IAA Mobility Monachium 2021 – premiera Concept Mercedes-Maybach EQS – zwiastun pierwszego w pełni elektrycznego modelu seryjnego marki

Model Concept EQS, prezentowany przez Mercedes-Maybach, stanowi konkretną zapowiedź pierwszego w pełni elektrycznego modelu seryjnego tej zakorzenionej w tradycji, luksusowej marki. Koncepcyjny SUV, oparty konstrukcyjnie na modułowej architekturze dla pojazdów elektrycznych Mercedes-Benz klasy luksusowej i wyższej, przenosi ekskluzywność Maybacha w lokalnie bezemisyjną przyszłość.

Ten przedseryjny unikat nosi cechy charakterystyczne dla samochodów marki Maybach, takie jak wyszukane dwubarwne lakierowanie nadwozia, lecz dzięki innowacyjnej technice napędowej idzie jeszcze o krok dalej w kierunku znacznie bardziej progresywnej prezentacji marki. We wnętrzu, dzięki fotelom Executive i pakietowi Chauffeur, strefa siedzeń tylnych staje się komfortowym miejscem do pracy lub odpoczynku. Do tego dochodzą ekskluzywne detale, takie jak nowe panele drzwiowe, których podłokietniki zaprojektowano w formie luksusowych sideboardów. Elementy ozdobne pokryte białym lakierem fortepianowym i materiały w błękicie oceanu tworzą we wnętrzu auta atmosferę niczym na eleganckim jachcie.

Marka Mercedes-Maybach od zawsze symbolizowała najnowocześniejszą technikę, najwyższą precyzję ręcznego wykończenia i ekskluzywność. Uznawana jest za pioniera w definiowaniu luksusu, eleganckiego stylu i statusu. Mercedes-Maybach to legenda, która nieustannie odradza się na nowo. W roku 1921 Wilhelm i Karl Maybachowie rozpoczęli budowanie samochodów, stawiając sobie za cel tworzenie „najlepszych z najlepszych”. To właśnie te aspiracje od 100 lat stanowią o wyjątkowej aurze marki Mercedes-Maybach.

Klienci Maybacha szukają czegoś wyjątkowego, a dążeniem marki jest przekraczanie ich oczekiwań – poprzez zachowywanie najwyższych standardów ekskluzywności i indywidualności, oferowanie eleganckiego wzornictwa i doskonałej sztuki rzemieślniczej oraz najnowocześniejszej techniki. Ponieważ na kluczowych rynkach, w Chinach, Rosji, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i w Niemczech, klienci są przeciętnie coraz młodsi, zmienia się również definicja luksusu.

IAA Mobility Monachium 2021 – Kia zaprezentuje wyłącznie modele elektryczne i hybrydowe

Wielu z naszych klientów marki Mercedes-Maybach intensywnie korzysta z komunikacji cyfrowej i stawia najwyższe wymagania naszym cyfrowym rozwiązaniom. Oczekują oni ponadto, że wybrana przez nich marka będzie promować wartości zrównoważonego rozwoju i brać odpowiedzialność za środowisko. Concept Mercedes-Maybach EQS spełnia wszystkie te założenia i jednocześnie jest ucieleśnieniem wysublimowanego luksusu w bardziej progresywnym wymiarze – jego w pełni elektryczny układ napędowy nie tylko umożliwia konsekwentnie ekologiczną mobilność, ale także zapewnia pasażerom nowy poziom spokoju i odprężenia”, stwierdziła Britta Seeger, członek zarządu Daimler AG i Mercedes‑Benz AG, odpowiedzialna za marketing i sprzedaż.

„Concept Mercedes-Maybach EQS odzwierciedla przejście tradycyjnej marki luksusowej w bardziej progresywną i w pełni elektryczną przyszłość. Jak każdy Maybach, także i on jest synonimem wyrafinowanego luksusu we wszystkich jego aspektach. Ten przedseryjny pojazd koncepcyjny dowodzi, że najnowocześniejsza technika napędu elektrycznego oraz pionierski system informacyjno-rozrywkowy z ekranem panoramicznym MBUX Hyperscreen doskonale łączą się z właściwym marce Maybach kunsztem rzemieślniczym i ekskluzywnym wyposażeniem. Ta nacechowana pasją kompozycja pieczołowicie dopracowanych detali tworzy unikalne wrażenie samochodowego luksusu. Za sprawą przyszłego, w pełni elektrycznego, modelu SUV nasze aspiracje do roli lidera segmentu high-end zrealizujemy także w obszarze elektromobilności” – powiedział Philipp Schiemer, Head of Top End Vehicle Group w Mercedes-Benz AG i Prezes Zarządu Mercedes-AMG GmbH.

Progresywny luksus w charakterystycznym dla marki designie

Prezentowany pojazd koncepcyjny jest łatwo rozpoznawalny jako należący do rodzin Mercedes-Maybach i Mercedes-EQ oraz stanowi zwiastun pierwszego w pełni elektrycznego SUV-a w segmencie aut luksusowych. Wzornictwo, oparte na czysto elektrycznej architekturze pojazdu, konsekwentnie realizuje zasadę celowości – purpose design. Dynamiczne linie nadwozia rozciągają się na cały samochód, biorąc swój początek w nisko zawieszonym przodzie, opływając pochylony słupek A i kontur dachu oraz łącząc się z krawędzią obrysową tylnego spojlera. Już na pierwszy rzut oka rozpoznać można przejście do nowej ery technologicznej.

Spójna stylistyka pojazdu odznacza się płynnymi połączeniami bez załamań i ostrych krawędzi. Jej kolejne charakterystyczne cechy to ekspresyjnie modelowane powierzchnie z muskularną linią ramion. Typowymi dla marki akcentami są liczne chromowe aplikacje. Wyraziście zarysowane wnęki kół z okładzinami w kolorze czarnym błyszczącym podkreślają moc i intensywność doznań.

Gorden Wagener, główny projektant Daimler Group: „Prezentując Concept Mercedes-Maybach EQS, po 100 latach przenosimy naszą markę w elektryczną przyszłość. Jego futurystyczny design oparty jest na emocjonującym połączeniu powierzchni i kształtów. Przód z progresywną osłoną chłodnicy Maybacha realizuje zasadę integracji, nadając marce zupełnie nowy wizerunek. Łącząc go z nowatorskimi aerodynamicznymi proporcjami SUV-a, całkowicie redefiniujemy luksusowego SUV-a przyszłości”.

Charakterystyczne dla marki Maybach chromowane pionowe listwy z przodu i z tyłu

Wyprostowany przód Black Panel płynnie łączy się z zachodzącą na boki pokrywą przednią i reflektorami. Lampy zespolone LED emitują światło w postaci oddzielnych rombowych brył, połączonych drobną siatką z emblematami Maybach. Charakterystyczne dla marki Maybach pionowe listwy o pięknej trójwymiarowej głębi są pokryte chromem i wyraziście zdobią osłonę chłodnicy w nowej, innowacyjnej technologii Black Panel. Chromowane lamele umieszczono też we wlotach powietrza w zderzaku przednim. Ten przyciągający wzrok element stylizacyjny powtórzono również poniżej uchwytu tablicy rejestracyjnej w zderzaku tylnym. Klasyczne logo Maybach na pokrywie przedniej, pionowa gwiazda Mercedesa i wzdłużna chromowana listwa ozdobna pośrodku maski to ukłon w stronę tradycji.

Ekskluzywne dwubarwne lakierowanie oraz dyskretnie rozmieszczone emblematy marki

Kolejną cechą rozpoznawczą jest charakterystyczne dla marki dwubarwne lakierowanie w czerni obsydianu metalik i czerwieni cyrkonu metalik z delikatnym chromowanym paskiem jako wizualną linią podziału. Bogato aplikowane chromowane elementy zdobią nie tylko wloty powietrza oraz dyfuzor z przodu i z tyłu, ale okalają również szyby boczne – dynamicznie przebiegającą trójwymiarową ramką. Chromem pokryto ponadto słupki B, uszlachetniając je ekskluzywnie subtelnym wzorem z emblematem marki. Litera „M”, symbolizująca markę Maybach, jest też widoczna na słupku D.

Boczne listwy przyprogowe o udoskonalonej aerodynamice zdobi charakterystyczna nakładka z emblematem Maybach. Ekskluzywny wizerunek elektrycznego SUV-a wzmacniają duże 24-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich, o charakterystycznym dla Maybacha zagłębionym kształcie z pięcioma krótkimi ramionami i płaską częścią środkową oraz napisem „Maybach”.

Atrakcyjnym lśniącym elementem tylnej części nadwozia są światła tylne w formie spiralnego pasa świetlnego, przyciągające wzrok animacją świetlną przebiegającą od zewnątrz do wewnątrz. Chromowany spojler dachowy spełnia rolę sportowego, aerodynamicznego elementu ozdobnego.

Kolejną ekskluzywną opcją wyposażenia są automatyczne drzwi komfortowe z przodu i z tyłu. Gdy użytkownik zbliża się do pojazdu, najpierw wysuwają się klamki drzwi. Przy bliższym podejściu automatycznie otwierają się drzwi kierowcy. MBUX umożliwia też kierowcy zdalne otwieranie tylnych drzwi.

Wirtualne wnętrze jako emocjonalna i stylowa deklaracja

Wnętrze modelu Concept Mercedes-Maybach EQS, stworzone całkowicie wirtualnie, jest równie emocjonalnym i stylowym manifestem, jak nadwozie pojazdu. Jego salonowy charakter stanowi obietnicę luksusowego podróżowania na najwyższym poziomie. Fotele przednie przypominają fotele Klasy S Mercedes-Maybach. Wyposażenie tyłu First Class z dwoma dużymi pojedynczymi miejscami siedzącymi – również zainspirowane Klasą S – oraz system multimedialny high-end z tyłu gwarantują najwyższy komfort we wnętrzu samochodu. A ponieważ koncepcja SUV-a pozwala na zwiększenie wysokości siedzeń, umożliwiło to dodatkowe powiększenie podparcia łydek. Dzięki niemu stopy pasażera unoszą się nad wykładziną podłogową imitującą futro.

Uniesiona konsola środkowa z tyłu i ogromna swoboda ruchów

Konsola środkowa jest uniesiona i poprowadzona od kokpitu do tylnych siedzeń, zapewniając zarówno przestrzenne wrażenie wyjątkowej lekkości i elegancji, jak i ogromną swobodę ruchów. W połączeniu z wieloma elementami pośredniego i bezpośredniego oświetlenia Ambiente zwiększa się wrażenie przestronności, a elementy wyposażenia wnętrza wydają się optycznie. Standardowy wkład wazonowy zachęca do bliższego kontaktu z przyrodą i zdobienia wnętrza Maybacha kwiatami odpowiednimi do pory roku. Umieszczony poniżej duży schowek oferuje dużo miejsca na utensylia bądź indywidualne opcje wyposażenia, np. składane stoliki, skrzynkę z kieliszkami czy chłodzony schowek.

Nowo zaprojektowane panele drzwiowe z zawieszonymi podłokietnikami i elementami obsługowymi o wyglądzie eleganckich konsol podkreślają zarówno luksusowy, jak i nowoczesny charakter wnętrza. Kolorystyka oraz dobór materiałów inspirowane są światem mody. Perfekcyjne rzemiosło, wysokiej jakości materiały i niezwykłe detale ukazują nowy poziom ekskluzywności. Połączenie bieli i głębokiego granatu zapewnia we wnętrzu odczucie przestronności i technicznej nowoczesności. Uwagę przyciąga szczególnie element ozdobny o białym chromowym wykończeniu. Jego różowozłote pilastry doskonale dopasowują się do kształtu. Inne akcenty o różowozłotej barwie budują doskonałe kontrasty i w znacznym stopniu współtworzą luksusowy charakter wnętrza.

Nieoczekiwany kontrast stanowi też inspirowana modą, nowoczesna, wysokojakościowa tkanina, bogato aplikowana w strefie siedzeń tylnych oraz przebłyskująca w innych detalach wnętrza. Progresywna grafika nadrukowana na skórze w obszarze podsufitki obrazuje idealne połączenie tradycyjnego luksusowego materiału z nowoczesną techniką.

Ekran panoramiczny MBUX Hyperscreen ze specjalnymi stylami wizualizacji marki Maybach

Kolejnym elementem przyciągającym uwagę we wnętrzu jest ekran panoramiczny MBUX Hyperscreen ze stylami wizualizacji i treściami właściwymi dla marki Maybach. Ten duży, zakrzywiony moduł ekranowy rozciąga się niemal od słupka A do słupka A. Pod wspólną szklaną taflą umieszczone są trzy ekrany, stapiające się wizualnie. Jeden z nich, 12,3-calowy wyświetlacz OLED dla pasażera siedzącego z przodu, stanowi jego własny interfejs i panel obsługowy. Podczas jazdy funkcje rozrywkowe są na nim dostępne jedynie w takim zakresie, w jakim dopuszczają to przepisy krajowe. Gdy kamera wewnętrzna rozpozna, że kierowca spogląda na wyświetlacz pasażera, pokazujący w danej chwili określone treści, następuje wtedy jego automatyczne przyciemnienie.

Dzięki zastosowaniu adaptacyjnego oprogramowania i sztucznej inteligencji, MBUX całkowicie dostosowuje się do użytkownika. Podsuwa mu zindywidualizowane sugestie dotyczące wielu funkcji informacyjno-rozrywkowych, komfortowych i eksploatacji pojazdu. Tzw. rozwiązanie bezwarstwowe (zero layer) sprawia, że najważniejsze aplikacje pojawiają się w polu widzenia na najwyższym poziomie interfejsu w zależności od sytuacji i kontekstu, a więc nie jest już konieczne przeszukiwanie podmenu.

Na wyświetlaczu HD systemu informacyjno-rozrywkowego, w menu głównym przewidziano kafelek EQ, który jest centralnym punktem dostępu do odpowiednich wskazań i ustawień, np. prądu ładowania, czasu wyjazdu, przepływu energii i histogramu zużycia paliwa. Ponadto na wyświetlaczu multimedialnym można obsługiwać również nawigację i programy jazdy. W połączeniu z Mercedes me connect dostępne są też usługi i funkcje nawigacyjne przeznaczone specjalnie dla pojazdów EV – przykładowo wskazanie stacji ładowania, zasięgu elektrycznego oraz zoptymalizowana funkcja planowania trasy z uwzględnieniem poziomu naładowania, pogody lub sytuacji komunikacyjnej.

Wysoką jakość i nowoczesność auta podkreślają dodatkowo okrągłe dysze nawiewowe wykończone błyszczącym chromowaniem, galwanizowane elementy ozdobne oraz kierownica wielofunkcyjna spłaszczona u góry i u dołu, zapożyczona z modelu VISION EQS. Stylowy nastrój zapewnia ponadto oświetlenie Ambiente z bogatym zakresem regulacji.

Na modułowej architekturze bazować będzie również konstrukcja kolejnego elektrycznego SUV-a

Concept Mercedes-Maybach EQS oparty jest technicznie na modułowej architekturze dla samochodów elektrycznych klasy luksusowej i wyższej Mercedes-Benz. Będzie ona stanowić podstawę konstrukcyjną kolejnego w pełni elektrycznego modelu – EQS SUV, którego produkcja seryjna rozpocznie się w 2022 r., jeszcze przed Maybachem. Także w nim elektryczny układ napędowy zapewni wyjątkowo płynną i cichą jazdę oraz nowy poziom spokoju i odprężenia we wnętrzu. Zasięgi przewidywane dla architektury SUV-ów Mercedes-EQS wynoszą, według kryteriów cyklu WLTP, ok. 600 kilometrów.

Źródło: Mercedes-Benz