Skoda Auto – 100 lat modeli kombi

Wśród rodzinnych samochodów od dekad dużą popularnością cieszą się modele kombi. Skoda należy do producentów, które mają takie modele od 100 lat, a w aktualnej ofercie są to: Superb Combi, Octavia Combi i Fabia Combi.

Za pierwszy model kombi legendarnej czeskiej marki uważany jest Laurin&Klement 110 z połowy lat dwudziestych minionego stulecia. Miał on już na masce logo Skody. Pojazd miał zdejmowaną tylną część karoserii, co umożliwiło szybkie przystosowania auta do przewozu pasażerów lub towarów.

W latach trzydziestych XX wieku wersja kombi była dostępna w ofercie Skody Popular. Wykonano je na zamówienie spółek Meinl i Bata.

W okresie po zakończeniu II wojny światowej dużą popularność zdobyły modele użytkowe Skoda 1101 i 1102 STW. Także zmodernizowana Skoda 1200/1201 była już dostępna tylko w wersjach użytkowych.

Naturalnym kontynuatorem wersji kombi stała się Octavia Combi, która po raz pierwszy zaprezentowana została w 1960 roku. Produkowano tylko wersję trzydrzwiową z dzielonymi drzwiami bagażnika. Ta wersja cieszyła się dużym zainteresowaniem poza krajem produkcji i stała się doskonałym towarem eksportowym. W 1966 roku na eksport trafiło ponad 72 proc. wyprodukowanych egzemplarzy. Model ten montowano także w Chile.

Wraz z nadejściem Skody 1000/1100 MB oraz umieszczeniem jednostki napędowej w tylnej części pojazdu, zrezygnowano z kontynuowania produkcji kombi. Podczas jazd testowych nie sprawdziły się prototypy i szybko projekt zamknięto. Dwa lata dłużej produkowano Skodę 1202, którą sukcesywnie zastępowano modelem 1203.

Warto dodać, iż pierwsza powojenna Skoda Octavia Combi przetrwała w produkcji aż do 1971 roku, a więc do momentu, gdy model 1000/1100 MB zastępowany był Skodą 100.

Po wieloletniej przerwie w produkcji kombi, pierwszym tego typu modelem została Skoda Forman, która trafiła do produkcji w 1990 roku. Model ten powstał na bazie rewolucyjnego w owych czasach Favorita.

Skoda Auto przypomina 125 lat od swojego powstania

Równocześnie podejmowano próby z projektem Skoda 720. Było to auto klasy średniej, napędzane silnikiem benzynowym o pojemności skokowej 1.5 l. Pierwsza wersja nadwozia powstała w Mlada Boleslav, ale ostateczną wersję przygotował ItalDesign. Także tego projektu nie udało się wdrożyć do produkcji seryjnej.

Kombi było także częścią międzynarodowego projektu Skoda 760, który miał być wykorzystywany przez enerdowskie modele Wartburg P760 i Trabant P760. Designem zajął się również ItalDesign. Także ten projekt upadł.

Kluczowym modelem okazał się Forman, który ożywił ideę kombi w Skodzie. Od momentu pojawianie się tego modelu, także kolejne z logo Skody otrzymały takie wersje. Kolejno były to: Skoda Felicia Combi, Octavia Combi, Fabia Combi i Superb Combi.

Obecnie Skoda Auto ma w swojej ofercie trzy modele kombi i ze względu na ich powodzenie, także planuje nową generację nowej Fabii w takiej wersji nadwozia. Premiera zapowiadana jest na 2022 rok.