ID. Buzz – byłby ulubieńcem hipisów

Potocznie nazywamy go elektrycznym VW Transporterem, chociaż w rzeczywistości jest zupełnie innym autem. Zaprojektowany, by zwracać na siebie uwagę i także się podobać. Przyznać trzeba, iż ten zamysł konstruktorów się udał, bo ID. Buzz na drodze wzbudza duże zainteresowanie, a czasami nawet uśmiech.

Z całą pewnością polubiliby go hipisi, którzy kochali się w VW Transporterze. Ma atrakcyjny design nadwozia i nawiązuje kształtami do swojego legendarnego protoplasty. Ale najważniejsze jest to, że jest w pełni elektryczny i gotowy sprostać największym wyzwaniom motoryzacyjnej przyszłości. Stanowi atrakcyjne dopełnienie elektrycznej rodziny Volkswagena, a dostępny jest w wersji osobowej i cargo.

Silnik elektryczny ID. Buzz z wyjątkową oszczędnością miejsca został zintegrowany z osią tylną, którą napędza. Jego moc maksymalna wynosi 150 kW i pozwala rozpędzić elektrycznego busa do prędkości 100 km/h w 10,2 sekundy. Dzięki opcjonalnemu wyposażeniu pojazd może bez problemu holować przyczepę o masie nawet do 1000 kg. Elektryczny napęd sprawia, że ID. Buzz jest bardzo zwinnym pojazdem o rozwijanym od startu maksymalnym momencie obrotowym rzędu 310 Nm. Ponadto ID. Buzz posiada nisko położony środek ciężkości nadwozia ze względu na wbudowanie akumulatora w podwójną podłogę. Również niewielka, bo wynosząca zaledwie 11,1 m średnica zawracania, ułatwia sprawne kierowanie pojazdem w wąskich śródmiejskich ulicach.

Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – auto, które polubisz od pierwszego wejrzenia

Szybkie ładowanie, znaczny zasięg i inteligentne rozwiązania do ładowania: wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy ID. Buzz oferuje pojemność netto 77 kWh (brutto: 82 kWh). Oznacza to, że użytkownik może przejechać bez doładowania nawet 419 km. Maksymalna moc w przypadku szybkiego ładowania (DC) wynosi 170 kW. Przy tej mocy ładowania proces naładowania akumulatora od poziomu 5% do poziomu 80% trwa zaledwie ok. 30 minut6. Jako dodatkowe uproszczenie w przyszłości, dzięki rozwiązaniu Plug & Charge użytkownik będzie musiał jedynie podłączyć przewód, aby rozpocząć proces ładowania. W przypadku tej technologii dane uwierzytelniające są jednorazowo zapisywane w pojeździe. Dzięki temu stacja ładowania rozpoznaje potem użytkownika automatycznie. To niezwykle praktyczne. Technologia ta jest częściowo dostępna już od 2022 roku i będzie stopniowo wdrażana w oparciu o normę ISO, co w przyszłości pozwoli na coraz szerszy zakres użytkowania stacji ładowania Plug & Charge. Wydajność w przypadku regularnego  ładowania prądem przemiennym (AC),  np. w naściennej stacji Wallbox takiej jak ID. Charger, wynosi maksymalnie 11 kW.

ID. Buzz – ważne kolory nadwozia

Jaki kolor ma być? Bez dopłaty nowy ID. Buzz jest dostępny w metalizowanym kolorze srebrnym Mono, natomiast opcjonalnie w dziesięciu innych wersjach kolorystycznych: w jednolitym kolorze białym Candy, w czterech metalizowanych kolorach – żółtym Limone, niebieskim Starlight, pomarańczowym Energetic i zielonym Bay Leaf. Ponadto w ofercie jest też czarny lakier Deep z efektem perłowym oraz cztery wersje dwukolorowe. W wersji dwukolorowej górna część wraz z dachem i pokrywą przednią w kształcie litery V jest utrzymana zawsze w kolorze białym Candy.

ID. Buzz – nowoczesna technika oświetlenia

ID. Buzz jest wyposażony tylko  w reflektory LED i tylne światła LED. W dostępnej opcjonalnie wersji IQ. Light z reflektorami LED Matrix ID. Buzz na przykład powita Cię przyjaznym „zerknięciem”, gdy tylko zbliżysz się do niego z kluczykiem.Kolejna atrakcja: Dostępne w ramach opcjonalnego oświetlenia IQ. Light reflektory LED Matrix w sposób przewidujący doświetlają obszar wokół samochodu. W połączeniu z systemem Dynamic Light Assist podczas jazdy w ciemności segmenty LED dynamicznie się włączają i wyłączają, a zakręty zostają doświetlone, zanim kierowca wykona skręt. A gdy w ciemności będziesz wysiadał z samochodu lub gdy będziesz chciał do niego wsiąść, pomoże Ci w tym komfortowa funkcja „Coming & Leaving Home”, oświetlając drogę w otoczeniu samochodu za pomocą reflektorów i oświetlenia otoczenia z projekcją świetlną logo.

Volkswagen ID. – kawałek Poznania w każdym egzemplarzu

ID. Buzz – funkcjonalne wnętrze

Dzięki swej innowacyjnej koncepcji użytkownik ma całkowicie nowe poczucie przestrzeni – stosunkowo dużo miejsca na nogi, przestrzeń i komfort. Pomagają w tym wygodnie składane i przesuwane wzdłuż siedzenia w drugim rzędzie. Tak więc nawet wtedy, gdy w samochodzie znajduje się pięć osób, za tylną kanapą znajduje się jeszcze przestrzeń bagażowa o pojemności do 1121 litrów. Natomiast po złożeniu tylnej kanapy wartość ta nieomal się podwaja – mamy tutaj 2123 litry w przypadku załadowania samochodu aż po górną krawędź oparcia siedzeń w pierwszym rzędzie.

ID. Buzz -łączność i system Infotainment

Wnętrze już na pierwszy rzut oka wprowadza nas w cyfrowy świat. Oprócz Digital Cockpit z możliwością indywidualnego dopasowania i z dużym wyświetlaczem dotykowym systemu Infotainment, który pozwala na sterowanie licznymi funkcjami samochodu, znajdziesz tu jeszcze wiele innych innowacji: na przykład realizowane przez Car2X lokalne ostrzeżenia o zagrożeniach, komfortową aktualizację oprogramowania w trybie „Over-the-Air” czy też interaktywne oświetlenie ID. Light.

Oświetlenie ambiente w ID. Buzz jest dostępne standardowo w dziesięciu, a opcjonalnie w 30 kolorach i swoim rozproszonym światłem wprowadza atmosferę dobrego samopoczucia. Dzięki starannie dobranemu nastrojowemu oświetleniu w ułamku sekundy całe wnętrze zanurzy się w ciepłym kolorze żółtym lub w dynamicznej czerwieni. Możesz też połączyć dwa kolory, by uzyskać niezwykłą grę kolorów. Kolory wygodnie dobierzesz na wyświetlaczu systemu Infotainment, tutaj również dostosujesz jasność oświetlenia, którą możesz ustawić oddzielnie dla czterech różnych obszarów.

ID. Buzz – podsumowanie

To z całą pewnością jeden z najbardziej atrakcyjnych vanów dostępnych na rynku. Jego zaletą jest nowoczesny design nadwozia i wnętrza, bogate wyposażenie i przyszłościowy elektryczny napęd. Nie należy także zapominać o funkcjonalności wnętrza, które w zależności od naszych potrzeb może być konfigurowane.

ID. Buzz – podstawowe dane techniczne