Klasyk tygodnia – Tatra 87 z 1941 r., którą jeździł Reichsführer-SS Heinrich Himmler

 W okresie II wojny światowej marka Tatra należała do ulubionych aut niemieckich nazistów. Niemiecki specjalista zajmujący się klasykami twierdzi, że w USA odnalazł wyjątkowy egzemplarz, którym z dużym prawdopodobieństwem jeździł Heinrich Himmler.

Amerykańscy przedstawiciele OldtimerZentrum Berlin przypadkowo natrafili na ukrytą w stodole Tatrę 87 z 1941 roku. Auto stało tam u opuszczone przez kilka dziesiątek lat u kolejnego właściciela, który go odkupił od weterana II wojny światowej. Po zakończeniu II wojny światowej pojazd został z Niemiec do USA przetransportowany przez amerykańskiego żołnierza. Wszystko wskazuje na to, iż pojazd ten należał do jednego z nazistowskich dostojników.

Po konsultacjach z ekspertami i historykami marki Tatra, udało się ustalić, iż ten konkretny egzemplarz 7 maja 1941 roku został dostarczony do SS-Führungshauptamt w Berlinie, gdzie korzystał z niego Heinrich Himmler.

Klasyk tygodnia – 40-letni Volkswagen Golf I z przebiegiem 1180 km

Niemiecka spółka OldtimerZentrum Berlin kupiła Tatrę od kolejnego właściciela z zamiarem kompletnej odbudowy w swojej niemieckiej siedzibie. Obecnie 80-letnia Tatra 87 jest w stanie jak na zdjęciach. Jednak dla prawdziwego kolekcjonera, to nie jest tylko przysłowiowa „kupa złomu”.

Źródło: OldtimerZentrum Berlin