Łada świętuje wyprodukowanie 30 mln auta

Po 50 latach produkcji rosyjski AutoWAZ świętuje wyprodukowanie 30 mln samochodu. Historia tej największej fabryki rozpoczęła się w 1966 roku, gdy podpisano z Włochami licencję na produkcję Fiata 124. Produkcja samochodu WAZ 2101 Żiguli w nowej fabryce zlokalizowanej na terenie Togliatti ruszyła 19 kwietnia 1970 roku.

Przez wiele lat ta gigantyczna fabryka produkowała tylko jeden model samochodu. Obecnie po zakończeniu współpracy z Fiatem jest częścią aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi.

Jubileuszowym modelem jest czerwony sedan Łada Granta w edycji specjalnej #Club, który trafi do kolekcji producenta. Auto zjechało z taśmy 24 września 2020 roku, a w uroczystości uczestniczył sam szef Renault Luca de Meo.

Łada Granta stała się naturalnym następcą modelu WAZ 2101. To także aktualnie najlepiej sprzedający się model marki. Produkowany jest w wersji liftback, hatchback i kombi.

Warto dodać, iż w ofercie nadal znajduje się niezniszczalna rosyjska terenówka, jaką jest Łada 4×4, wcześniej znana jako WAZ 2121 lub Łada Niwa. Model ten, wielokrotnie modernizowany, produkowany jest od 1977 roku. Niedawno producent powrócił do nazwy Łada Niwa.

Łada Bohemia – najładniejszy kabriolet, który powstał na bazie Samary

Paletę modelowa jeszcze rodzina modelu Vesta, crossover Xray, kombi Largus z trzema rzędami siedzeń, którym jest to występująca pod rosyjskim logiem Dacia Logan MCV. Produkowane są także wersje użytkowe na bazie modeli: Granta, Vesta i 4×4.