GDDKiA – kierowcy korzystają już z pierwszych kilometrów nowej jezdni przyszłej A1

Historyczne zmiany na budowie A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową. Właśnie udostępniono do ruchu pierwszy, około pięciokilometrowy fragment wschodniej jezdni odcinka Radomsko – granica województwa łódzkiego i śląskiego. Na przełomie sierpnia i września kierowcy wjadą na kolejny 12-kilometrowy fragment od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, a przed końcem roku ruch prowadził będzie po nowej nawierzchni betonowej na co najmniej czterech z pięciu odcinków.

Obecnie kierowcy będą mieli do dyspozycji, podobnie jak dotychczas, układ 2+1, to znaczy dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden w przeciwnym. Jest to konieczne, aby zakończyć prace przy nowej jezdni związane z odwodnieniem, ekranami i barierami. Wówczas będzie możliwe wprowadzenie ruchu w układzie 2+2. Powinno to nastąpić na przełomie roku. Po odcinku Tuszyn – Piotrków Trybunalski zmiany zostaną wprowadzone pomiędzy Kamieńskiem i Radomskiem.

GDDKiA – oddajemy do ruchu 15 kilometrów A2 na wschód od Warszawy

Po zmianie organizacji ruchu kierowcy mają do dyspozycji równą betonową jezdnię. Przypomnijmy jednak, że to wciąż plac budowy i obowiązują ograniczenia prędkości. Niestety, wielu kierowców miało olbrzymie problemy z ich przestrzeganiem jeszcze na starej, nierównej nawierzchni. Niechlubny „rekordzista” rozwinął nawet prędkość 189 km/h. Dlatego prowadzone są rozmowy z ITD o uruchomieniu odcinkowego pomiaru prędkości na przebudowywanym odcinku. Pozwoli to uspokoić jazdę kierowców po przeniesieniu ruchu na nową jezdnię i wprowadzeniu dwóch pasów ruchu w każdym kierunku.

GDDKiA

Więcej informacji o pracach przy budowie przyszłej A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową.

Źródło: GDDKiA