Rolls-Royce – klienci marki w 2020 roku szukali radości w nowoczesnych rozwiązaniach Bespoke

Zamówienia pięknych modeli w wersji Bespoke potwierdzają status marki Rolls-Royce jako wiodącego producenta dóbr luksusowych na świecie w 2020 roku. Nie widziany wcześniej poziom artyzmu w wykończeniu pojedynczych egzemplarzy. Mierzący się z wyzwaniami roku 2020 klienci marki angażowali swój czas i kreatywność w tworzenie unikalnych, ponadczasowych projektów.

W czasie lockdownu projektanci czerpali inspiracje z architektury, natury i mocnych faktur najbliższego otoczenia.

„W 2020 roku zespół Bespoke Collective wspiął się na jeszcze wyższy poziom doskonałości. Fakt, że wydarzyło się to w tak trudnym momencie, w obliczu licznych ograniczeń i wyzwań, czyni to osiągnięcie jeszcze bardziej imponującym. Nigdy wcześniej w zamówieniach Bespoke nie widzieliśmy takiej dbałości o detal. Pokazuje to, że klienci marki Rolls-Royce szukali radości i ukojenia w kreatywności, zamawiając przemyślane, introspektywne obiekty luksusowe, które wytrzymają próbę lat i staną się przejmującymi obrazami swoich czasów. Z dumą mogę powiedzieć, że – w czasach, w których nasza branża boryka się z powszechnymi cięciami – dzięki ciężkiej pracy udało nam się zachować wszystkie miejsca pracy. Opieka nad naszymi utalentowanymi pracownikami pokazuje, jak ważne jest nasze podejście do rzemiosła. Chronimy ich umiejętności i chcemy je zachować dla przyszłych pokoleń”. – powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive, Rolls-Royce Motor Cars.

W niezwykłym dla wielu roku 2020, Rolls-Royce Bespoke Collective – zespół inżynierów, projektantów i rzemieślników pracujący w siedzibie marki (Home of Rolls-Royce) w Goodwood – tchnął życie w niezwykłe wizje klientów z całego świata, wynosząc je na najwyższe poziomy kreatywności, rzemiosła i wyobraźni. Niemal każdy samochód wyprodukowany przez Rolls-Royce’a w 2020 roku przeszedł przez ręce zespołu Bespoke. To niezwykłe osiągnięcie, biorąc pod uwagę jak pełne wyzwań było ostatnie 12 miesięcy.

Rolls-Royce – podpowiedzi do tajemniczego kodu kolekcji Wraith Kryptos

Po wybuchu pandemii zarówno projektanci, jak i klienci marki, zostali „skazani” na względne bezpieczeństwo swoich domów. Wyjątkowy, bardzo osobisty związek zespołu Bespoke z klientami nie zmienił się.Sytuacja doprowadziła natomiast do zmiany źródła inspiracji: z podróży i związanych z nimi luksusowych pamiątek na charakterystyczne dla najbliższego otoczenia tekstury, szczegóły architektoniczne, a nawet ulotne chwile spokoju, które można odnaleźć w najbliższym otoczeniu.

Co warte uwagi – zespół Bespoke osiągnął w 2020 roku swój najlepszy do tej pory wynik. Mierząc się z wyzwaniami tego trudnego roku, klienci szukali spokoju i ukojenia w kreatywnych przedsięwzięciach. Dla wielu z nich była to właśnie współpraca z ekipą Bespoke. To w nią zaangażowali nadwyżki swojego czasu – odkryte często na nowo z powodu lockdownu – by stworzyć unikalne, często introspektywne i ponadczasowe projekty, które jak najlepiej odzwierciedlają te ważne ze względów historycznych i osobistych czasy. W porównaniu z rokiem 2019 zamówienia samochodów indywidualizowanych przez zespół Bespoke zanotowały znaczny wzrost. Wiele z tych projektów polegało na personalizacji pojazdów, niejako we wplataniu w ich strukturę własnego „ja” klientów. Powstało w ten sposób wiele egzemplarzy o niezwykłym ładunku sentymentalnym.

Poniżej prezentujemy wycinek z kolekcji najlepszych realizacji zespołu Bespoke ukończonych w 2020 roku.

DUSK IN TOKYO

Kanwa: Phantom, Wraith, Dawn, Cullinan | Medium: lakier

Kolekcja Dusk in Tokyo,w skład której wchodzą modele Phantom, Wraith, Dawn i Cullinan, za kontrapunkt przyjęła stolicę Japonii. Lakierowi w wielu odcieniach bieli, któremu nadano nazwę odimienia kolekcji, nawiązuje do skąpanych w ciepłym świetle wczesnego wieczoru wieżowców zbudowanych z betonu i szkła, tak charakterystycznych dla tej nadbrzeżnej metropolii. Refrakcyjny lakier, zawierający płatki aluminium i miki, pokazuje swoje subtelne tony w przyciemnionym świetle.

Przerywnikiem we wnętrzu stworzonym w kolorze Black Leathersą osłony głośników systemu Bespoke Audio w kolorze Rose Gold, a w Phantomie także obudowa zegarka umieszczonego w przednim panelu. Całość ma nawiązywać do kontrastu, jaki tworzą długie, ciemne cienie wysokich budynków z odbłyskami tworzonymi na szkle przez ostatnie promienie słońca.

Przez przemianę dnia w noc prowadzi Spirit of Ecstasy. Figurka po raz pierwszy w Japonii wystąpiła w kolorze Rose Gold, który ma przywodzić na myśl kolorystykę zachodu słońca.

PHANTOM „IRIDESCENT OPULENCE”

KANWA: PHANTOM MEDIUM: GALERIA

Hermetycznie zamknięta powierzchnia części deski rozdzielczej Phantoma nazwana “Galerią” umożliwia umieszczenie w niej materiałów pochodzenia naturalnego w sposób, w jaki dotychczas nie było to możliwe w samochodzie. W 2020 roku w samochodzie Phantom „Iridescent Opulence” wykorzystano tę możliwość, by wznieść się na wyżyny kreatywności.

Opcja umieszczania w Phantomie prawdziwie unikalnych dzieł sztuki, zadebiutowała jako koncept w 2017 roku. Praca zatytułowana „Iridescent Opulence” trafiła do opisywanego egzemplarza dzięki współpracy zespołu Bespoke ze szwajcarskimi specjalistami od materiałów Nature Squared. Powstała w ten sposób inspirowana naturą galeria mieszcząca ponad 3000 pozyskanych w zrównoważony sposób, mieniących się ptasich piór. Każde z nich zostało ukształtowane tak, aby uwydatnić jego blask oraz bogatą paletę odcieni i ręcznie naszyte na materiał z otwartymi porami tworząc układ emanujący od połyskującej, mieniącej się masy perłowej i zabudowując przestrzeń dookoła zegara umieszczonego w centrum Galerii. Wnętrze jest wykończone haftem pomiędzy tylnymi fotelami i srebrnymi intarsjami na stoliczkach piknikowych.

STEED PHANTOMEXTENDED

KANWA: PHANTOMEXTENDEDMEDIUM: HAFT

Wnętrza tylnych drzwi tego eleganckiego Phantoma Extended zdobi kunsztowny haft przedstawiający ogiera. Haft z rumakiem wyrażający siłę i niesłabnący entuzjazm dla postępu powstał na podstawie szkicu pokazanego członkom kolektywu Bespoke przez chińskiego klienta, który miał bardzo sprecyzowaną wizję.

BARWNA TRYLOGIA NEON NIGHTS”

KANWA: DAWN, WRAITH, CULLINAN MEDIUM: PALETA KOLORÓW BESPOKE

Rolls-Royce Bespoke Collective stworzył nową, dynamiczną paletę kolorystyczną nazwaną “Neon Nights” dla limitowanej kolekcji samochodów – zaledwie czterech w każdym z kolorów. Trzy jasne odcienie – każdy inspirowany światem natury – to Lime Rock Green, niemal jaskrawy odcień australijskiej zielonej żaby drzewnej, Eagle Rock Red naśladuje barwę kwiatu ‘Ōhi‘alehua, wiecznie zielonego drzewa występującego na Hawajach, oraz Mirabeau Blue, dla którego inspiracją stał się Rhetusperiander, egzotyczny motyl ze Środkowej i Południowej Ameryki.

 WRAITHINSPIRED BY EARTH”

KANWA: WRAITH MEDIUM: HAFT, MALOWANIE AEROGRAFEM

Symbolika Wraitha inspirowanego Ziemią pochodzi z Układu Słonecznego, w tym także naszej planety, ale widzianej z kosmosu. Karoseria w kolorze Royal Blue odzwierciedla wodę, która pokrywa 75 proc. globu, zaś malunek aerografem na masce samochodu przedstawia satelitarny widok Bliskiego Wschodu i Emiratami Arabskimi w jego centrum. W malowanej ręcznie linii coachline w kolorze Emerald Green pojawia się grafika słońca oraz ośmiu planet Układu Słonecznego.

Fotele są wykonane z miękkiej skóry, która ma naśladować piaski pustyni znajdujących się w Emiratach. Akcenty w kolorach Navy i Cobalto Blue nawiązują do jezior i rzek, zaś lamówka w kolorze Emerald Green symbolizuje naturę w każdej formie. W przestrzeni pomiędzy tylnymi fotelami umieszczono haft­­ przedstawiający chmury precyzyjnie odwzorowane dzięki technologii Photoflash. Deska rozdzielcza jest ozdobiona umiejętnie wykonanym przy pomocy aerografu odwzorowaniem satelitarnego zdjęcia Bliskiego Wschodu. Podświetlana podsufitka – Bespoke Starlight Headliner – ma haft ilustrujący planety Układu Słonecznego, ze słońcem w centrum. Inne detale stworzone w ramach Bespoke to listewki progowe, zegar umieszczony na metalu o promienistej teksturze oraz intarsje ukazujące planety w srebrze, a Ziemię w złocie.

KOLEKCJA WRAITH KRYPTOS

KANWA: WRAITH MEDIUM: PERSONALIZOWANE DETALE

Kolekcję Wraith Kryptos zdobi szyfr ujawniający się w detalach Bespoke stworzonych specjalnie dla tych samochodów. W ramach kolekcji limitowanej do 50 egzemplarzy, klienci są zachęcani do odkodowania wiadomości ukrytej w elementach umieszczonych na zewnątrz i wewnątrz samochodu.

Pokryty zieloną emalią grawer na figurce Spirit of Ecstasy zawiera słowo KRYPTOS zapisane kodem. Te siedem zaszyfrowanych liter wraz z przekładem podwójnego R wyhaftowanego na zagłówkach, pomoże klientom w ich podróży do rozwiązania zagadki, której kolejnym krokiem jest złamanie kodu literowego znajdującego się na metalowej, sitodrukowanej desce rozdzielczej.

 Stworzony dla kolekcji odcień lakieru zawiera w sobie jednolity kolor bazowy z niebieskimi i zielonymi płatkami miki. Wewnątrz skóra w odcieniu Bespoke Kryptos Green została zestawiona z kolorem Selby Grey lub Anthracite. Pięknie wykonana, dwukolorowa podświetlana podsufitka przedstawia motyw inspirowany przepływem informacji, podkreślany przez podświetlane kieszenie drzwi.

 PODŚWIETLANA DESKA ROZDZIELCZA MODELU GHOST

KANWA: GHOST MEDIUM: LEDyoraz perforacje wytrawione laserem

Innowacyjna podświetlana deska rozdzielcza w nowym modelu Rolls-Royce Ghost miała swoją premierę po dwóch latach i 10 tys. godzin prac zespołu Bespoke. 850 gwiazd nawiązuje do elegancji rozświetlonej podsufitki Starlight Headliner.

Charakteru autentycznego luksusu nadaje desce rozdzielczej oświetlenie przy użyciu 152 żarówek LEDoraz 90 tys. kropek uważnie wydrążonych laserem na jej powierzchni. Kolor podświetlenia jest z wielką dokładnością dobrany do kolorystyki zegarka i instrumentów na desce rozdzielczej, co tworzy mieniący się efekt wizualny, gdy przesuwamy po niej wzrokiem. Wysiłki inżynierów, którzy użyli aż trzech warstw kompozytu, sprawiłyże „Illuminated Fascia” jest zupełnie niewidoczna, jeżeli nie jest włączona.

PHANTOM MAHLANGU

KANWA: PHANTOM MEDIUM: MALOWANA GALERIA

Dla klienta z RPA Galeria obecna w modelu Rolls-Royce Phantom stworzyła unikalną możliwość wystawienia bardzo osobistego dzieła stworzonego przez uznaną na świecie południowoafrykańską artystkę, Dr Esther Mahlangu. Dr Mahlangu, pochodząca z regionu Ndebele, posiada w Afryce status ikony i była pierwszą artystką, która stworzyła dzieło w ten sposób, zaś samochód na jej cześć został nazwany Phantom Mahlangu.

Unikalne dzieło umieszczone w centralnym punkcie wnętrza Phantoma jest wyjątkowym wyrazem współczesnej sztuki afrykańskiej. Dzieła 85-letniej artystki, znane z geometrycznych abstrakcyjnych obrazów i murali w żywych kolorach, można znaleźć w najlepszych muzeach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Na cześć tego wyjątkowego zamówienia Rolls-Royce wyprodukował również film pokazujący prace i dziedzictwo Esther Mahlangu.

KOLEKCJA CULLINAN SPIRIT OF RUSSIA

KANWA: CULLINAN MEDIUM: LAKIER, ROZŚWIETLANA PODSUFITKA, HAFT

Cullinan stał się idealną kanwą dla stworzenia czterech zindywidualizowanych zamówień Bespoke dedykowanych legendarnym rosyjskim górom: Elbrusowi, Krasnej Poljanie, Złotym Górom oraz Kluczewskiej Sopce.

Inspiracją dla odcieni wykorzystanych na karoseriach lakierów Iced Black Diamond, Iced Gunmetal Steel, Midnight Sapphire Blue oraz Premiere Silver są mroźne szczyty. Uzupełniają je detale z ciemnego chromu. Wewnątrz, na podświetlanej podsufitce, została odwzorowana mapa Rosji, zaś haft szczytów górskich zdobi zagłówki w samochodach. Grawerowane tabliczki na progach noszą nazwę regionu górskiego, który zainspirował projekt samochodu, oraz wysokość najwyższego szczytu.

KOLEKCJA DAWN SILVER BULLET

KANWA: DAWN MEDIUM: AERO COWLING

Kolekcja Dawn Silver Bullet zadaje szyku z pokrywami tylnych siedzeń Aero Cowling oraz ultra-metalicznym lakierem Brewster Silver będąc niezwykłym ukłonem w stronę fantastycznych samochodów testowych Rolls-Royce’a z dawnych czasów.

Czteroosobowy kabriolet Rolls-Royce’a,dzięki zamontowaniu zawadiackich pokryw Aero Cowling,zmienia się w dwuosobowego roadstera wykończonego piaskowanym tytanem, co wzmocniło poczucie prędkości i przeznaczenia kolekcjonerskich egzemplarzy. Edycja limitowana jest do 50 sztuk.

KOLEKCJA SPORTIVE

KANWA: BLACK BADGEMEDIUM: KOLOR

Kolekcja dwóch egzemplarzy Dawn Black Badge oraz dziewięciu Wraith Black Badge została zamówiona do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzięki połączeniu odważnej kolorystyki oraz włókna technicznego,kolekcja Sportive uosabia ekspresyjną i odważną naturę Black Badge.

Innowacją po raz pierwszy zastosowaną w Rolls-Royce jest deska rozdzielcza z włókna technicznego spleciona z barwną falą, która współgra z zestawem żywych kolorów karoserii. W ręcznie malowanych liniach coachline wykorzystany jest motyw nawiązujący do sportu, wyściółka kieszeni drzwi jest wykonana z plecionej skóry, zaś grawerowane obudowy głośników dodatkowo wzmacniają dynamiczny charakter kolekcji.

PHANTOM W KOLORACH ARCTIC WHITE ORAZ HOTSPUR RED

KANWA: PHANTOMMEDIUM: KOLOR

Phantom zamówiony przez kolekcjonera Rolls-Royce’ów z Teksasu został pomalowany lakierem Arctic White, który zdobi podwójna linia na karoserii w kolorze Hotspur Red oraz podwójny prążek w tym samym kolorze na felgach, co zapowiada odważny zestaw kolorystyczny we wnętrzu.

We wnętrzu obecność czerwieni Hotspur Red zapiera dech w piersiach, jako że każda powierzchnia – począwszy od dywaników z owczej skóry, zasłonek, a nawet wnętrza bagażnika – została wykończona w tym żywym kolorze. Galerię zdobi praca „Lakeshore Aurora”, którą zaprojektował Rolls-Royce Bespoke Collective.

Źródło: Rolls-Royce / Auto Fus