lancia dostała się wówczas na sam szczyt sportów motorowych, wygrywając: piętnaście Rajdowych Mistrzostw Świata, trzy Mistrzostwa Świata Konstruktorów i Endurance, jeden rajd 1000 Miglia, dwa razy Targa Florio, raz Carrera Panamericana.

Poza sportami motorowymi, w 1985 roku na Salonie Samochodowym w Genewie, zadebiutował kompaktowy Y10. Model ten miał zrewolucjonizować pojęcie samochodu miejskiego. Lancia Ypsilon szybko odniosła duży sukces: ponad 35 serii specjalnych, 4 generacje, lider w swoim segmencie we Włoszech. Ypsilon to najdłużej produkowana i najlepiej sprzedająca się Lancia w historii z liczbą ponad 3 milionów sprzedanych sztuk.

Prezydencka Lancia Flaminia – ambasador Włoch na świecie

Lancia Flaminia została zaprezentowana w 1957 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Był to wysokiej klasy flagowy model, wyposażony w silnik V6 o pojemności 2,5 litra, z luksusowym wnętrzem i wykończeniami.

Lancia Flaminia została szybko wzbogacona o serie specjalne, wykonane przez producentów karoserii, a w 1961 roku Pininfarina wyprodukował prezydencką limuzynę z szerokim rozstawem osi, znaną pod nazwą „335″, oznaczającą powiększony do 335 centymetrów rozstaw osi. Samochód ten został po raz pierwszy użyty przez prezydenta Giovanniego Gronchiego podczas wizyty królowej Elżbiety II we Włoszech. W ciągu kilku miesięcy wyprodukowano cztery modele. Aby kontynuować tradycję, nadano im imiona koni pełnej krwi z dawnych stajni kwirynalskich, Scuderie del Quirinale: Belfiore, Belmonte, Belvedere i Belsito.

Belfiore, Belmonte i Belvedere miały nadwozie typu kabriolet ze składanym, brezentowym, miękkim dachem, natomiast ostatni z nich, Belsito, był wyposażony w nieotwierany, miękki dach z brezentu nad fotelem kierowcy.

Wszystkie te modele, polakierowane na charakterystyczny niebieski kolor, miały czarną, skórzaną tapicerkę Connolly, interkom do komunikacji z kierowcą oraz miejsce dla 5 pasażerów na dużej tylnej kanapie z dwoma dodatkowymi składanymi siedzeniami.

Wcześniej używane podczas wizyt najważniejszych głów państw, w tym Johna F. Kennedy’ego i Charlesa de Gaulle’a oraz podczas obchodów stulecia zjednoczenia Włoch, w 2001 roku samochody te zostały poddane starannemu odnowieniu. Dwa modele należące obecnie do Scuderie del Quirinale, Belfiore i Belvedere, są nadal samochodami używanymi przy wielkich okazjach przez prezydenta Włoch i najważniejszych urzędników państwa. Belsito można oglądać w Muzeum Historycznym Motoryzacji Wojskowej w Rzymie, natomiast Belmonte od 2001 roku jest wystawiany w Narodowym Muzeum Motoryzacji w Turynie.

Źródło: Lancia