54. Rajd Żubrów – zaprasza właścicieli klasycznych Mercedesów

Rajd Żubrów powraca po rocznej przerwie – w dniach 22-23 października na Podhalu odbędzie się 54. edycja tej słynnej imprezy, której inicjatorem w 1966 r. był Sobiesław Zasada. To gratka zarówno dla byłych rajdowców, jak i dla sympatyków sportu samochodowego, w tym posiadaczy współczesnych oraz klasycznych Mercedesów. W ramach rajdu wystartuje bowiem specjalna grupa Mercedes Zasada Auto, stworzona dla właścicieli samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG. Zapisy trwają!

Gdy w 1966 r. Sobiesław Zasada zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Europy (które w tamtych latach było równoznaczne z tytułem dla najlepszego kierowcy rajdowego na świecie), postanowił zorganizować zawody, jakich jeszcze nie było. Na trasę wyjechali wówczas działacze sportowi i sympatycy motorsportu, a profesjonalni kierowcy wcielili się w rolę organizatorów. I choć uczestników podzielono jedynie na kategorie wiekowe, rajd miał niewątpliwie sportowy charakter i bazował na regulaminie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Na starcie pierwszej edycji stanęło 60 kierowców. Kolejne lata udowadniały, że pomysł „chwycił” – Rajd Żubrów stał się cenioną imprezą towarzysko-sportową. W 1974 r. metę i bazę imprezy przeniesiono do nowego wówczas hotelu Kasprowy. W kolejnych latach formuła rajdu ewoluowała, ale jego idea pozostaje niezmienna – oprócz sportowego charakteru z elementami rywalizacji nadrzędnym celem jest tu przede wszystkim integracja kierowców rajdowych, działaczy oraz sympatyków motosportu.

Muzeum Mercedes-Benz – Fascynujący SL – samochód marzeń od 70 lat

W tegorocznej, 54. edycji Rajdu Żubrów może wystartować nawet 100 załóg. Tak jak w ostatnich latach miejscem startu, mety oraz bazą rajdu będzie Hotel „Kasprowy” w Zakopanem. Jego trasa przebiega asfaltowymi drogami Podhala i liczy łącznie 300 km, na których rozegra się 10 odcinków specjalnych (tzw. prób sportowych). Zawodnicy będą klasyfikowani w kilku grupach wiekowych; minimalny wiek kierowcy wynosi 30 lat, a pilota – 18 lat. Pomijając kategorie Classic i Open/Open Weteran, w imprezie startują niezmodyfikowane pojazdy, a samochody w wybranych grupach są dzielone na klasy pod względem pojemności silnika i jego typu. Tradycyjnie wydarzenie zakończy się Balem Żubrów połączonym z rozdaniem nagród.

Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów StarDrive – Katowice 2021

W tym roku w Rajdzie Żubrów wystartuje specjalna grupa Mercedes Zasada Auto, sformowana dla właścicieli współczesnych i klasycznych samochodów spod znaku trójramiennej gwiazdy. To niespotykana okazja dla kierowców, którzy chcą wypróbować własne umiejętności – i swojego Mercedesa – w rajdowej imprezie z prawdziwego zdarzenia. Jak się zapisać? Załogi mogą zgłaszać się drogą e-mailową: eventy@zasadaauto.pl, a następnie wypełnić i przesłać do organizatora – Automobilklubu Krakowskiego – oficjalną kartę zgłoszeniową. Uwaga! Każdy z uczestników rajdu powinien dysponować kaskiem przeznaczonym do sportów motorowych.

Zbieranie zgłoszeń trwa do 8 października 2021 r. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: eventy@zasadaauto.pl lub telefonicznie: +48 725 242 004, a także na stronie internetowej Rajdu Żubrów: http://www.rajdzubrow.pl/pl/.

Źródło: Mercedes-Benz