Kia i Hyundai Motor opracowały „łańcuchy” śniegowe – Shape Memory Alloy – zintegrowane z oponą

Hyundai Motor Company i Kia Corporation zaprezentowały nowy rodzaj opon, które są zintegrowane z łańcuchami śniegowymi. Nowatorska technologia ułatwia zachowanie bezpieczeństwa w zimowych warunkach.

Technologia opon zintegrowanych z łańcuchami śniegowymi wykorzystuje pręty dostosowane do profilu opony, umieszczone wewnątrz niej. Pręty te są elektrycznie wysuwane ponad bieżnik opony i pełnią rolę łańcucha śniegowego.

W przeciwieństwie do tradycyjnych łańcuchów śniegowych, które są skomplikowane w montażu i demontażu, innowacyjna technologia pozwala na automatyczne uruchomienie łańcuchów śniegowych po naciśnięciu przycisku, co może zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo w warunkach jazdy podczas opadów śniegu.

“Ta innowacja, która – miejmy nadzieję – pewnego dnia zostanie wprowadzona w autach marek Kia i Hyundai, odzwierciedla nasze zaangażowanie w przekształcanie zaawansowanych technologii w rzeczywiste rozwiązania, które przynoszą korzyści klientom” – mówi Joon Mo Park, szef zespołu ds. rozwoju zaawansowanych systemów w podwoziach. „Będziemy nadal rozwijać technologie, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowników naszych aut i zwiększają wygodę korzystania z nich”.

EuroNCAP – Kia EV9 zdobywa pięć gwiazdek

Technologia opon zintegrowanych z łańcuchami śniegowymi obejmuje zespół koła i opony wyposażonej w promieniowe rowki rozmieszczone w stałych odstępach oraz pręty wykonane ze stopu aluminium, które znajdują się w tych rowkach.

Auta elektryczne marki Kia będą seryjnie wyposażone w przenośne ładowarki firmy Green Cell

W technologii tej wykorzystano zdolność prętów ze stopu aluminium do zachowania odpowiedniego kształtu po przyłożeniu do nich prądu. Podczas jazdy, pręt znajduje się wewnątrz bieżnika opony i nie styka się z drogą. Kiedy sterownik aktywuje dopływ prądu do pręta, nieznacznie wysuwa się on ponad bieżnik. Wypchnięcie go ponad bieżnik opony zwiększa przyczepność, stabilność i bezpieczeństwo na zaśnieżonych drogach.

Jeśli na wskutek jazdy bieżnik opony zużyje się do wysokości pręta, kierowca łatwo to zauważy. Dzięki temu szybciej może podjąć decyzję o wymianie opon na nowe.

Technologia Shape Memory Alloy oczekuje na opatentowanie zarówno w Korei Południowej, jak i w USA. Hyundai Motor i Kia rozważają możliwość masowej produkcji nowatorskich opon zintegrowanych z „łańcuchami” śniegowymi po dalszym rozwoju tej technologii, testach trwałości i wydajności oraz po przeanalizowaniu przepisów.

Źródło: KIA / Hyundai