Fiat 600 – ostatni model, który motoryzował świat został wyprodukowany 35 lat temu w Jugosławii

Nikt nie ma wątpliwości, że Fiat 600 miał duży udział w upowszechnianiu masowej motoryzacji w wielu krajach. Były to przede wszystkim Włochy, ale także kraje Ameryki Południowej czy była Jugosławia. Ostatni egzemplarz zjechał z taśmy 18 listopada 1985 roku w Kragujevacu (Zastava).  

Dwudrzwiowe małe auto Fiata dla czterech dorosłych osób z silnikiem umieszczonym z tyłu i napędem tylnej osi nie było jedynym przedstawicielem powojennej złotej ery motoryzacji. Miało mocnych konkurentów jak m.in. Renault 4, Citroën 2CV i przede wszystkim Volkswagen Garbus. Wszystkie produkowane były przez dekady.

We Włoszech Fiat 600 produkowany był przez 15 lat, a bramy turyńskiej fabryki opuściło ponad 2,7 mln egzemplarzy. Kolejne setki tysięcy powstały w innych krajach. Ten model produkowało NSU/Neckar w Niemczech, argentyński przedstawiciel Fiata i hiszpański SEAT.

Fiat Panda – życzenia urodzinowe dla modelu, który od 40 lat wyjątkowy, wszechstronny i funkcjonalny

Fiat 600 trafił także do byłej Jugosławii, gdzie w ramach współpracy z Fiatem montowano pierwotnie krótkie serie Fiata 1100 i Fiata 1400. Jednak mały Fiat 600 był dla tego kraju na rozwój taniej motoryzacji. Pierwszych 25 egzemplarzy zmontowano ręcznie przed końcem 1955 roku, by w kolejnych latach produkować to auto masowo z udziałem komponentów dostarczanych przez regionalnych dostawców. Fabryka Crvena Zastava w Kragujevacu dzięki współpracy z Fiatem mogła się rozwijać.

Produkcja seryjna Zastavy 750, która była jugosłowiańską wersją Fiata 600D i miała większy silnik o pojemności skokowej 767 cm3, rozpoczęła się w Kragujevacu w 1962 roku i była kontynuowana przez 25 lat. Auto w tym czasie się zmieniało, było modernizowane z wykorzystaniem komponentów z Fiata 126, a w 1980 roku program poszerzono o Zastavę 850, która miała pod maską silnik z Fiata 850. Natomiast ostatni wyprodukowany egzemplarz „fići“, jak to auto powszechnie nazywano, był Zastavą 750. W Kragujevacu wyprodukowano 925 000 egzemplarzy, które służyły wiernie nie tylko rodzinom, ale także wykorzystywane były przez miejscową policję i szkoły jazdy, a także do rywalizacji sportowej. Łącznie we Włoszech, Argentynie, Niemczech, Hiszpanii i w Jugosławii w ciągu trzech dekad powstało ponad 5 mln samochodów Fiat 600 i jego regionalnych wariantów.