Nowy PEUGEOT e-EXPERT – NEXT GEN e-VAN – w polskiej ofercie

Na fali sukcesu handlowego, z ponad 195 000 pojazdami wyprodukowanymi od momentu wprowadzenia na rynek w 2016 roku, PEUGEOT Expert oferuje teraz w segmencie kompaktowych furgonetek nową gamę aut z silnikiem w 100% elektrycznym.

„PEUGEOT e-Expert jest doskonałym przykładem strategii marki „Power Of Choice” zakładającej wybór rodzaju napędu – spalinowego lub elektrycznego – bez kompromisu jeśli chodzi o funkcjonalność i styl. Model ten zachowuje wszystkie cechy wersji z klasycznym napędem, a więc komfort podróżowania, zaawansowaną technologię, wyrazisty styl, różnego rodzaju udogodnienia pomagające w codziennej pracy oraz dużą przestrzeń ładunkową, oferując dodatkowo zerową emisję. To nowa jakość w segmencie furgonetek potwierdzona prestiżowym tytułem International Van of The Year 2021 (Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku 2021), który został przyznany PEUGEOT e-Expertowi. Cieszę się, że oferta marki PEUGEOT, w bardzo konkurencyjnym na rynku polskim segmencie samochodów dostawczych, wzbogaciła się o ten wyjątkowy model”. – powiedział Paweł GAWRYLUK, dyrektor marki PEUGEOT w Polsce.

Pełna e-wolucja rynku

Segment kompaktowych samochodów dostawczych w Europie to ponad 750 000 pojazdów rocznie, w którym PEUGEOT Expert, od momentu wprowadzenia na rynek w 2016 roku, konsekwentnie zwiększa swoje udziały rynkowe.

Niedawno zmodernizowany do standardów Euro 6D, z gamą dostosowaną do specyficznych zastosowań profesjonalnych, PEUGEOT Expert jest obecnie dostępny również w wersji w 100% elektrycznej pod nazwą PEUGEOT e-Expert.

Marka PEUGEOT otwiera studio PEUGEOT Design Lab w São Paulo

Biorąc pod uwagę fakt, że prawie 80% kierowców pojazdów użytkowych przejeżdża średnio mniej niż 200 km dziennie, elektryczna wersja PEUGEOT Experta jest oczywistym wyborem, zwłaszcza w kontekście coraz większego zwracania uwagi firm na aspekt ekologiczny ich działalności. Nowa wersja zachowała zalety PEUGEOT Experta, w tym wersję Compact, która jest wyjątkowa w tym segmencie i nadaje się szczególnie na wąskie ulice i do zatłoczonych centrów miast.

PEUGEOT e-Expert jest w stanie zaspokoić zróżnicowane potrzeby wszystkich typów odbiorców:
– rzemieślników (hydraulików, elektryków, kwiaciarzy, itp.) – jako prawdziwy partner na co dzień,
– firm dbających o wizerunek marki odpowiedzialnej ekologicznie (dostawy),
– administracji (szpitali, gmin, itp.) poszukujących pojazdu o zerowej emisji do transportu towarów pomiędzy oddziałami.

Dla bardziej nietypowych zastosowań możliwa jest zabudowa przez specjalistyczne firmy adaptacyjne, w szczególności w oparciu o wersję Platforma (np.: komora chłodnicza, podnośnik koszowy, itp.).

Mocny i wyróżniający się styl –NextGen e-Van firmy PEUGEOT

Wierny strategii marki„Power Of Choice”, nowy PEUGEOT e-Expert zachowuje muskularny styl wersji spalinowych, uzupełniony o kilka charakterystycznych cech.

Na zewnątrz:

 • połyskujące logo lwa z kolorowymi akcentami, które zmienia odcień w zależności od kąta patrzenia, z przodu i z tyłu pojazdu, dostępne z opcją pakiet Look,
 • gniazdo ładowania na lewym przednim błotniku,
 • dodatkowy grill w przednim zderzaku,
 • emblemat “e-Ekspert” z tyłu.

Wewnątrz:

 • zestaw analogowych wskaźników z kolorowym wyświetlaczem dostosowanych do obsługi pojazdu elektrycznego,
 • specjalna grafika na centralnym ekranie dotykowym w nawigacji TomTom Traffic 3D, która pokazuje dostępne punkty ładowania oraz pozostały zasięg w zależności od stopnia naładowania akumulatora,
 • nowy przełącznik”e-Toggle” sterujący przekładnią automatyczną,
 • przełącznik wyboru trybu jazdy: Eco, Normal lub Power,
 • elektryczny hamulec postojowy.

Pełna e-wolucja kokpitu

Z punktu widzenia kierowcy, konsola środkowa została tak zaprojektowana, aby pomieścić:

 • nowe sterowanie skrzynią biegów typu “e-Toggle” – ergonomiczne i idealnie zintegrowane – pozwalające wybierać funkcje Park/Reverse/Neutral/Drive oraz Break,
 • przełącznik wyboru trzech trybów jazdy,
 • górny schowek.

Nowy PEUGEOT e-Expert oferuje trzy tryby jazdy wybierane specjalnym przełącznikiem:

 • Eco (60 kW, 190 Nm): maksymalizuje zasięg,
 • Normal (80 kW, 210 Nm): optymalny podczas codziennego użytku,
 • Power (100 kW, 260 Nm): optymalizuje wydajność podczas transportu ciężkich ładunków.

Funkcja „Brake” ma dwa tryby hamowania silnikiem umożliwiające ładowanie akumulatora podczas zwalniania:

 • umiarkowany – zapewniający doznania zbliżone do jazdy samochodem z silnikiem spalinowym,
 • wzmocniony – (dostępny po wybraniu sterownikiem skrzyni biegów pozycji B hamulca) zapewniający zwiększone hamowanie silnikiem, kontrolowane pedałem gazu.

Wszystkie wersje nowego PEUGEOT e-Experta są wyposażone w elektryczny hamulec postojowy, co jest nowością w tym modelu. Zautomatyzowana obsługa hamulca nie tylko zwiększa ilość miejsca na podłodze, ale także zapewnia komfort i spokój podczas codziennej jazdy. Dodatkowo na obudowie dźwigni elektrycznego hamulca postojowego zamontowana jest boczna siatka na drobne przedmioty.

Zestaw zegarów przekazuje wszystkie informacje niezbędne do prawidłowej obsługi pojazdu elektrycznego:

 • zużycie energii do napędu pojazdu (ECO – optymalizacja energii lub POWER – moc maksymalna) lub stopień odzyskiwania energii (CHARGE),
 • zużycie energii przez urządzenia zapewniające komfort cieplny (ogrzewanie, klimatyzacja),
 • poziom naładowania akumulatora,
 • widoczne na kolorowym wyświetlaczu informacje o przepływie energii, ładowaniu (bieżącym lub zaprogramowanym na później), pozostałym zasięgu oraz dane z komputera pokładowego.

W środkowej części deski rozdzielczej znajduje się ekran dotykowy z nawigacją 3D połączony z usługą TomTom Traffic, na którym za pomocą specjalnego przycisku można przejść do menu “Electric” i wybrać jedną z następujących funkcji:

 • “Flow”, aby wyświetlić przepływ energii w czasie rzeczywistym,
 • “Statystyki”, aby wyświetlić statystyki zużycia,
 • “Ładowanie”, które pozwala na zaprogramowanie ładowania.

Ponadto można przeglądać punkty ładowania dostępne w ramach pozostałego zasięgu wraz z odległościami,a także ustawić czas wstępnego ogrzewania lub chłodzenia przedziału pasażerskiego.

W 100% elektryczna technologia i wydajność Next Gen e-Van

Bazując na platformie modułowej EMP2 (Efficient Modular Platform)dostosowanej do różnych rodzajów napędu, PEUGEOT e-Expert oferuje w 100% elektryczny silnik o maksymalnej mocy 100 kW i maksymalnym momencie obrotowym 260 Nm, dostępnym od momentu rozruchu, zapewniającym natychmiastową reakcję na pedał gazu, bez wibracji, hałasu, konieczności zmiany biegów, zapachu spalin i oczywiście bez emisji CO2.

Elektryczny układ napędowy jest zbliżony do stosowanego w nowym PEUGEOT e-208 i nowym PEUGEOT e-2008. Wprowadzono zmiany w skrzyni biegów, która ma krótsze przełożenia, aby sprostać większym obciążeniom właściwym dla pojazdów użytkowych.

Osiągi (w trybie POWER) są następujące (dane wg homologacji):

 • prędkość maksymalna wynosi 130 km/h
 • przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 13,1 s
 • 1000 m ze startu zatrzymanego w 35,8 s
 • przyspieszenie od 80 do 120 km/h w 12,1 s

Nowy PEUGEOT e-Expert jest pierwszym elektrycznym pojazdem PEUGEOT, który oferuje dwa poziomy zasięgu.Sposób użytkowania determinuje wybór zasięgu – pojemność akumulatorów litowo-jonowych wynosi odpowiednio 50 kWhlub75 kWh.

Wersje (Compact, Standard i Long) dostępne z akumulatorem o pojemności 50 kWh mają zasięg do 230 km zgodnie z protokołem WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedures).

Wersje Standard i Long mogą być wyposażone w akumulator o pojemności 75 kWh, który zapewnia zasięg do 330 km zgodnie z WLTP.

W połączeniu z systemem wymiany ciepła w kabinie pasażerskiej, układ chłodzenia akumulatora zapewnia szybkie ładowanie, optymalizację zasięgu i wydłużenie okresu eksploatacji.

Dostępne są dwa typy ładowarek pokładowych, dostosowane do wszystkich zastosowań i wszystkich rodzajów ładowania, z jednofazową ładowarką 7,4 kW w standardzie i opcjonalną trójfazową ładowarką 11 kW.

Tryby ładowania są elastyczne i dostosowane do różnych sytuacji. Możliwe są następujące rodzaje ładowania:

 • ze standardowego gniazda (8A): do pełnego naładowania w ciągu 31h (akumulator 50 kWh) lub 47h (akumulator 75 kWh),
 • ze wzmocnionego gniazda (16A): do pełnego naładowania w 15h (akumulator 50 kWh) lub 23h (akumulator 75 kWh),
 • z urządzenia Wallboxo mocy 7,4 kW: pełne naładowanie w 7h30 min (akumulator 50 kWh) lub 11h20 min (akumulator 75kWh) za pomocą jednofazowej (7,4 kW) ładowarki pokładowej,
 • z urządzenia Wallbox o mocy11 kW: pełne naładowanie w 5h (akumulator 50 kWh) lub 7h30 min (akumulator 75kWh) za pomocą trójfazowej (11 kW) ładowarki pokładowej,
 • z publicznej stacji szybkiego ładowania: układ chłodzenia akumulatora pozwala na użycie ładowarek o mocy 100 kW i naładowanie akumulatora do 80%pojemności w 30 min (akumulator 50 kWh) lub w 45 min (akumulator 75 kWh).

Nowy PEUGEOT e-Expert oferuje możliwość zaprogramowania ładowania– z ekranu Peugeot Connect Nav lub z aplikacji MyPeugeot® dla smartfonów (w zależności od wersji). System ten umożliwia również zdalne rozpoczęcie lub przerwanie ładowania w dowolnym momencie oraz sprawdzenie stanu naładowania.

Nowy PEUGEOT e-Expert zapewnia pasażerom najwyższy poziom komfortu cieplnego dzięki:

 • rezystorowi grzewczemu o dużej mocy (5 kW),
 • podgrzewanym siedzeniom (w zależności od wersji),
 • wstępnemu ogrzaniu lub schłodzeniu kabiny programowanemu za pomocą ekranu dotykowego (w zależności od wersji) lub zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie MyPeugeot® (w zależności od wersji). Poza komfortem, funkcja ta, po podłączeniu pojazdu, optymalizuje zasięg (szybsze osiągnięcie temperatury zadanej podczas fazy rozruchu) i pozwala na szybsze osiągnięcie optymalnej temperatury pracy akumulatora.

Eko-system PEUGEOT

Aby wesprzeć swoich klientów w transformacji energetycznej, marka PEUGEOT wprowadza na rynek szereg usług opartych na trzech filarach:

 • Easy-Charge,lub jak ułatwić klientom dostęp do różnych form i możliwości ładowania akumulatorów:
  • oferta ładowania w domu lub w biurze obejmuje szeroką gamę urządzeń (wzmocnione gniazdko, Wallbox, Smart Wallbox…), diagnozowanie niezbędnej instalacji elektrycznej, wybór optymalnego rozwiązania do ładowania akumulatora oraz finalną instalację,
  • oferta ładowania w stacjach publicznych za pośrednictwem usług Free2Move, w tym karta doładowania umożliwiająca dostęp do sieci ponad220 000 stacji w Europie: wstępny wybór stacji w zależności od odległości, prędkości i ceny doładowania –system nawigacji online prowadzi kierowcę do wybranej stacji ładowania(usługa jeszcze niedostępna w Polsce).
 • Easy-Move (usługa jeszcze niedostępna w Polsce), czyli jak zapewnić klientom mobilność w każdych okolicznościach:
  • Planer podróży: narzędzie do planowania i organizowania dłuższych podróży za pomocą aplikacji na smartfony Free2Move Services oferujące optymalizację trasy z uwzględnieniem dostępnego zasięgu i lokalizacji punktów ładowania na drodze; możliwość wysłania trasy do systemu Peugeot Connect Nav pozwala na dotarcie do celu z wykorzystaniem nawigacji pokładowej,
  • Mobility Pass: usługa rozszerzonej i gwarantowanej mobilności wliczona w ratę wynajmu samochodu. Pozwala na wynajęcie samochodu w każdej chwili, zależnie od potrzeb.
 • Spokój, czyli jak wspierać klientów na etapie odkrywania elektromobilności i pozwolić im w pełni cieszyć się swoim samochodem:
  • nowe symulatory i narzędzia cyfrowe, dostępne na stronach internetowych marki PEUGEOT, pomagają w lepszym poznaniu napędu elektrycznego,
  • odpowiednio dostosowane umowy serwisowe oraz pomoc drogowa mogą być wliczone w ofertę finansowania, aby klient mógł bezstresowo korzystać z samochodu,
  • certyfikat stanu akumulatora, aby ułatwić odsprzedaż samochodu z zagwarantowanym poziomem pojemności akumulatora,
  • akumulator ma gwarancję zachowania przynajmniej 70% pojemności przez 8 lat lub 160 000 km.

Nowy PEUGEOT e-Expert jest dostępny w tych samych wersjach co odmiana spalinowa, aby spełnić różne wymagania klientów:

 • Furgon (trzy długości: Compact 4,6m, Standard 4,95m i Long 5,30m),
 • Furgon brygadowy (5 lub 6 miejsc siedzących, stałych lub składanych, Standard lub Long),
 • Platforma (do zabudowy nadwozia, długość Standard).

Modułowość nadal wyznacza standard w segmencie – trzymiejscowa ławka Modu Work, specjalny otwór w przegrodzie i składane siedzisko boczne pozwalają na zmianę konfiguracji kabiny:

 • trzy miejsca siedzące w przednim rzędzie; ta praktyczna cecha jest bardzo ceniona przez przedsiębiorców, którzy mogą dzięki niej optymalizować przejazdy transportując pracowników, narzędzia i sprzęt z jednego miejsca pracy do drugiego,
 • po złożeniu bocznego fotela pasażera do pozycji pionowej otrzymujemy płaską podłogę o zwiększonej długości użytkowej 1,16 m lub dodatkowej kubaturze z przodu i nadal możemy przewozić dwie osoby na pokładzie,
 • prawdziwe biuro na kółkach: po opuszczeniu środkowego podłokietnika otrzymuje się funkcjonalną, regulowaną podkładkę do pisania,
 • schowek pod centralnym siedzeniem.

Dopuszczalna masa przyczepy nie uległa zmianie, z możliwością holowania ładunku do 1000 kg.

Powierzchnia ładunkowa jest dokładnie taka sama jak w przypadku wersji spalinowych, a ładowność – dostosowana do silnika w 100% elektrycznego – wynosi do 1275 kg.

Nowy PEUGEOT e-Expert stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby klientów i jest dostępny w wersjach z wykończeniem PRO i PREMIUM oraz w odmianach “ready to go” ASPHALT (dla podróżujących na dłuższych dystansach) i URBAN (do użytku miejskiego).

Dla użytkowników wersji z napędem w 100% elektrycznym dostępne są następujące technologie i asystenci kierowcy gwarantujący bezpieczeństwo i komfort:

 • bezdotykowe otwieranie przesuwnych drzwi bocznych,
 • bezkluczykowy dostęp i uruchomianie,
 • wyświetlanie informacji w polu widzenia kierowcy,
 • Grip Control,
 • wspomaganie ruszania na wzniesieniu,
 • kamera cofania Visiopark 1,
 • aktywny regulator prędkości,
 • alarm niezamierzonego przekroczenia linii,
 • system ostrzegania przed kolizją,
 • system Active Safety Brake,
 • system wykrywania zmęczenia kierowcy,
 • automatyczne przełączanie świateł mijania i drogowych,
 • system monitorowania ograniczeń prędkości,
 • rozszerzony system rozpoznawania znaków drogowych (stop, zakaz wjazdu),
 • monitor martwego pola.

 Nowy PEUGEOT e-Expert jest produkowany we Francji w fabryce koło Valenciennes.

Źródło: PEUGEOT