Fiat 500 – 67 lat kultowego włoskiego designu

Zgodnie z tradycją marki FIAT, 4 lipca od zawsze stanowi ważną datę, która oznacza narodziny kultowego Fiata 500. To prawdziwie włoskie arcydzieło stało się katalizatorem motoryzacji Europy w latach 50. XX wieku i od 67 lat uosabia czysty włoski geniusz i esencję La Dolce Vita.

Fiat 500 został zaprojektowany przez Dante Giacosę jako kompaktowy, niedrogi pojazd dla mas, który stał się kamieniem węgielnym powojennej odbudowy gospodarczej Włoch. Projekt Giacosy szybko odniósł sukces, umacniając wizerunek samochodu i jego estetyki jako ucieleśnienia ikony włoskiej kultury i kreatywności. Do dziś to dziedzictwo pozostaje niezmienione. Jak pokazano w filmie „Wszystkiego najlepszego 500-ko!”, nawet bez logo, nazwy, flagi lub jakiegokolwiek innego elementu identyfikującego, Fiat 500 jest natychmiast rozpoznawalny. Jego kultowy design i nieprzemijający duch La Dolce Vita mogą pochodzić tylko i wyłącznie z włoskiej pomysłowości i kunsztu FIAT-a, cały czas sprawiając radość jego miłośnikom z całego świata i symbolizując ponadczasową esencję włoskiej kreatywności.

Na przestrzeni ostatnich 67 lat, charakter Fiata 500 ukształtowały trzy różne jego generacje. Pierwsza generacja, wprowadzona na rynek w latach 60. ubiegłego wieku,  zapewniła wszystkim mobilność i swobodę i rozkochała w sobie świat, stając się prawdziwym fenomenem kulturowym i społecznym. Wraz z drugą generacją, której premiera odbyła się w 2007 roku, Fiat 500 wprowadził koncepcję samochodu uznawanego par excellence za „cool city car”, stając się ikoną włoskiej mody i stylu, które podbiła świat. W 2020 roku, wraz z 500e, pojawiła się trzecia generacja, rewolucjonizująca zrównoważoną mobilność miejską dzięki połączeniu uroku, innowacji i zaawansowanej technologii.

Marka Fiat – ikona polskiej motoryzacji – ma 125 lat

Od swojej premiery w 1957 roku, na całym świecie sprzedano ponad 7,5 miliona egzemplarzy Fiata 500, umacniając jego status ikony motoryzacji, która zapisała się w zbiorowej świadomości pokoleń kierowców w różnym wieku, o różnych gustach i narodowościach. Sekret jego globalnego sukcesu tkwi w jego ciągłej ewolucji, przy jednoczesnym zachowaniu wierności swoim podstawowym wartościom. Przykładem tego zaangażowania są liczne edycje specjalne i kolekcjonerskie wprowadzone na przestrzeni lat, z których każda przyczyniła się do wzmocnienia jego atrakcyjności i znaczenia kulturowego.

Fiat Grande Panda – nowy model globalny

Z okazji swojej rocznicy, FIAT nadal dumnie reprezentuje Włochy na świecie. Nowy model, Fiat 500 Hybrid, którego premierę zaplanowano między końcem 2025 r. a początkiem 2026 r., będzie produkowany w historycznym zakładzie Mirafiori w Turynie. Hybrydowy model będzie dopełnieniem cieszącego się ogromnym powodzeniem Fiata 500e, który również został opracowany i zaprojektowany w Mirafiori. Obecnie 500e jest dostępna na całym świecie, sprzedawana w 48 krajach, jest liderem w segmencie A BEV w Europie od momentu wprowadzenia jej na rynek, a 4 na 10 samochodów miejskich BEV to Fiat 500. Od czasu swojej europejskiej premiery w 2020 roku, Fiat 500e zdobył już aż 43 międzynarodowe nagrody w 10 krajach.

Źródło: Fiat