Lexus IS – 25 lat, 3 generacje i ponad 1 mln sprzedanych egzemplarzy

Lexus pod koniec XX wieku rozpoczął rozwój gamy modelowej. W 1996 roku zadebiutował model LX, dwa lata później oferta poszerzyła się o pierwszego SUV-a w segmencie premium – model RX, a także propozycję marki w bardzo konkurencyjnym segmencie D Premium – model IS. Najmniejszy sedan w gamie Lexusa szybko stał się globalnym sukcesem i wydatnie przyczynił się do sukcesu prężnie rozwijającej się marki.

Od rynkowego debiutu na całym świecie sprzedano blisko 1,3 mln egzemplarzy wszystkich generacji tego auta. To czwarty najpopularniejszy samochód w historii Lexusa po modelach RX (3,8 mln egz.), ES (3,1 mln egz.) oraz NX (1,3 mln egz.).

Trzy generacje sedana z napędem na tył

Wprowadzony do produkcji i sprzedaży w 1998 roku czterodrzwiowy sedan plasował się poniżej GS-a i był japońską odpowiedzią na samochody niemieckich producentów. W 1999 roku model dotarł do Europy. IS charakteryzował się mocnymi, sześciocylindrowymi, rzędowymi silnikami, które moc przekazywały na tylne koła, precyzyjnym układem kierowniczym i dobrym zachowaniem nawet na nierównych drogach. Samochód Lexusa wyróżniał się nie tylko sportowym charakterem układu napędowego i jezdnego, ale też designem nadwozia z niespotykanymi u rywali przeźroczystymi kloszami tylnych lamp oraz ciekawym projektem wnętrza, w którym nie brakowało wyjątkowych detali jak zegary, które swoim układem przypominały ekskluzywny chronometr. IS pierwszej generacji ceniony był także za fotele, które doskonale trzymały ciało w zakrętach, oraz za bogate wyposażenie standardowe.

Salon Lexus Łódź rozpoczął działalność w nowej lokalizacji

W 2006 roku zadebiutował IS drugiej generacji. Samochód był dłuższy i szerszy od poprzednika, ale dzięki szerokiemu zastosowaniu aluminium w konstrukcji masa wzrosła o zaledwie 50 kg. Auto nadal miało sportowo zestrojony układ jezdny z wielowahaczowym zawieszeniem z tyłu. Styliści wykorzystali założenia koncepcji L-finesse, którą wcześniej zastosowano w modelach GS i LS. Auto zachowało klasyczny układ napędowy, ale pod maską modelu znalazły się silniki V6, a na niektórych rynkach IS oferowany był nawet z silnikiem czterocylindrowym. To była także pierwsza i ostatnia generacja, w której można było zdecydować się na wysokoprężną jednostkę napędową.

Lexus LM w wersji 4-miejscowej z fotelami z lotniczej pierwszej klasy

2013 rok przyniósł największą rewolucję w historii modelu. Choć nadal napęd był przekazywany na tylne koła, to pod maską zaszła największa zmiana. Oprócz wariantów z silnikami czterocylindrowymi i V6 w gamie po raz pierwszy pojawiła się odmiana hybrydowa. IS 300h miał 223 KM łącznej mocy i najmniejsze zużycie paliwa spośród wszystkich wersji (od 4,2 l/100 km). Nawiązania do poprzedników były wyraźne, ale cały projekt został pieczołowicie dopracowany, by auto było jeszcze bardziej konkurencyjne. Powiększono bagażnik, zwiększyła się przestrzeń na tylnej kanapie, a dzięki zastosowaniu laserowego spawania oraz klejów strukturalnych konstrukcja zyskała większą sztywność, co przełożyło się na jeszcze lepsze prowadzenie. Kierowca mógł wybierać tryby jazdy przy pomocy Drive Mode Select. Stylistyka była rozwinięciem koncepcyjnego LF-CC, charakterystyczny był nie tylko przedni grill, ale też światła w kształcie litery L, a kokpit kierowcy inspirowany był tym z supersamochodu Lexus LFA.

W 2021 roku Lexus IS przeszedł zmiany, ale w związku z rosnącym zainteresowaniem samochodami z nadwoziami typu SUV model ten został wycofany z europejskiej oferty Lexusa.

Wyjątkowe odmiany

W przypadku modelu IS Lexus nie bał się eksperymentów. Przy okazji pierwszej generacji auta wprowadzono jedyne kombi w historii marki. Pięciodrzwiowy Lexus IS SportCross nadał modelowi bardziej lifestyle’owy charakter i poszerzył gamę o bardziej praktyczną wersję.

IS miał też swoje prawdziwie sportowe wcielenie. W 2007 roku zadebiutował IS F, czyli sedan o wysokich osiągach. Był to pierwszy model ze sportowej linii F marki. Zespół inżynierów pod kierownictwem Yukihiko Yaguchiego przeprojektował zawieszenie i układ jezdny, zastosował mocniejsze hamulce, a także wyposażył auto w wolnossący, 5-litrowy silnik V8 o mocy 423 KM, który rozpędzał auto od 0 do 100 km/h w 4,4 s. Auto było testowane na torach Fuji Speedway w Japonii i na niemieckim Nürburgring. W 2021 roku 5-litrowy motor powrócił do modelu. Oferowany wyłącznie na rynku amerykańskim IS 500 ma 480 KM mocy.

W 2008 roku druga generacja IS-a zyskała nadwozie typu kabriolet. Zastosowano składany, twardy dach, który sterowany był elektrycznie, a cała procedura zajmowała 20 s. Był to wówczas najszybciej działający trzyczęściowy dach na świecie. Auto miało powiększony tylny zwis, by zmieścić konstrukcję składanego dachu i zapewnić komfort aż czterem pasażerom, a także sporą przestrzeń w bagażniku. IS C imponował niskim współczynnikiem oporu powietrza (Cx=0,29) jak na kabriolet. Jedną z kluczowych kwestii dla inżynierów było też ograniczenie zawirowań powietrza w części pasażerskiej podczas jazdy z otwartym dachem, a o odpowiednią temperaturę dbała klimatyzacja, która automatycznie dopasowywała siłę nawiewu do prędkości auta, gdy dach był złożony.

Lexus IS w Polsce

Sedan Lexusa był dostępny w Polsce od 1999 roku i był oferowany do 2021 roku. W ciągu 12 lat kupiono w naszym kraju 5436 egzemplarzy IS-a. Gdy w 2013 roku do oferty dołączyła wersja z napędem hybrydowym, szybko zdobyła uznanie klientów, którzy chcieli poruszać się elegancką, a zaraz oszczędną limuzyną. W Polsce sprzedano 1319 hybrydowych IS-ów. W przypadku drugiej generacji IS-a dużym zainteresowaniem cieszyły się odmiany IS F oraz IS C. Na polskie drogi wyjechały 44 egzemplarze kabrioleta, a sportowa odmiana sedana miała 51 nabywców.

Mimo zakończenia sprzedaży w 2021 roku auto cieszy się dużym uznaniem na rynku wtórnym. Sprawdzona konstrukcja, niezawodne napędy i oszczędne napędy sprawiają, że auto jest przez lata bezawaryjne. Wiele egzemplarzy objętych jest także gwarancją Lexus Relax, która przedłuża ochronę na samochód nawet do 10 lat lub 185 tys. km, co podnosi ich wartość.

Źródło: Lexus