Rolls-Royce Spirit of Ecstasy – 110 urodziny swojego oficjalnego symbolu

Rolls-Royce Motor Cars świętuje 110 urodziny swojego oficjalnego symbolu, figurki Spirit of Ecstasy. Prawa do projektu zostały zarejestrowane 6 lutego 1911 roku ustanawiając tym samym element definiujący markę Rolls-Royce i tworząc jeden z najbardziej rozpoznawalnych, ikonicznych i pożądanych symboli luksusu na świecie.

Figurka, pomimo długiego i pełnego wydarzeń życia, pozostała niemal w niezmienionej postaci i wciąż zdobi maskę każdego Rolls-Royce’a zbudowanego w fabryce w Goodwood (Home of Rolls-Royce).

Projekt został zaczerpnięty ze statuetki zatytułowanej The Whisperer rzeźbiarza i ilustratora Charlesa Sykesa, który stworzył ją z brązu dla swojego pracodawcy, pioniera motoryzacji i jednego z pierwszych entuzjastów Rolls-Royce’a, Lorda Montague of Beaulieu. Fundamentalny dla marki związek pomiędzy światami sztuki i motoryzacji trwa do dziś poprzez MUSE, The Rolls-Royce Art Programme, wspierając rozwój artystycznej animacji komputerowej.

Początkowo figurka Spirit of Ecstasy mierzyła 7 cali (ok. 18 cm). Dziś jest mniejsza – ma 3 cale (ok. 7,5 cm). Może być bezpiecznie ukryta przed widokiem w specjalnym schowku w masce do momentu uruchomienia silnika. Wówczas wyłania się płynnie i z gracją. Wpiera ją w tym specjalny precyzyjny mechanizm nazwany „the rise”.

Rolls-Royce – klienci marki w 2020 roku szukali radości w nowoczesnych rozwiązaniach Bespoke

Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars: “Spirit of Ecstasy, jako godło, prezentuje o wiele więcej, niż tylko naszą firmę i jej produkty. Dla naszych klientów jest potężnym symbolem sukcesu, wytrwałości, osiągnięć oraz pozycji, symbolem trwale i powszechnie rozpoznawalnym. Jej piękno, prostota, elegancja i unikalność uosabiają wszystko, czego nasi klienci poszukują (i znajdują) w swoich Rolls-Royce’ach.

“Wewnątrz firmy Spirit of Ecstasy pielęgnuje poczucie dumy i wzmacnia morale, jednoczy i daje poczucie siły wszystkim członkom rodziny Rolls-Royce’a na całym świecie. Przypomina nam o dziedzictwie, pryncypiach oraz motywuje nas do dzielenia się tym, co w nas najlepsze. Każdy samochód, który budujemy, musi być godzien wożenia jej na masce, ponieważ to ona sprawia, iż zarówno każdy Rolls-Royce jak i nasza firma są unikalne.”

Źródło: Rolls-Royce