Mercedes-Benz Classic podczas Festiwalu Prędkości Goodwood – wspomnienie Sir Stirlinga Mossa

Podczas Festiwalu Prędkości Goodwood w Anglii (8-11 lipca 2021 r.) Mercedes-Benz wspomina Sir Stirlinga Mossa, zmarłego w 2020 r. Na tamtejszym boisku do krykieta stanął Mercedes-Benz 300 SLR „722” (W 196 S), którym niegdyś jeździł ten brytyjski kierowca wyścigowy. Samochód jest głównym „bohaterem” pomnika zamówionego przez księcia Richmond i stworzonego przez projektanta i artystę Andy’ego Dance’a.

„W hołdzie wielkiemu człowiekowi i wybitnemu kierowcy wyścigowemu, Sir Stirlingowi Mossowi, Mercedes-Benz Classic prezentuje legendarny samochód wyścigowy, w którym Stirling Moss świętował swój największy sukces – jako nasz fabryczny kierowca podczas wyścigu Mille Miglia w 1955 r. Wóz stanął w godnej scenerii największego motoryzacyjnego »garden party« na świecie” – wyjaśnił Christian Boucke, szef Mercedes-Benz Classic. Sir Stirling Moss zmarł w Londynie 12 kwietnia 2020 r., w wieku 90 lat.

300 SLR „722” jako główny punkt wspomnieniowej instalacji

Pomnik ku czci Sir Stirlinga Mossa na boisku do krykieta w słynnej posiadłości prezentuje oryginalnego 300 SLR-a „722” zamkniętego w szklanym sześcianie. Zwycięski wóz otaczają obeliski zamówione przez księcia Richmond u projektanta i artysty Andy’ego Dance’a. W obeliski wbudowano ekrany wyświetlające filmy na temat osiągnięć Sir Stirlinga Mossa. Historyczny materiał filmowy Mercedes-Benz przypomina m.in. o wybitnej roli, jaką brytyjski kierowca wyścigowy odegrał dla marki ze Stuttgartu w sezonie wyścigowym 1955.

Na ekranach pojawi się także cyfrowa księga kondolencyjna, którą Mercedes-Benz Classic stworzył ku pamięci Sir Stirlinga Mossa. Interaktywny dokument jest dostępny pod adresami www.mercedes-benz.com/stirlingmoss i mb4.me/stirlingmoss. Podczas Festiwalu Prędkości Goodwood prezentowany jest także kod QR, który umożliwia bezpośredni dostęp do księgi kondolencyjnej.

Legendarny sezon wyścigowy 1955

Jadąc Mercedesem 300 SLR z numerem startowym 722, Moss i jego pilot Denis Jenkinson zwyciężyli w wyścigu Mille Miglia 1955, notując przy tym rekordową średnią prędkość 157,65 km/h. Triumfy Stirlinga Mossa w 300 SLR zadecydowały o zwycięstwie trójramiennej gwiazdy w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych w 1955 r. W tym samym roku – za kierownicą bolidu W 196 R – Moss rywalizował również dla Mercedesa w Mistrzostwach Świata Formuły 1, w których zajął drugie miejsce, za swoim kolegĄ z zespołu Juanem-Manuelem Fangiem.

Mercedes 28/95 HP Sport: wyścigowy sukces z hamulcami wszystkich kół w wyścigu Targa Florio sprzed 100 lat

Po zakończeniu Festiwalu Prędkości 300 SLR „722” będzie prezentowany podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone (14-16 lipca), a następnie – w Mercedes-Benz World na torze Brooklands. Na festiwalu Goodwood Revival w dniach 17-19 września 2021 r. pojawią się wszystkie samochody wyścigowe Sir Stirlinga Mossa, m.in. Mercedes-Benz 300 SLR „722” oraz bolid Formuły 1 Mercedes-Benz W 196 R.

Mercedes-Benz ze swoimi Srebrnymi Strzałami i innymi historycznymi sportowymi pojazdami jest obecny w Goodwood od wielu lat. W wydarzeniu niejednokrotnie brali udział fabryczni kierowcy producenta, w tym Lewis Hamilton, Hans Herrmann, Jochen Mass i Jackie Stewart. Pierwszy Festiwal Prędkości w wiejskiej posiadłości księcia Richmond w Sussex (Anglia) odbył się w 1993 r., z udziałem około 25 000 gości. W międzyczasie ta międzynarodowa wystawa na terenie posiadłości Goodwood House przekształciła się w największą motorsportową imprezę w Wielkiej Brytanii, którą w ciągu 4 dni odwiedza nawet 200 000 osób.

„W 1993 r. chciałem stworzyć atmosferę prawdziwego »garden party« i zgromadzić cenne zabytkowe samochody oraz ich kierowców z różnych pokoleń” – powiedział książę Richmond, organizator Festiwalu Prędkości. Dziadek obecnego księcia, „Freddie” Richmond, zorganizował „wspinaczkę” na terenie posiadłości Goodwood House już w 1936 r. W 1948 r. przekształcił lotnisko wojskowe w tor wyścigowy Goodwood, na którym od 1997 r. odbywa się festiwal Goodwood Revival.

Stirling Moss i Goodwood

Goodwood miało dla Sir Stirlinga Mossa, wieloletniego ambasadora marki Mercedes-Benz, szczególne znaczenie: to tutaj w 1948 r. odniósł on swoje pierwsze zwycięstwo. Był to jego pierwszy wyścig. Po poważnym wypadku, do którego doszło w kwietniu 1962 r. na szybkim torze, Goodwood stało się również miejscem, w którym Moss zakończył karierę. „Stirling i jego żona Susie przez wiele lat byli niezwykle ważnymi członkami rodziny Goodwood” – wyznał książę Richmond. „Mamy nadzieję, że fani zgromadzeni na naszych imprezach dołączą do nas, aby świętować jego wyścigową karierę i pożegnać się z »Panem Goodwoodem«. Niezwykłe umiejętności Stirlinga i jego miłość do sportu będą zapamiętane w Goodwood na wiele lat”.

Wyścigowy samochód sportowy Mercedes-Benz 300 SLR „722” (W 196 S, 1955), prezentowany przez Mercedes-Benz Classic podczas Festiwalu Prędkości Goodwood w 2021 r.

Mercedes-Benz zbudował 300 SLR-a (W 196 S) na potrzeby startów w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych w 1955 r. Wóz bazował na cenionym bolidzie Formuły 1 – W 196 R. Poza karoserią główną różnicą był silnik: samochód wyścigowy nie musiał spełniać limitu pojemności skokowej obowiązującego w Formule 1 i był napędzany 3-litrową wersją 8-cylindrowego rzędowego silnika zasilaną zwykłą benzyną premium, a nie specjalnym paliwem wyścigowym. Wysokie osiągi oraz niezrównane trwałość i niezawodność sprawiły, że 300 SLR w 1955 r. górował na konkurencją. Stirling Moss i Denis Jenkinson, jadąc samochodem z numerem startowym 772, zajęli w wyścigu Mille Miglia pierwsze miejsce, a Mercedes-Benz świętował wtedy podwójne zwycięstwo – zresztą niejedyne. Podwójne zwycięstwo producent odniósł także w wyścigu Eifel, Grand Prix Szwecji oraz Targa Florio (Sycylia), a w Tourist Trophy w Irlandii zajął nawet trzy pierwsze miejsca. Ostatecznie zdobył tytuł Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych.

Mercedes-Benz 300 SLR (W 196 S): dane techniczne

Okres użytkowania: 1955

Silnik: R8

Pojemność: 2982 ccm

Moc: 222 kW (302 KM)

Prędkość maksymalna: ponad 300 km/h

Źródło: Mercedes-Benz