Goodwood Revival 2021 – legendarne Srebrne Strzały z 1955 roku

Podczas Goodwood Revival – imprezy poświęconej klasycznej motoryzacji – „wystąpiły” dwie Srebrne Strzały z kolekcji Mercedes-Benz Classic. Zaprezentowano je na cześć zmarłego w kwietniu 2020 r. brytyjskiego kierowcy wyścigowego Sir Stirlinga Mossa. Pierwsza z nich to 300 SLR (W 196 S), najsłynniejszy samochód wyścigowy, którym jeździł Brytyjczyk.

Właśnie tym pojazdem, z numerem startowym 722, w maju 1955 r. Stirling Moss i Denis Jenkinson wygrali wyścig Mille Miglia, ustanawiając nieśmiertelny rekord – dystans 1600 km pokonali ze średnią prędkością 157,65 km/h. W tym samym roku Moss zajął drugie miejsce w Mistrzostwach Świata Formuły 1 za kierownicą Mercedesa W 196 R – lepszy okazał się tylko jego kolega z zespołu, Juan Manuel Fangio. Bolid W 196 R był drugą ze Srebrnych Strzał prezentowanych w Goodwood.

Podczas Goodwood Revival klasyczne auta wyścigowe biorą udział w przejazdach reprezentacyjnych i wyścigach na tradycyjnym torze Goodwood. W latach 1948-1966 na 3,8-kilometrowej pętli odbyło się wiele spektakularnych wyścigów samochodów sportowych, bolidów Formuły 1 oraz motocykli. Tegoroczna edycja Goodwood Revival była poświęcona między innymi Sir Stirling Mossowi – zgromadzono na niej rekordową liczbę wyścigowych pojazdów prowadzonych przez tego słynnego kierowcę. Począwszy od tego roku stały program wydarzenia wzbogacił się również o przyznanie trofeum Stirling Moss Memorial Trophy.

Mercedes-Benz Classic podczas Festiwalu Prędkości Goodwood – wspomnienie Sir Stirlinga Mossa

„W ciągu ostatnich miesięcy oddział Mercedes-Benz Classic prezentował »722« na kilku imprezach w Wielkiej Brytanii. Chcieliśmy w ten sposób oddać hołd wspaniałemu człowiekowi i kierowcy wyścigowemu, jakim był Sir Stirling Moss” – powiedział Christian Boucke, szef Mercedes-Benz Classic. „Goodwood Revival stanowi zwieńczenie tej wyjątkowej trasy. Oprócz legendarnego samochodu wyścigowego na imprezie prezentowaliśmy bolid Formuły 1 z 1955 r.”. Obie Srebrne Strzały są napędzane 8-cylindrowymi jednostkami rzędowymi. Kluczowe dane techniczne bolidu brzmią następująco: 2,5 litra pojemności i moc 213 kW (290 KM). Wyścigowa maszyna ma 3-litrowy silnik rozwijający 228 kW (310 KM).

Jeden z najbardziej znanych kierowców wyścigowych wszech czasów

Stirling Moss należy do najsłynniejszych kierowców wyścigowych, choć nigdy nie zdobył tytułu mistrza świata. Jego konsekwencję i klasę podkreślają jednak cztery drugie miejsca w mistrzostwach Formuły 1 (w sezonach 1955, 1956, 1957 i 1958) oraz trzy trzecie miejsca (1959, 1960 i 1961). W 1955 r. Moss rozpoczął karierę fabrycznego kierowcy Mercedesa – w Formule 1 za kierownicą W 196 R oraz w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych za „kółkiem” 300 SLR (W 196 S). Zwycięstwa Mossa w wyścigach wytrzymałościowych Mille Miglia, RAC Tourist Trophy w Irlandii Północnej oraz Targa Florio na Sycylii istotnie przyczyniły się do wyprzedzenia Ferrari i zdobycia tytułu przez Mercedesa. 16 lipca 1955 r. niezwykle utalentowany Brytyjczyk wygrał za kierownicą Srebrnej Strzały w Grand Prix Wielkiej Brytanii w Aintree – było to pierwsze z jego 16 zwycięstw w Formule 1. Po wycofaniu się Mercedesa z motorsportu pod koniec sezonu 1955 Moss jeszcze przez kilka lat kontynuował swoją udaną karierę. Wyścigi musiał porzucić w wieku 32 lat, po wypadku, do którego doszło w Goodwood 30 kwietnia 1962 r. Jako ambasador Mercedes-Benz wciąż występował jednak za kierownicą „swoich” Srebrnych Strzał, demonstrując wybitne umiejętności nawet w zaawansowanym wieku. Moss zmarł w Londynie 12 kwietnia 2020 r. w wieku 90 lat.

Powrót jako Goodwood Revival

Wyścigi w okazałym parku Goodwood wywodzą się z inicjatywy dziadka obecnego księcia Richmond. „Moje najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa to właśnie pobyt z dziadkiem na torze wyścigowym w Goodwood” – powiedział książę. W 1992 r., kiedy – jeszcze jako hrabia Marchii i Kinrary – przejął on wiejską posiadłość, natychmiast rozpoczął przygotowania do powrotu do wyścigowych aktywności. Rok później odbył się tu pierwszy Festiwal Prędkości Goodwood. W ostatnich latach w ciągu jednego weekendu festiwal potrafił przyciągnąć około 180 000 gości. W ramach imprezy samochody biorą udział we „wspinaczce” na 1,86-kilometrowym torze, a sam książę nazywa ją wielkim garden party. Od dłuższego czasu zaproszenie na to wydarzenie otrzymują niemal wszystkie wiodące zespoły wyścigowe i producenci samochodów.

Mercedes-Benz regularnie uczestniczy w nim wraz ze swoimi historycznymi i współczesnymi Srebrnymi Strzałami oraz słynnymi kierowcami, takimi jak Lewis Hamilton czy Jochen Mass. Obok Festiwalu Prędkości uznanym wydarzeniem stało się Goodwood Revival. To festiwal o wyjątkowym charakterze: praktycznie wszyscy goście, zespoły i inni uczestnicy ubierają się w stylach panujących w latach 1948-1966. „Poprosiliśmy uczestników, aby nosili ubrania z epoki, a pomysł bardzo im się spodobał” – wyjaśnia książę Richmond. „W rezultacie każdy gość czuje, że jest częścią imprezy”.

Źródło: Mercedes-Benz