Volkswagen Golf – 50 lat i ponad 37 mln sprzedanych egzemplarzy

Historia  Volkswagena Golfa pierwszej generacji zaczęła się jeszcze w latach 60. – pod koniec tej dekady Volkswagen zdecydował, że wysłużonego Garbusa trzeba zastąpić nowoczesnym, niedużym samochodem. Auto miało mieć silnik umieszczony poprzecznie z przodu i przedni napęd. Tak narodził się jeden z najpopularniejszych samochodów wszech czasów – Golf.

Za projekt auta odpowiadało studio Ital Design, a głównym stylistą był słynny Giorgetto Giugiaro. Produkcja rozpoczęła się 29 marca 1974 roku, a z taśmy zjeżdżały Golfy z nadwoziem hatchback w wersji 3- i 5-drzwiowej.

W 1976 roku zadebiutowała odmiana GTI, a od 1979 przez firmę Karmann produkowany był Golf Cabriolet. Przez prawie 10 lat produkcji z taśmy zjechało niemal 7 milionów egzemplarzy świetnie przyjętego przez klientów samochodu.

Volkswagen rozpoczyna przedsprzedaż modelu ID.7 Tourer od 271,6 tys. zł

Volkswagen Tiguan z napędem hybrydowym plug-in od 212 290 zł

Golf – najbardziej udany europejski samochód właśnie skończył 50 lat. Produkcja przyszłego bestsellera rozpoczęła się w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu 29 marca 1974 roku. Tego dnia nikt w Volkswagenie nie miał pojęcia, że następca legendarnego Garbusa zostanie sprzedany w liczbie ponad 37 milionów razy na całym świecie. Od rozpoczęcia produkcji pół wieku temu Golf jest zamawiany gdzieś na świecie co 41 sekund każdego dnia bez przerwy – średnio około 750 000 pojazdów rocznie.

Źródło: Volkswagen