Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów StarDrive – Katowice 2021

W najbliższy weekend do stolicy Górnego Śląska zjeżdżają miłośnicy samochodów zabytkowych i youngtimerów z gwiazdą – od czwartku do niedzieli (9-12 września 2021 r.) będzie odbywać się tam Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów StarDrive. To wyjątkowe spotkanie: w tym roku mija 20 lat od symbolicznego założenia organizacji, a pierwsza siedziba jej stowarzyszenia mieściła się właśnie w Katowicach.

Tradycyjnie głównym punktem programu pozostaje Konkurs Elegancji, w którym załogi wystąpią w strojach nawiązujących do czasów wyprodukowania ich Mercedesa. Pokaz jest otwarty i daje możliwość podziwiania klasycznych „gwiazd” z bliska, a także porozmawiania z ich właścicielami. Odbędzie się w sobotę o godzinie 14:00 w katowickiej Dolinie Trzech Stawów.

To, co początkowo było inicjatywą niewielkiej grupy zapaleńców, szybko przerodziło się w profesjonalne stowarzyszenie zrzeszające ponad 100 członków i ich unikalne pojazdy. Od 20 lat Klub Zabytkowych Mercedesów Polska organizuje zloty, które cieszą się uznaniem zarówno krajowych, jak i zagranicznych miłośników klasycznych aut spod znaku trójramiennej gwiazdy. I choć pojawiają się na nich coraz młodsze generacje samochodów, jedno się nie zmienia – idea spotkań. Entuzjaści zabytkowych Mercedesów niezmiennie wymieniają się wiedzą i doświadczeniem, nawiązują przyjaźnie i prezentują swoje „gwiazdy” szerszej publiczności, dzieląc się historią motoryzacji, a przy okazji popularyzują zasady bezpiecznej jazdy.

IAA Mobility Monachium 2021 – premiera Concept Mercedes-Maybach EQS – zwiastun pierwszego w pełni elektrycznego modelu seryjnego marki

Klub szybko został doceniony przez centralę Mercedes-Benz i odznaczony certyfikatem Mercedes-Benz Classic Car Club International – międzynarodowego stowarzyszenia klubów zabytkowych Mercedesów, wspierającego lokalne struktury w poszczególnych krajach. Klub Zabytkowych Mercedesów Polska jako jedyna polska organizacja związana z zabytkową motoryzacją ma prawo do używania logo Mercedes-Benz w swoim znaku klubowym.

Praktycznie od początku swojej działalności klub organizuje coroczne zloty klasycznych Mercedesów, za każdym w innym miejscu Polski. Tym razem historia zatacza koło – jubileuszowe spotkanie odbędzie się w Katowicach, gdzie przed 20 laty mieściła się pierwsza siedziba klubowego stowarzyszenia. Oprawa będzie adekwatna do okrągłej rocznicy. Zlot rozpocznie się w czwartek 9 września, od śląskiej biesiady połączonej z występem regionalnego zespołu pieśni i tańca Karlik. W piątek 10 września załogi wyruszą w punktowany rajd i odwiedzą górnośląskie atrakcje, m.in.: zameczek myśliwski w Promnicach, rynek w Pszczynie (gdzie od około 12:30 do 13:30 będzie można oglądać Mercedesy wszystkich załóg w komplecie), a także Czechowice-Dziedzice oraz Nikiszowiec, gdzie uczestników przywita lokalna orkiestra dęta. Dzień zwieńczy kolacja w katowickim Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia – w największej poprzemysłowej hali na Śląsku udostępnionej dla zwiedzających.

W sobotę 11 września przed południem goście zlotu będą mogli wziąć udział w jazdach testowych nowymi modelami Mercedes-Benz, zorganizowanymi przez dealera Mercedes-Benz Duda-Cars – partnera wydarzenia, oraz zwiedzić Muzeum Śląskie, gdzie znajdują się m.in. wspaniałe kolekcje polskiego malarstwa, fotografii i plakatu. O 14:00 w Dolinie Trzech Stawów odbędzie się Konkurs Elegancji, podczas którego zabytkowe samochody można podziwiać z bliska, a także porozmawiać z ich właścicielami. Chętne załogi wystąpią w strojach z epoki, z której pochodzi ich Mercedes – najbardziej staranne i pomysłowe „przebrania” oraz najlepiej zachowane pojazdy zostaną uhonorowane nagrodami.

Jak zawsze w sobotni wieczór uczestnicy spotkają się na Balu Komandorskim, połączonym z rozdaniem nagród dla najlepszych załóg w rajdzie i zwycięzców Konkursu Elegancji.

Na zlocie „wystąpią” Mercedesy w 5 klasach wiekowych – granicą wieku jest 31 grudnia 1989 r. Widzowie mogą spodziewać się zarówno youngtimerów z serii 201 i 126, jak i wiekowych modeli przedwojennych oraz powojennych limuzyn, w tym „Adenauera”. Nie zabraknie też kultowych roadsterów z serii SL, która już niebawem zadebiutuje w najnowszej odsłonie. Łącznie na imprezie pojawi się ponad 90 załóg, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

Bardzo nam zależało, by Zlot Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska w Katowicach był wyjątkowy. Z jednej strony Górny Śląsk od zawsze był „silny Mercedesami” – w Katowicach mieścił się na przykład przedwojenny salon i serwis aut z gwiazdą, stąd pochodzi wielu naszych członków i tu klub miał swoją pierwszą „bazę”. Z drugiej strony lokalne tereny obfitują w atrakcje, które chcemy pokazać gościom, począwszy od rynku i zamku w Pszczynie po klimatyczne muzeum Walcownia. Tradycyjnie chcemy dzielić się naszą pasją, więc w programie nie mogło zabraknąć Konkursu Elegancji. Cieszymy się, że nasze starania jako organizatorów zostały docenione przez uczestników – na zlocie spodziewamy się ponad 90 załóg. To niemały tłum samochodów, ale mamy świadomość, że za każdym z nich stoi unikalna, pasjonująca historia, tworzona przez ich właścicieli. Pozostaje nam tylko… trzymać kciuki za dobrą pogodę – powiedział Łukasz Twardowski, I vice Prezydent Klubu Zabytkowych Mercedesów oraz Komandor zlotu StarDrive 2021.

Źródło: Mercedes-Benz