Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – auto, które polubisz od pierwszego wejrzenia

Elektryfikacja motoryzacji wkracza na coraz wyższy poziom. Producenci powoli przestawiają się na produkcję modeli z napędem już nie tylko hybrydowym, ale całkowicie elektrycznym. Widoczne jest to w ekspansji niemieckiego koncernu Volkswagen, który już w chwili obecnej oferuje całkiem pokaźną gamę modeli – od najmniejszego ID.3 do luksusowego ID.7 i wielofunkcyjnego ID. Buzz.

Topowy elektryk Volkswagena z całą pewnością zasługuje na najwyższą ocenę. Ma nowoczesny design nadwozia i wnętrza oraz na pokładzie praktycznie wszystkie aktualne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają życie kierowcy i współpasażerom. Jest jednym z jedenastu nowych elektrycznych modeli, które
wprowadzimy na rynek do 2027 roku.

Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – cyfryzacja w najwyższym tego słowa znaczeniu

Moda na sporych wymiarów tablety nie ominęła także elektrycznej rodziny marki Volkswagen. Taki tablet, to coś, co można porównać z centrum dowodzenia. Problem pojawi się jednak, gdy tym autem podróżuje jedna osoba, czyli sam kierowca. Dotykowa obsługa wymaga jednak koncentracji, a to powoduje jednocześnie dekoncentrację za kierownica i stwarza niebezpieczeństwo w czasie jazdy. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest podróż w dwie osoby, bo wtedy współpasażer może bez najmniejszego problemu obsługiwać wszelkie dostępne funkcje na tablecie. Jest jeszcze jedna opcja, którą jest obsługa głosowa. W tym ostatnim przypadku może nie jest jeszcze idealnym rozwiązaniem i mogą w czasie korzystania pojawić się drobne błędy, to już niemiecki producent zapowiada aktualizację oprogramowania.

Volkswagen ID.3 zaliczył test automobilklubu ADAC na dystansie 100 000 km

ID.7 jest jedynym pojazdem w swojej klasie, który jest standardowo wyposażony w wyświetlacz head-up z rozszerzoną rzeczywistością. Wyświetla on w polu widzenia kierowcy najważniejsze informacje, dzięki
czemu nie musi on już odrywać wzroku od drogi. Jednocześnie zmienia on architekturę kokpitu, ponieważ klasyczne zegary mogą być znacznie mniejsze, co także przyczynia się do skupienia wzroku kierowcy na wyświetlaczu head-up, a tym samym na sytuacji na drodze. Volkswagen przeprojektował również standardowy system infotainment z wyświetlaczem dotykowym o przekątnej 15 cali, przy okazji uproszczono strukturę menu. Umieszczone pod wyświetlaczem dotykowe slidery do regulacji temperatury i głośności są podświetlane.

Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – flagowa limuzyna niemieckiej marki

Niemiecki producent ma za sobą kilka dekad tradycji w produkcji modeli z nadwoziem sedan i kombi. Królem rynku od lat zawsze był Passat, ale postępująca elektryfikacja wyparła sedana z oferty. Czy to można nazwać eksperymentem? Producent zdecydował się na zastąpienie tego niezwykle popularnego w wielu krajach świata modelu komfortowym i pojemnym liftbackiem z napędem czysto elektrycznym. To był wybór na miarę naszych czasów, by nie stracić dystansu do dynamicznie rozwijającej się konkurencji, a nawet ją wyprzedzić.

Volkswagen ID.5 – wsiadaj i jedź w cyfrowy świat

Z cała pewnością ta sztuka się udała. Powstał model o niemalże nienagannym designie nadwozia i wnętrza, w którym nie zabrakło wielu innowacyjnych o praktycznych rozwiązań. Podróż ID.7 to prawdziwa przyjemność, w czym utwierdzają nas znakomite parametry trakcyjne. W ramach testu odbyliśmy podróż na dystansie 426 km, co wymagało jednego szybkiego ładowania. Na szczęście udało nam się znaleźć taki punkt ładowania i po oczekiwaniu w kolejce ok. 40 minut, doładowaliśmy akumulatory ID.7. W jedną stronę jechaliśmy z prędkością 90-110 km/h, a w drodze powrotnej 130-140 km/h. Jak się okazało zużycie energii w obu przypadkach zbytnio się nie różniło. Średnie zużycie na  dystansie 432 km w naszym przypadku osiągnęło 20,9 kWh/100 km. Kilkakrotnie ładowaliśmy baterie do maksimum, co pozwalało nam na  bezpieczne pokonanie dystansu około 350 kilometrów.

Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – podsumowanie

Z całą pewnością to jeden z najlepszych modeli w swojej klasie. Zapewnia najwyższy komfort jazdy i najnowsze technologie na pokładzie. Producent oferuje wyjątkowo bogate wyposażenie. Ważną zaletą jest też stosunkowo krótki okres ładowania, ale pod warunkiem, że korzysta się z odpowiedniej stacji ładowania. Niestety, do punktów ładowania mamy wciąż dużo zastrzeżeń. I to jest nadal największa wada pojazdów z napędem elektrycznym.

Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – fot. Lesław Sagan

Volkswagen ID.7 Special Edition 77 kWh 286 KM – podstawowe dane techniczne

Zużycie paliwa – cykl niski11,60 kWh/100 km
Zużycie paliwa – cykl średni12,20 kWh/100 km
Zużycie paliwa – cykl Wysoki13,70 kWh/100 km
Zużycie paliwa – cykl bardzo wysoki19,30 kWh/100 km
Zużycie apliwa w cyklu mieszanym15,00 kWh/100 km
Zasięg w cyklu mieszanym588 km
Skrzynia biegów1-biegowa, automatyczna
Pojemność baterii77 kWh
Czas ładowania AC 11 kW 0-100%8:00 h
Czas ładowania maksymalną mocą DC 10-80%28 min
Maksymalna moc ładowania prądem DC175 kW
Masa własna2172 kg
Dopuszczalna masa całkowita2630 kg
Prędkość maksymalna180 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h6,5 s
Długość4961 mm
Szerokość1862 mm
Wysokość1536 mm
Rozstaw osi2971 mm
Pojemność bagażnika532 l
Cena wersji Special Edition 77 kWh276 690 zł
Cena wersji testowej308 690 zł